تهدید ایلان ماسک؛ یا کل سهام توییتر را به من بفروشید یا در مورد سهامم در این شرکت تجدید نظر می‌کنم

ایلان ماسک
ایلان ماسک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایلان ماسک تهدید کرده در صورتی که توییتر پیشنهاد او را نپذیرد او در خصوص ۹.۲ درصد سهام خود در این شرکت تجدیدنظر خواهد کرد.

آگهی

ایلان ماسک به توییتر پیشنهاد داده با پرداخت حدود ۴۳ میلیارد دلار کل سهام این شرکت را خریداری کند.

این شخصیت جنجالی در شبکه‌های اجتماعی اخیرا ۹.۲ درصد از سهام توییتر را خریده و البته تاکید کرده بود که قصد ندارد عضو هیئت مدیره این شرکت شود. حالا با گذشت چندین روز می‌گوید قصد دارد با خرید کل سهام توییتر تغییراتی اساسی در این شبکه اجتماعی ایجاد کند.

این میلیاردر در نامه‌ای که برای این منظور منتشر کرده نوشته در این مدت دریافته که توییتر در شکل کنونی رشد نخواهد کرد و باید به یک شرکت خصوصی تبدیل شود. در بخش دیگری از نامه آقای ماسک به برت تیلور، رئيس توییتر آمده است: «من چندان علاقه‌ای به چانه زدن ندارم، پیشنهادی هم که ارائه کرده‌ام بهترین و آخرین پیشنهادم است که فکر می‌کنم برای همه سهامداران کنونی هم مطلوب باشد، در صورتی که درخواست من مورد پذیرش قرار نگیرد، در خصوص ۹.۲ درصد از سهام خود تجدید نظر خواهم کرد.»

اظهارات مالک شرکت تسلا به مثابه تهدید علیه سهامداران کنونی توییتر ارزیابی شده است چرا که ماسک به صراحت می‌گوید یا باید کل توییتر را به همین مبلغ به او بفروشند یا او سهام خود خود را به فروش خواهد گذاشت.

از نکات مهم قابل توجه در این فرآیند رد کردن عامدانه حضور در هیئت مدیره توییتر از سوی ماسک بوده است، چرا که اگر ماسک عضوی از هیئت مدیره می‌شد دیگر نمی‌توانست سهامی بیش از ۱۵ درصد در این شرکت داشته باشد.

برخی از منابع خبری هم مبلغ پیشنهادی ماسک برای خرید کل سهام توییتر را ۴۱ میلیارد و ۳۹۰ میلیون دلار ذکر کرده‌اند. 

ایلان ماسک که در سال ۲۰۱۹ به توییتر پیوسته بیش از ۸۰ میلیون نفر دنبال‌کننده در این پلتفرم دارد و از این ظرفیت برای اثرگذاری در موضوعات مختلف اقتصادی شرکت‌های خود بهره برده است که از آن جمله می‌توان به تبلیغ چندین ارز دیجیتال که از نظر کارشناسان چندان ارزش واقعی ندارند اشاره کرد. آقای ماسک در مقاطع مختلف با به اشتراک گذاشتن تصاویر و محتواهایی در خصوص رمزارزهایی چون دوج و شیبا، در مقاطع مختلف توانسته ارزش این ارزها که از نظر کارشناسان چندان پروژه قوی ندارند، بالا ببرد. این سودها البته اغلب مقطعی بوده‌اند و پس از مدتی به شدت سقوط کرده‌اند. منتقدان ماسک می‌گویند او با این بلوف‌ها فعالان بازار ارزهای دیجیتال را فریب می‌دهد و آنها را به خرید این ارزها ترغیب می‌کند و خود در موارد اوج قیمت این رمزارزها را می‌فروشد. کارشناسان این حوزه بارها نسبت به حضور و سرمایه‌گذاری در چنین رمزارزهای بی‌بنیه‌ای که می‌توانند یک شبه بر باد بروند، هشدار داده‌اند.

همچنین بسیاری از منتقدان ماسک، او را به دادن شعارها و وعده‌های عمل نشده متهم می‌کنند. تاکنون چندین مورد از وعده‌هایی که او در خصوص اجرایی شدن پروژه‌های مختلف خود ارائه داده عملی نشده است و کارشناسان معتقدند او با بلوف زدن افکار عمومی را فریب می‌دهد تا سودهای مربوط به فعالیت‌های اقتصادی خود را افزایش دهد.

به هر ترتیب هنوز مشخص نیست مدیران و سهامداران توییتر در نهایت چه تصمیمی در قبال پیشنهاد آقای ماسک خواهند گرفت اما به هر ترتیب خصوصی شدن این شرکت می‌تواند اثرات مهمی بر آینده این پلتفرم بگذارد. ماسک در بخش دیگری از نامه خود می‌گوید از نظر او توییتر پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای رشد دارد و او این ظرفیت‌ها را شکوفا خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افت فروش خودروهای برقی فولکس واگن؛ چرا اروپایی‌ها دوباره به خودروهای بنزینی روی آوردند؟

افزایش ۵ درصدی دستمزد هر ساعت کار در اتحادیه اروپا؛ حقوق ساعتی در کدام کشورها بالاتر است؟

تجربه‌های اروپایی؛ دندان‌پزشکان در کدام کشورهای اروپایی درآمد بیشتری دارند؟