Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ازبکستان معترضان به طرح دولت برای اصلاح قانون اساسی را به زندان انداخت

محاکمه معترضان به اصلاح قانون اساسی در ازبکستان
محاکمه معترضان به اصلاح قانون اساسی در ازبکستان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورنیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کلیه متهمان پس از بازداشت به اتهامات نسبت داده شده و انجام برخی جرائم و تخلفات اعتراف کردند.

آگهی

ده‌ها نفر از جمله یک روزنامه‌نگار روز سه‌شنبه به اتهام‌های مرتبط با تظاهرات مرگبار ضد دولتی سال گذشته در ازبکستان به تحمل مجازات زندان محکوم شدند.

به گفته مقامات دولتی در این جمهوری اتحاد جماهیر شوروری سابق، ناآرامی‌های سال گذشته در«قره قالپاقستان» پس از اصلاحات برنامه ریزی شده در قانون اساسی که می تواند حق تعیین سرنوشت را در این منطقه خودمختار تا حد زیادی تضعیف کند، جان ۲۱ نفر را گرفت.

خشونت‌ها در «نوکوس»، ششمین شهر بزرگ ازبکستان و مهم‌ترین شهر منطقه «قره قالپاقستان» سبب شد تا شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری مستبد و اقتدارگرای این کشور آسیای میانه روی کم‌تر دیده شده خود را نشان دهد و از اصلاحات جنجالی یاد شده دست بکشد.

دولت پس از آن شروع به تسویه حساب کرد و دست کم ۲۲ نفر را به اتهام‌های مختلف از جمله «تضعیف قانون اساسی» و دست زدن به غارت در جریان تظاهرات به دادگاه کشاند و محاکمه کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کلیه متهمان پس از بازداشت به اتهامات نسبت داده شده و انجام برخی جرائم و تخلفات اعتراف کردند.

در میان متهمان، ۱۶ نفر از جمله یک روزنامه نگار به عنوان متهم اصلی و یک وکیل دادگستری که به ادعای مقامات تحریک کننده اعتراض‌ها بودند به مجازات‌های حبس از۳ تا ۱۶ سال محکوم شدند.

لولاگول کالیخانوا، یکی دیگر از روزنامه‌نگاران متهم در این پرونده که با وجود درخواست ۱۱ سال زندان از سوی دادستان در نهایت به حبس تعلیقی محکوم شد در سخنانی پس از جلسه دادگاه به خبرنگاران گفت که او «استحقاق زندانی شدن را داشته» و از رئیس دولت به خاطر حکم سبک و ملایمش تشکر می‌کند.

جمهوری خودمختار«قره قالپاقستان» کمتر از دو میلیون نفر از جمعیت یک کشور ۳۵ میلیونی را در خود جای داده، در حالی که بیش از یک سوم قلمرو ازبکستان را در بر می گیرد.

گفته می‌شود که این منطقه فقیر در خشک شدن دریای آرال، یکی از فاجعه‌های بزرگ زیست‌محیطی جهان که انسان عامل آن شناخته می‌شود، نقش دارد.

جمهوری «قره قالپاقستان» پارلمان، شورای وزیران، پرچم و سرود مختص خود را دارد و در پی دستیابی به حق تعیین سرنوشت و در نهایت جدایی از ازبکستان است.

اعتراضات در نوکاث، مهم‌ترین شهر این جمهوری طی روزهای یکم و دوم ژوئیه گذشته در مخالفت با طرح اصلاح قانون اساسی به منظور جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی حق تعیین سرنوشت برپا شده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگردان دارایی توقیف شده دختر رئیس جمهوری سابق ازبکستان؛ برن و تاشکند توافق کردند

ازبکستان ۲۱ فرد مظنون به ارتباط با اسلامگرایان سوری را بازداشت کرد

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد