آغاز نشست وزرای اوپک پلاس؛ سناریو‌های مطرح چیست؟

نشست مجازی کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس(عکس آرشیوی است)
نشست مجازی کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس(عکس آرشیوی است) Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چهاردهمین نشست وزارتی بیست و سه کشور عضو ائتلاف اوپک پلاس بعد از ظهر پنجشنبه با هدف تعیین برنامه افزایش تولید نفت در ماه‌ آوریل آغاز به کار کرد؛ نشستی که حصول توافق در آن با توجه به اختلاف نظر عربستان سعودی و روسیه دشوار به نظر می‌رسد.

آگهی

چهاردهمین نشست وزارتی بیست و سه کشور عضو ائتلاف اوپک پلاس بعد از ظهر پنجشنبه با هدف تعیین برنامه افزایش تولید نفت در ماه‌ آوریل آغاز به کار کرد؛ نشستی که حصول توافق در آن با توجه به اختلاف نظر عربستان سعودی و روسیه دشوار به نظر می‌رسد.

کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک(JMMC) نیز روز گذشته بدون ارائه توصیه‌ای به نشست امروز(پنجشنبه) وزیران، به کار خود پایان داد. با این حال، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک اعلام کرد که سازمان کشورهای صادرکننده نفت باید بر مبنای استراتژی «خوش بینی محتاطانه» حرکت کند چرا که به زعم هنوز احتمال تغییر جهت همه‌گیری از روند خوشبینانه فعلی وجود دارد.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه نیز به خبرگزاری دولتی این کشور گفت که با وجود برخی عدم قطعیت‌ها وضعیت بازار نفت بسیار بهتر از یک سال پیش و پاییزی است که پشت سرگذاشتیم. اما عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در آستانه برگزاری نشست روز پنجشنبه گفت:« گاهی اوقات برای شفافیت کامل، لازم است که شفاف نباشیم.»

در حالی که کارزارهای واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ در سراسر جهان در در حال انجام است و تقاضای چین، بزرگترین واردکننده نفت جهان، به سطح قبل از همه‌گیری کرونا بازگشته، انتظار می‌رود که کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس با افزایش تولید نفت در ماه آوریل موافقت کنند. این در شرایطی است که قیمت جهانی نفت نیز با عبور از مرز ۶۵ دلار به بالاترین حد از ژانویه ۲۰۲۰ تا کنون رسیده است. 

در همین حال، وال‌استریت ژورنال به نقل از مقامی آگاه خبر داده که روسیه و عربستان برای بازگرداندن روزانه ۱ میلیون بشکه نفت به بازار در حال مذاکره هستند. اما خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع آگاه در اوپک خبر داده که اعضای ائتلاف اوپک پلاس برای حفظ سطح تولید فعلی در آوریل توافق خواهند کرد. البته همزمان برخی تحلیل‌گران بازار جهانی نفت نیز معتقدند که نشست روز پنجشنبه با توافق در مورد افزایش عرضه روزانه ۵۰۰ هزار بشکه‌ای به پایان خواهد رسید و موعد پایان دادن عربستان به توقف تولید داوطلبانه ۱ میلیون بشکه‌ای به میزان نیاز اقتصاد این کشور به قیمت‌ها بالاتر نفت وابسته خواهد بود. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اعضای اوپک پلاس در نشست پیشین خود پس از دو روز بحث و بررسی ناگزیر شدند پس از ارائه مجوز افزایش محدود تولید به روسیه و قزاقستان در مورد کاهش تولید روزانه اعضا در سطح ۷ میلیون و ۱۲۵ هزار بشکه‌ای طی فوریه و ۷ میلیون و ۵۰ هزار بشکه‌ای در مارس به توافق برسند. عربستان سعودی هم پس از پایان این نشست اعلام کرد که به طور داوطبانه تولید روزانه خود یک میلیون بشکه کاهش می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توقف کاهش داوطلبانه تولید عربستان و عدم همراهی نروژ با اوپک؛ قیمت نفت کاهش یافت

«آوریل سیاه» ادامه دارد؛ سقوط بهای سبد نفتی اوپک به پایین‌ترین حد در ۲۲ سال گذشته

افت فروش خودروهای برقی فولکس واگن؛ چرا اروپایی‌ها دوباره به خودروهای بنزینی روی آوردند؟