Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یورو و پوند با قطع صدور گاز روسیه به لهستان و بلغارستان سقوط کرد

اسکناس‌های دلار، یورو و پوند
اسکناس‌های دلار، یورو و پوند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ برابری هر یورو و پوند در مقابل دلار آمریکا طی داد و ستدهای روز چهارشنبه بازار جهانی ارز به ترتیب به پایین‌ترین حد در پنج و دو سال گذشته رسید.

آگهی

نرخ برابری هر یورو در مقابل دلار آمریکا طی داد و ستدهای روز چهارشنبه بازار جهانی ارز به ترتیب به پایین‌ترین حد در پنج سال گذشته رسید.

قطع صدور گاز روسیه به دو کشور عضو اتحادیه اروپا یعنی بلغارستان و لهستان در حالی به افزایش نگرانی‌ها نسبت به چشم‌انداز رشد اقتصادی اروپا و منطقه یورو دامن زد که در مقابل، بانک مرکزی ایالات متحده (فدرال رزرو) نیز تدارک خود را برای افزایش نرخ بهره آغاز کرده است.

در چنین شرایطی نرخ برابری هر یورو در مقابل دلار آمریکا در جریان داد و ستدهای روز چهارشنبه بازار جهانی ارز به کمتر از ۱.۰۵۸۸ رسید که پایین‌ترین نرخ از آوریل سال ۲۰۱۷ تا کنون به شمار می‌رود.

همچنین نرخ برابری هر پوند نیز در برابر دلار آمریکا به ۱.۲۵ کاهش یافت که نرخی بی‌سابقه در دو سال گذشته محسوب می‌شود.

گازپروم، شرکت گاز دولتی روسیه، صبح چهارشنبه اعلام کرد که به دلیل امتناع لهستان و بلغارستان از پرداخت هزینه گاز وارداتی به روبل روسیه، صدور گاز را به این دو کشور قطع کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کارشناسان معتقدند که افزایش احتمال رشد اقتصادی بالاتر آمریکا در مقایسه با منطقه یورو، افزایش سریع‌تر نرخ تورم در ایالات متحده و نیز تلاش پیگیر‌تر بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخ بهره موجب شده تا با افزایش نگرانی‌ها نسبت به بروز تبعات اقتصادی موج تازه شیوع ویروس کرونا در چین، تقاضا برای خرید دلار در مقایسه با یورو و پوند رشد کند. بر این اساس، یورو و پوند طی سال جاری میلادی حدود ۷ درصد در برابر دلار تضعیف شده‌اند.

البته نرخ برابری هر یورو در چهار ماه نخست سال جاری میلادی در مقابل سایر ارزهای عمده از جمله ین ژاپن، پوند و کرون سوئد افزایش یافته است.

در معاملات روز چهارشنبه بازار ارز تهران نیز دلار آمریکا در مقابل ریال ایران هم تقویت شد؛ به طوری که هر دلار در مقابل ۲۸۱ هزار و ۶۰۰ ریال یا ۲۸ هزار و ۱۶۰ تومان مبادله شد که بالاترین نرخ آزاد دلار در نزدیک به چهار ماه گذشته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت آلمان با هدف تامین عرضه، کنترل شرکت «گازپروم جرمنیا» را در اختیار گرفت

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند

بانک جهانی رتبه روسیه را با وجود تحریم به کشور «پردرآمد» ارتقا داد؛ چرا روسیه همتراز آمریکا شد؟