Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دبیرکل سازمان ملل: بر لبهٔ پرتگاه تغییرات اقلیمی ایستاده‌ایم

دبیرکل سازمان ملل: بر لبهٔ پرتگاه تغییرات اقلیمی ایستاده‌ایم
Copyright J. David Ake/AP
Copyright J. David Ake/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«امسال برای آیندهٔ بشریت سالی حیاتی است و گزارش اخیر نشان می‌دهد زمانی نمانده که تلف کنیم. اختلال‌ آب و هوایی فرا رسیده است.»

آگهی

دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد برای محافظت از مردم جهان در برابر تغییرات اقلیمی، سال ۲۰۲۱ باید «سال عمل» باشد و افزود: «بر لبهٔ پرتگاه ایستاده‌ایم.»

آنتونیو گوترش که در نشستی خبری به مناسبت انتشار گزارش سالانهٔ سازمان هواشناسی جهانی سخن می‌گفت همچنین تأکید کرد که: «امسال برای آیندهٔ بشریت سالی حیاتی است و گزارش اخیر نشان می‌دهد زمانی نمانده که تلف کنیم. اختلال‌ آب و هوایی فرا رسیده است.»

سال گذشته یکی از سه سال گرم ثبت شده در تاریخ عصر پساصنعتی به‌شمار می‌رود و همین امر نگرانی دربارهٔ اوضاع آب‌وهوایی کرهٔ زمین وتأثیر آن بر زندگی جهانیان را بیشتر کرده است.

دبیرکل سازمان ملل بر این نکته انگشت نهاد که در سال گذشتهٔ میلادی اختلالات شدید آب‌وهوایی که بر اثر فعالیت انسانی ایجاد شده بر زندگی بسیاری از ساکنان زمین تأثیر مخرب گذاشته، زندگی‌های بسیاری را ویران کرده، میلیون‌ها نفر را بی‌خانمان ساخت.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

سخنان آقای گوترش روز دوشنبه در حالی مطرح شد که بناست نشست ویژهٔ سران چند کشور صنعتی جهان با موضوع مقابله با تغییرات آب‌وهوایی، به‌پیشگامی جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه آغاز شود.

گرتا تونبرگ، کنشگر نوجوان سوئدی در کنفرانس سازمان جهانی بهداشت به همین مناسبت، نشست اقلیمی به میزبانی ایالات متحده را فرصتی برای «تغییر ذهنیت» برشمرد و اعلام کرد: «تا وقتی با این بحران به‌منزلهٔ یک بحران برخورد نکنیم قادر نخواهیم بود هیچ تغییر عمده‌ای ایجاد کنیم.»

مسئولان «سازمان هواشناسی جهانی» احتمال آن را که دمای کرهٔ زمین تا سال ۲۰۲۴ به‌شکل میانگین ۱/۵ درجه افزایش یابد را حدود ۲۰ درصد می‌دانند.

گزارش سالانهٔ این سازمان به بررسی شاخصه‌های نظام آب‌وهوایی زمین از جمله افزایش دمای آب‌ و خشکی‌، میزان بالا آمدن آب اقیانوس‌ها و ذوب یخ‌های قطبی اختصاص دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیرکل سازمان ملل متحد: بشر با چشمان بسته به سوی فاجعه آب و هوایی می‌رود

سخنرانی یک دایناسور در سازمان ملل: اگر نمی‌خواهید منقرض شوید، کاری کنید

شمار تلفات جانی طوفان و سیل در نیویورک به دست‌کم ۱۴ نفر افزایش یافت