همه‌پرسی قانون اساسی در ازبکستان؛ تلاش میرضیایف برای هموار کردن راه ریاست جمهوری تا ۲۰۴۰

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان در کنار ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران
شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان در کنار ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران   -  کپی رایت  AP Photo

همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی ازبکستان که قرار است ۳۰ آوریل برگزار شود، حاوی تغییر دوره ریاست جمهوری از پنج سال فعلی به هفت سال و به شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری فعلی این امکان را می‌دهد تا دو دوره دیگر برای احراز این سمت نامزد شود. 

در متن پیش‌نویس بازنگری قانون اساسی ازبکستان که روز چهارشنبه منتشر شد، تصریح شده که «رئیس‌جمهور برای یک دوره هفت ساله انتخاب می‌شود» و افرادی که پیشتر در قدرت بوده‌اند، بدون در نظر گرفتن تعداد دوره‌های حضور، «حق دارند» در صورت پیروزی در انتخابات، دو دوره متوالی بر کرسی ریاست جمهوری تکیه بزنند. 

پیش‌نویس بازنگری قانون اساسی نزدیک به دو سوم متن حاضر را تغییر داده است.

شوکت میرضیایف که نخستین بار در سال ۲۰۱۶ روی کار آمد، در جریان برگزاری انتخابات مناقشه‌برانگیزِ اکتبر ۲۰۲۱ مدعی کسب بیش از ۸۰ درصد آراء شد و برای پنج سال دیگر رئیس جمهوری این کشور ۳۵ میلیون نفری باقی ماند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بازنگری قانون اساسی ازبکستان به میرضیایف ۶۵ ساله اجازه می‌دهد تا در سال ۲۰۲۶ در انتخابات شرکت کند و در صورت پیروزی تا سال ۲۰۳۳ و حتی در صورت انتخاب مجدد تا سال ۲۰۴۰ در قدرت باقی بماند.

مخالفان اصلاح قانون اساسی ازبکستان در ژوئیه سال گذشته دست به اعتراض‌های خیابانی زدند که دولت پس از قطع اینترنت و اعلام وضع فوق‌العاده در کشور، معترضان را سرکوب کرد که طی این سرکوب دست‌کم ۲۱ نفر کشته و گروهی بازداشت و روانه زندان شدند.