Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بی‌توجهی بازار به دستور رئیسی؛ قیمت خودرو افزایش یافت

خط تولید پژو در کارخانه ایران خودرو
خط تولید پژو در کارخانه ایران خودرو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت خودروهای تولیدی در ایران با وجود صدور دستور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، مبنی بر لغو افزایش قیمت اعمال شده از سوی دو خودروساز بزرگ، ایران خودرو و ساپیا همچنان در بازار روندی صعودی دارد.

آگهی

قیمت خودروهای تولیدی در ایران با وجود صدور دستور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، مبنی بر لغو افزایش قیمت اعمال شده از سوی دو خودروساز بزرگ، ایران خودرو و ساپیا، همچنان در بازار روندی صعودی دارد.

خودروسازی ایران خودرو سه‌شنبه هفته پیش و یک روز پیش از آغاز دور تازه فروش فوق‌العاده محصولات خود از افزایش قیمت مدل‌های مختلف تولیدات خود خبر دادند. در این میان، ایران خودرو قیمت محصول پژو ٢٠۶ تیپ دو را ٣٠ درصد افزایش داد و به ۱۸۴ میلیون تومان رساند که بیشترین جهش را در مقیسه با سایر مدل‌های پیش‌فروشی یعنی راناپلاس(۱۳ درصد)، پژو ٢٠٧ دنده‌ای(۱۳ درصد) و دناپلاس اتوماتیک توربو(۱.۲ درصد) داشت.

شرکت سایپا نیز اعلام کرده بود که قیمت محصولات خود را که موعد تحویل آنها آبان ۱۴۰۰ است، بر پایه نرخ تورم بخشی محاسبه شده از سوی بانک مرکزی ایران به طور متوسط ۱۳ درصد افزایش داده است. این افزایش در مورد خودروی شاهین جی حدود ۵۰ درصد بود و قیمت عرضه آن را از ۲۹۱ میلیون به ۳۴۱ میلیون می‌رساند.

اما رئیس جمهوری ایران تنها ۴۸ ساعت بعد از اعلام این خبر و با به اتکا به این که ستاد تنظیم بازار برای افزایش قیمت خودرو مصوبه‌ای نداشته است، از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست تا خودروسازان را ملزم به لغو افزایش قیمت محصولات خود کنند.

با وجود منتفی شدن افزایش قیمت عرضه خودروهای تولیدی دو شرکت سایپا و ایران خودرو ولی قیمت محصولات آنها در بازار تهران همچنان به روند صعودی خود ادامه دادند؛ به طوری که در میان محصولات تولیدی ایران خودرو، بهای هر دستگاه دنا پلاس اتوماتیک توربو طی یک هفته گذشته تا ۹ میلیون تومان افزایش یافته و قیمت پژو ۲۰۷ دنده‌ای و ۲۰۶ تیپ دو نیز در همین مدت به ترتیب ۷ و ۸ میلیون تومان بالاتر رفته است.

در میان محصولات سایپا نیز قیمت بازار خودروی کوبیک اتوماتیک پلاس در هفته گذشته تا ۱۴ میلیون تومان بالا رفته و بهای ساینا اس و شاهین جی نیز به ترتیب ۶ و ۳ میلیون تومان افزایش یافته است.

همچنین قیمت مدل وانت خودروی پراید که با عنوان ۱۵۱ پلاس همچنان تولید می‌شود روز یکشنبه از مرز ۱۸۰ میلیون تومان فراتر رفت و در مقایسه با نرخ آن در آغاز هفته پیش حدود ۸ میلیون گران‌تر شد.

هر چند نماد معاملاتی سهام ایران خودرو و ساپیا از پیش از انتشار خبر افزایش قیمت محصولات آنها از سوی مدیریت بورس تهران متوقف شده ولی برخی کارشناسان بازار سرمایه ایران، کاهش ۱۷.۲۳۵ هزار واحد شاخص کل بورس تهران را در جریان معاملات روز شنبه متاثر از جو روانی منفی ناشی از مداخله دولت در قیمت‌گذاری محصولات شرکت‌های بورسی ارزیابی کردند.

سهامداران شرکت‌های خودروسازی معتقدند که قیمت‌گذاری فعلی محصولات این شرکت در عمل موجب افزایش روزافزون شکاف میان قیمت عرضه و قیمت بازار خودروهای تولید داخل شده و این شکاف به جای سرازیر شدن به صورت‌های مالی شرکت‌های تولیدی نصیب معامله‌گران خودرو در بازار شده است.

در حال حاضر، در مورد محصول پرفروشی مثل پژو ۲۰۶ تیپ دو این شکاف قیمت به بیش از ۳۱ میلیون تومان و در مورد شاهین جی به ۵۷ میلیون تومان رسیده است. اما دولت ایران بر این باور است که صدور مجوز افزایش قیمت از سوی خودروسازان به جهش بیشتر قیمت‌ها در بازار دامن می‌زند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کارشناسان صنعت خودرو بر این باورند که چشم‌انداز صعودی تورم، افزایش نرخ ارز، ضعف مدیریت خودروسازان ایرانی و تاثیر‌گذاری تحریم‌های آمریکا از دلایل اصلی کاهش تولید و افزایش قیمت خودرو در سال‌های اخیر بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کدام کشورهای اروپایی دارای بیشترین و کمترین سرانه خودروی سواری هستند؟

با ۱۶ خودرویی که قیمت دست دوم آن از نو بیشتر است آشنا شوید

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟