Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«فوتبال برای دوستی»؛ «گام‌های کوچک» کودکان برای محافظت از محیط زیست

«فوتبال برای دوستی»؛ «گام‌های کوچک» کودکان برای محافظت از محیط زیست
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کودکان از بیش از ۲۰۰ کشور جهان با مشارکت در چالش آنلاین «گام‌هایی کوچک برای محافظت از زمین» ویدئوهایی کوتاه از اقدامات خود در زمینه محافظت از محیط زیست ارسال کردند.

آگهی

برنامه «فوتبال برای دوستی» به هزاران کودک در سراسر جهان فرصت داده است تا با یکدیگر در تماس باشند و تجربه هایشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. 

هدف این برنامه که از طرف شرکت نفت و گاز «گازپروم» برگزار می شود افزایش اتحاد میان نسل جوان و تشویق ارزش های انسانی است. مجریان این برنامه امیدوارند که همزمان بتوانند درباره برابری جنسیتی و حفاظت از محیط زیست اطلاع رسانی کنند. 

نهمین فصل از برنامه «فوتبال برای دوستی» با چالش آنلاین «گام هایی کوچک برای محافظت از زمین» آغاز شد. کودکان از بیش از ۲۰۰ کشور جهان در این چالش با ارسال ویدئوهایی کوتاه از اقدامات خود در زمینه محافظت از محیط زیست سخن می گویند.

کاینلی دکی  یانگزوم، خبرنگار نوجوان شرکت کننده در برنامه «فوتبال برای دوستی» می گوید: «اکنون در شرایط فعلی به نظرم متوجه می شویم که چه تاثیر بزرگی بر روی محیط زیست می گذاریم و کلا تا چه حد محیط زیست بخشی از این جهان و بشریت است. به نظرم مردم فکر می کنند که کودکان کوچک هستند و کاری از دستشان بر نمی آید اما من می خواستم ثابت کنم که همه در اشتباه هستند. هرچند قدم بزرگی محسوب نمی شود اما به نظرم گام های کوچک هم در این جهان مهم هستند زیرا این قدم های کوچک تغییری بزرگ را رقم می زنند و من می خواستم کاری را که برای محیط زیست انجام می دهم به دیگران نشان دهم و در عین حال از آنها درس بگیرم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آلودگی پلاستیکی، هدر دادن آب و استفاده از حمل و نقل عمومی از جمله موضوعاتی است که کودکان برای افزایش آگاهی درباره حفاظت از محیط زیست درباره آن گفتگو می کنند. برخی از آنها با کمک والدین خود خانه هایشان را با محیط زیست سازگارتر کرده اند.

میریام شهان، خبرنگار نوجوان شرکت کننده در برنامه «فوتبال برای دوستی» می گوید: «ما اکنون بیرون از خانه ساز و کار کمپوست داریم. تلاش می کنیم که از ظرف های قابل استفاده مجدد به جای کیسه های پلاستیکی استفاده کنیم. از انرژی زمین گرمایی برای گرمایش استفاده می کنیم و در نتیجه از هیچ سوخت یا چیز دیگری استفاده نمی شود. فرایند بازیافت خودمان را داریم. بسیار خوش شانس هستیم که حیاط بزرگ خودمان را داریم . سیر را خودمان پرورش می دهیم و درخت سیب داریم. این مسائل خیلی اهمیت دارد زیرا می توانیم وضع را تغییر دهیم و ما نسل آینده هستیم.»

کودکانی که هر سال در رقابت فوتبال قهرمانی برنامه «فوتبال برای دوستی» شرکت می کنند نام تیم های خود را از میان حیوانات در معرض انقراض انتخاب می کنند. «کرگدن سفید»، «تمساح پوزه پهن چین» و «کوسه تیره» از جمله تیم های شرکت کننده در رقابت های آنلاین امسال بودند. تیم «میش کوهی» در نهایت به مقام قهرمانی رسید. برنامه «فوتبال برای دوستی» نیز امسال با بیشترین کاربران در یک ورزشگاه مجازی رکوردی دیگر در میان رکوردهای جهانی گینس به ثبت رساند.

برنامه «فوتبال برای دوستی» پیش از این دو رکورد بیشترین تعداد کشورهای شرکت کننده در جلسه تمرینی و بیشترین کاربر در یک برنامه هنگ آوت ویدئویی فوتبال را به نام خود ثبت کرده بود. 

ریچ ویلیامز، سفیر برنامه «فوتبال برای دوستی» می گوید: «فوتبال برای دوستی یک اجتماع است. اجتماعی برای گردهم آوردن مردم و فراهم کردن امکان اینکه از این دوران تجربه ای کسب کنند. قرار نیست فقط بگویند "اوقات خوبی داشتیم بلکه در واقع رکوردشکنی کردیم." می دانید که ما از سراسر جهان گردهم می آییم تا کاری کنیم که تاکنون انجام نشده است. به نظرم انجام این کارها ارزشش را دارد و به نظرم طرح هایی برای شکستن رکوردهای جهانی در آینده وجود خواهد داشت زیرا انجام این طرح ها مفرح و حاوی پیام است. به این ترتیب هر کسی که در برنامه شریک است تجربه ای خواهد داشت که خودش بخشی از آن بوده است. این خیلی خاص است.»

برنامه «فوتبال برای دوستی» با حمایت سازمان هایی مانند یوفا، فیفا و کمیته بین المللی المپیک بیش از ۱۶ هزار شرکت کننده از ۲۱۱ کشور و منطقه جهان را گردهم آورده است. این برنامه که در سال ۲۰۱۳ آغاز شد تاکنون بیش از شش میلیون هوادار پیدا کرده است و برگزارکنندگان آن امیدوارند که طنین پیام صلح و برابری آن تا سالها شنیده شود.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

کمیسر محیط زیست اتحادیه اروپا: کرونا بیدارباشی بود تا به مدیریت متفاوت امور فکر کنیم