نفت سنگین ایران پس از ۱۴ ماه دوباره ۶۰ دلار شد؛ افت طلا و رشد نرخ رسمی دلار

یکی از کارگزاران فعال در بورس نیویورک
یکی از کارگزاران فعال در بورس نیویورک Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با افزایش قیمت جهانی نفت به بالاترین حد در ۱۳ ماه گذشته، بانک مرکزی ایران نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا را پس از چهار روز ثبات بار دیگر افزایش داد.

آگهی

همزمان با افزایش قیمت جهانی نفت به بالاترین حد در ۱۳ ماه گذشته، بانک مرکزی ایران نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا را پس از چهار روز ثبات بار دیگر افزایش داد.

بهای هر بشکه نفت پایه برنت در معاملات روز چهارشنبه بازارهای جهانی با نزدیک به ۲ درصد افزایش تا ۶۴ دلار و ۷۳ سنت بالا رفت و به بالاترین حد از ۱۷ ژانویه گذشته تا کنون رسید. همزمان قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران برای نخستین بار از اواخر نوامبر گذشته بار دیگر از مرز ۶۰ دلار گذشت.

کارشناسان بازار جهانی نفت، افزایش تولید واکسن کرونا، کاهش تولید کشورهای عضو ائتلاف اوپک پلاس و امیدواری‌ها نسبت به اثرگذاری بسته‌های محرک‌های مالی بانک‌های مرکزی آمریکا، اروپا و شرق آسیا بر بازگشت رونق اقتصادی را از عوامل عمده افزایش قیمت نفت می‌دانند.

با وجود افزایش قیمت جهانی نفت، بانک مرکزی ایران روز چهارشنبه نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا را ۱۹۰ تومان افزایش داد و برای نخستین بار در ۴۰ روز گذشته به بالای ۲۵ هزار تومان رساند. در واکنش به عرضه دلار ۲۵ هزار و ۱۷۰ تومانی توسط بانک مرکزی، در بازار آزاد تهران نیز هر دلار آمریکا همچون روزهای گذشته در مرز ۲۶ هزار تومان معامله شد.

هر یورو نیز روز چهارشنبه در بازار آزاد تهران نزدیک به ۳۱ هزار و ۲۵۰ تومان فروش رفت که ۸۲۰ تومان بالاتر از نرخ رسمی تعیین شده توسط بانک مرکزی ایران بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کاهش ۱۷ دلار و ۷۰ سنتی قیمت جهانی طلا که بهای هر اونس را به کمتر از هزار و ۷۷۶ دلار رساند، موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران به ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان کاهش یابد و بهای معاملاتی هر گرم طلا نیز تا یک میلیون و ۱۳۰ هزار تومان پایین بیاید.

قیمت جهانی هر اونس طلا آخرین بار در جریان معاملات هفته پایانی نوامبر گذشته به هزار و ۷۷۶ دلار رسیده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت

قیمت ارز در بازار ایران رکورد تازه‌ای زد؛ دلار به بالای ۶۳ و یورو به مرز ۶۸ هزار تومان رسید

سال ۲۰۲۴، سال چرخش نرخ بهره در دنیا است؛ بانک‌های مرکزی جهان چه زمانی تغییر مسیر خواهند داد؟