Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فوتبال برای دوستی؛ تمرین آنلاین خبرنگاری ورزشی و فنون فوتبال نمایشی

فوتبال برای دوستی؛ تمرین آنلاین خبرنگاری ورزشی و فنون فوتبال نمایشی
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«ستارگان پیشین فوتبال، نظیر رابرت پی‌یرس،‌ اسطورهٔ آرسنال نیز با نمایش مجموعه‌ مهارت‌های خود به‌شکل آنلاین، به این برنامه پیوستند.»

آگهی

«فوتبال برای دوستی» نام یک برنامهٔ بین‌المللی ویژهٔ نوجوانان است از سال ۲۰۱۳ تا کنون هر سال برگزار می‌شود. این برنامه که با پیشگامی شرکت گازپرام برگزار می‌شود، ورزش‌ و آموزش را با هم تلفیق می‌کند و هدفش تبلیغ زندگی سالم و ارزش‌های بنیادین انسانی، نظیر صلح و دوستی و برابری است.

اما امسال این رویداد ورزشی-فرهنگی هم می‌بایست با بحران همه‌گیری کووید-۱۹هماهنگ می‌شد. بنابراین، برنامه‌های اصلی این رویداد در سال ۲۰۲۰ به‌شکل آنلاین برگزار شد و بازیکنان و خبرنگاران ورزشیِ جوان از کشورهای مختلف در فعالیتهای مشترک چندی شرکت کردند.

الکسیس یارشفسکی، خبرنگار ورزشی، و سفیر برنامهٔ فوتبال برای دوستی دربارهٔ برنامٔ امسال می‌گوید: «بچه‌هایی که در برنامهٔ فوتبال برای دوستی شرکت دارند واقعا درگیر آن شده‌اند و واقعا ازاینکه فرصتی برای تعامل پیدا کرده‌اند هیجان‌زده‌اند. من با تعدادی از آنها در ارتباط بودم و بسیار خوشحال بودند ازاینکه در این دوران هم می‌توانند با دیگرانی از آنسوی دنیا دیدار و دوستی کنند.»

تصویر از یورونیوز
مسابقهٔ آنلاین فوتبال برای دوستیتصویر از یورونیوز

قرنطینهٔ سراسری باعث شد که از دل فوتبال برای دوستی یک محصول تلویزیونی به نام «برنامهٔ خوش‌خبر» (Good News Show) بیرون بیاید، برنامه‌ای که خبرنگاران جوانی از سراسر دنیا در آن می‌کوشند تا در زمانه‌ای نامطمئن، با خبرهای امیدبخش به مردم روحیه بدهند کنند. گزارشگران به مضامین مختلفی نظیر ورزش، موسیقی، حیات وحش و سرگرمی می‌پردازند تا لبخند بر لب مخاطب بیاورند.

آنا شیشکووا، خبرنگار برنامهٔ فوتبال برای دوستی دربارهٔ این برنامه می‌گوید: «برنامهٔ خوش‌خبر لبریز از اخبار و رویدادهای متنوع و جذاب است. هم لذت می‌برید و تفریح می‌کنید، و هم چیزهای تازه یاد می‌گیرید و خاطرات خوش می‌سازید.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

کاربران اینستاگرام هم این امکان را دارند که در این تفریح و تجربه با دیگران سهیم شوند، و فرهنگشان را به دیگران بشناسانند. همچنین در پروژهٔ «جای من استادیوم است» قهرمانان فوتبالِ نمایشی مهارت‌ و فوت‌فن کار خود را به علاقه‌مندان آموزش می‌دهند.

آنتوان پاولینوف، قهرمان دو دورهٔ فوتبال نمایشی جهان که در رویداد امسال شرکت داشت می‌گوید: «هدف اصلی ما انگیزه‌دادن به بچه‌هاست تا در هر شرایطی ورزش کنند. من وقتی در خانه بودم با بچه‌هایی از سراسر دنیا در ارتباط قرار گرفتم و تلاش کردم تا آموخته‌هام را به آنها منتقل کنم تا آنها هم بتوانند وقتی در خانه هستند مهارت‌های فوتبال نمایشی را یاد بگیرند. فکر می‌کنم خیلی خوب پیش رفت.»

یورونیوز
ملودی دونشه، در حال آموزش مهارت فوتبال نمایشییورونیوز

قهرمانان، این‌روزها فقط یک توپ فوتبال، یک دوربین و کمی اراده لازم دارند تا مهارت خود را با بچه‌های علاقمند به فوتبالِ نمایشی سهیم شوند.

ملودی دونشه، قهرمان شش دورهٔ فوتبال نمایشی زنان نیز می‌افزاید: «فوتبال نمایشی را همه‌جا می‌شود اجرا کرد. خود من از خانه کلاس آموزشی می‌گذارم. نیازی به زمین فوتبال نیست، کافی است جایی حدود ۳ – ۴ متر مربع داشته باشید، فقط بچه‌ها نباید حرکات نمایشی را نزدیکِ تلویزیون اجرا کنند!»

ستارگان پیشین فوتبال، نظیر رابرت پی‌یرس،‌ اسطورهٔ آرسنال هم اخیراً با نمایش مجموعه‌ مهارت‌هایش به‌شکل آنلاین به این برنامه پیوست.

برنامهٔ فوتبال برای دوستی، با حمایت فیفا، یوفا و کمیتهٔ بین‌المللی المپیک از ۷ سال پیش تا کنون توانسته بیش از ۶ هزار شرکت‌کننده را از ۲۱۱ منطقه و کشور جهان دور هم جمع کند. این پروژه ۵ میلیون حامی دارد و برگزارکنندگانش امیدوارند که ارزشهای این رویداد ورزشی-فرهنگی بتواند در آینده میان افراد بیشتری گسترش بیابد.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

فوتبال کودکان را به هم نزدیک می کند