Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

معاون وزیر نفت: ایران در پی صادرات گاز به اروپا است

مجید چگنی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران
مجید چگنی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران Copyright شانا
Copyright شانا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تهران در حالی صادرات گاز به اروپا را در دست بررسی قرار داده که مسکو، بزرگترین تامین کننده انرژی برای اروپا این روز‌ها تحت تحریم‌های سخت غرب و کشورهای اروپایی قرار گرفته است.

آگهی

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه در گزارشی از تدارک ایران برای صادرات گاز به اروپا در بحبوحه افزایش بهای انرژی به دلیل جنگ در اوکراین خبر داد.

در این گزارش با استناد به پایگاه خبری اداره کل روابط عمومی وزارت نفت، شانا به نقل از مجید چگنی، معاون این وزارتخانه آمده است: «ایران در حال بررسی این موضوع (صادرات گاز به اروپا) است اما هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده‌ایم.»

معاون وزیر نفت ایران با این حال در ادامه یادآور شده است که «ایران همواره به دنبال توسعه دیپلماسی انرژی و توسعه بازار است.»

مجید چگنی، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران در این خصوص تصریح کرد: «تجارت گاز فقط صادرات نیست و بحث‌های ترانزیت و سوآپ گاز هم جزو تجارت گاز است، اکنون نیز روابط خوبی با همسایگان داریم و گاز را به ترکیه و عراق صادر می‌کنیم همچنین توسعه روابط تجاری با دیگر کشورها نیز هدف‌گذاری شده و این خواست وزیر نفت است.»

صنایع بخش انرژی در ایران، کشوری که از جمله بزرگترین دارندگان ذخایر گاز جهان به شمار می‌آید از سال ۲۰۱۸، زمان خروج یکجانبه واشنگتن از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت های بزرگ جهان با تهران تحت تأثیر تحریم های شدید ایالات متحده قرار دارد.

تهران در حالی صادرات گاز به اروپا را در دست بررسی قرار داده که مسکو، بزرگترین تامین کننده انرژی برای اروپا این روز‌ها تحت تحریم‌های سخت غرب و کشورهای اروپایی قرار گرفته است.

از سوی دیگر تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین در ۲۴ فوریه گذشته بهای نفت و گاز را به شدت افزایش داد و این در حالیست که بسیاری از کشورهای اروپایی پیش‌تر برای زنده نگاه داشتن صنایع خود به شدت به منابع انرژی روسیه وابستگی داشتند.

این شرایط اما پس از آن تشدید شد که کی‌یف اعلام کرد تحویل گاز روسیه از طریق یک مرکز ترانزیت کلیدی در شرق اوکراین را متوقف کرده است.

اتحادیه اروپا سال گذشته حدود ۱۵۵ میلیارد متر مکعب گاز یا به عبارتی ۴۵ درصد از واردات این نوع سوخت فسیلی مورد نیاز خود را از روسیه وارد کرده بود.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران همچنین در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شده است که جمهوری اسلامی ایران به موجب یادداشت تفاهمی که اخیرا میان تهران و بغداد امضا شد، صادرات گاز خود را به عراق افزایش خواهد داد.

مجید چگنی همچنین دراین خصوص افزود: «صادرات گاز ایران افزایش یافته است و در این تفاهم نامه مقرر شده است که بدهی ۱.۶ میلیارد دلاری عراق به ایران تا پایان اردیبهشت ماه پرداخت شود.»

عراق به دلیل سرمایه گذاری اندک ناشی از دهه ها جنگ و تحریم در بخش انرژی برای تامین یک سوم از نیاز مصرفی به گاز همچنان به همسایه شرقی خود وابسته است.

فرانس‌پرس در پایان گزارش خود آورده است که تحریم‌های آمریکا علیه نفت و گاز ایران، پرداخت هزینه واردات را برای عراق دشوار کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاه به غرب دوحه و نگاه به شرق تهران؛ ایران و روسیه تفاهم‌نامه گازی ۴۰ میلیارد دلاری امضا کردند

غول انرژی ایتالیا برای تسریع برداشت از میدان گازی مشترک ایران و قطر به همتای فرانسوی خود پیوست

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند