نگاه به غرب دوحه و نگاه به شرق تهران؛ ایران و روسیه تفاهم‌نامه گازی ۴۰ میلیارد دلاری امضا کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
امضای تفاهمنامه گازی ایران و روسیه
امضای تفاهمنامه گازی ایران و روسیه   -  کپی رایت  عکس از شانا (مجتبی محمدقلی)

شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه تفاهم‌نامه‌ای به ارزش حدود ۴۰ میلیارد دلار امضا کردند.

این تفاهم‌نامه روز سه‌شنبه در نشستی ویدیویی با حضور محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و ویتالی مارکلوف، قائم مقام مدیرعامل شرکت گازپروم به امضای طرفین رسید.

مطابق اعلام مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، توسعه میدان‌های گازی کیش و پارس شمالی، فشارافزایی میدان پارس جنوبی، توسعه ۶ میدان نفتی، تکمیل طرح‌های ال‌ان‌جی، سوآپ گاز و فرآورده نفتی، احداث خطوط لوله صادرات گاز و دیگر همکاری‌های علمی و فناورانه از جمله مهم‌ترین محورهای این تفاهم‌نامه است.

او این تفاهم‌نامه را جزء بزرگ‌ترین تفاهم‌نامه‌های امضا شده در حوزه سرمایه‌گذاری‌های خارجی در تاریخ صنعت نفت ایران توصیف کرد.

آقای خجسته‌مهر همچنین اعلام کرد که طی ماه‌های اخیر قراردادهای سرمایه‌گذاری با شرکت‌های روسی به ارزش ۴ میلیارد دلار اجرایی شده است و بر همین اساس، سرمایه‌گذاری خارجی در دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی با «جهشی خیره‌کننده» روبه‌رو شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

همزمان با توسعه همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه توسعه میادین گازی، قطر نیز در قالب پروژه‌ای ۲۹ میلیارد دلاری و با مشارکت شرکت‌های اروپایی و آمریکایی از جمله شل، توتال‌انرژی (ConocoPhillips)، اِنی (Eni)، اکسان‌موبیل (ExxonMobil) و كونوكو فيلیپس (ConocoPhillips) افزایش تولید از میدان گنبد شمالی (پارس جنوبی) را کلید زده است.

میدان گنبد شمالی یا پارس جنوبی که میان ایران و قطر مشترک است، با دارا بودن حدود ۱۰ درصد ذخایر شناخته شده گاز طبیعی جهان، بزرگ‌ترین میدان گازی جهان به شمار می‌رود. 

روسیه، ایران و قطر به ترتیب دارای بزرگ‌ترین ذخایر گازی جهان هستند. از این میان، روسیه بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی جهان است و قطر نیز در کنار ایالات متحده و استرالیا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی مایع یا ال‌ان‌جی محسوب می‌شود اما ایران به دلیل الگوی متفاوت مصرف داخلی گاز، ضعف سرمایه‌گذاری و فناوری و نیز تحریم‌های حاکم بر بخش انرژی این کشور، سهم قابل توجهی در بازار جهانی گاز ندارد.