Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

خوشبینی ازبکستان به آیندۀ اقتصادی همسایه جنوبی، سرمایه گذاری در افغانستان افزایش می یابد

Manish Swarup
Manish Swarup Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری ازبکستان با تاکید بر این اصل که «اگر همسایه‌ات سعادتمند شود، تو نیز سعادتمند خواهی شد» پیشنهاد داد که کمیسیون جدیدی تشکیل شود تا از مسیر همکاری‌های نزدیک برای اجرای پروژه‌های مشترک، «امکان تحقق آرمان‌های مردم افغان فراهم گردد»

آگهی

شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان امسال در جریان سخنرانی خود در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که به آینده مبادلات اقتصادی و تجاری ازبکستان با همسایۀ جنوبی خود، افغانستان خوشبین است.

آقای میرضیایف با اشاره به تحولات دموکراتیک و نوسازیِ اقتصادی کشورش ازبکستان گفت: «در چهار سال گذشته، تجارت دوجانبۀ ازبکستان با کشورهای همسایه تقریباً ۵ برابر شده و دولت ازبکستان رویکرد جدیدی را در سیاست خارجی خود با توجه به تقویت محرکهای اقتصادی و توسعه اجتماعیِ افغانستان و توسعۀ کریدورهای حمل و نقل این کشور به اجرا گذاشته است.»

او افزود بر این اساس، ازبکستان «اجرای پروژه‌های بزرگ زیربنایی، مانند خط برق "سرخان- پل خمری" و ساخت راه آهن "از مزارشریف تا بنادر دریایی اقیانوس هند" را در افغانستان آغاز کرده است.»

انتظار می‌رود از مسیر راه آهن مزار شریف، نه تنها روابط اقتصادی افغانستان با بندر چابهار ایران بلکه ارتباط اقتصادی این کشور با بنادر دریایی مهم اقیانوس هند، از جمله بندر کراچی پاکستان تقویت شود.

رئیس جمهوری ازبکستان همچنین پیشنهاد داد که یک مرکز منطقه‌ای برای توسعه حمل و نقل و ارتباطات تحت نظارت سازمان ملل ایجاد شود؛ آنهم با هدف «تضمین ادغام عمیق منطقه ما در کریدورهای جهانی اقتصاد، و حمل و نقل و ترانزیت».

او با تاکید بر اینکه «افغانستان برای ما بخشی جدایی‌ناپذیر از آسیای میانه است» گفت که با وجود تنش‌ها و همۀ درگیری‌هایی که در این کشور وجود دارد، به آینده افغانستان خوشبین است.

این دو همسایه ۱۴۴ کیلومتر مرز مشترک دارند و موقعیت جغرافیایی ازبکستان به این کشور اجازه می‌دهد تا نه تنها از مسیر ترانزیت کالا از چین به سمت آسیای میانه، بلکه از صادرات محصولات داخلی خود به افغانستان نیز سود قابل توجهی ببرد.

سرمایه‌گذاری در انرژی

ازبکستان در حال حاضر با نیروگاه‌های بزرگ و ذخایر فراوان گاز طبیعی‌اش، بزرگترین تولید کننده برق در آسیای میانه است و به همین دلیل در آینده یک شریک مهم برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی افغانستان محسوب می‌شود.

انتظار می‌رود با اجرای پروژه ۲۶۰ کیلومتری خط برق فشار قوی «سرخان- پل خمری» با ظرفیت هزار مگاوات برق، میزان سالانۀ برق انتقالی به افغانستان به حدود ۶ میلیارد کیلووات برسد.

ازبکستان همچنین سال آینده با همکاری یونسکو میزبان نشست «آسیای مرکزی در چهارراه تمدن‌های جهان» است.
بر این اساس رئیس جمهوری این کشور در جریان سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل با اعلام این نکته که «اگر همسایه‌ات سعادتمند شود، تو نیز سعادتمند خواهی شد» پیشنهاد داد که از سوی سازمان ملل کمیسیون جدیدی برای افغانستان تشکیل شود تا در چهارچوب این کمیسیون و از مسیر همکاری‌های نزدیک برای اجرای پروژه‌های مشترک، «امکان تحقق آرمان‌های مردم افغان فراهم گردد» و «مردم افغانستان و ازبکستان بتوانند از ثمره همکاری‌های استراتژیک و مشترکشان بهره‌مند شوند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه‌پرسی قانون اساسی در ازبکستان؛ تلاش میرضیایف برای هموار کردن راه ریاست جمهوری تا ۲۰۴۰

شوکت میرضیایف، رئیس جمهور فعلی ازبکستان پیروز انتخابات اعلام شد

پیشنهاد ازبکستان برای میانجیگری گفتگوهای دولت افغانستان با طالبان