Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شوکت میرضیایف، رئیس جمهور فعلی ازبکستان پیروز انتخابات اعلام شد

اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان
اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون مرکزی انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان اعلام کرد که شوکت میرضیایف، رئیس جمهور فعلی این کشور با کسب ۸۰.۱ درصد کل آرای ریخته شده به صندوق های رأی در انتخابات روز یک‌شنبه ۲۴ اکتبر پیروز شده است.

آگهی

کمیسیون مرکزی انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان اعلام کرد که شوکت میرضیایف، رئیس جمهور فعلی این کشور با کسب ۸۰.۱ درصد کل آرای ریخته شده به صندوق های رأی در انتخابات روز یک‌شنبه ۲۴ اکتبر پیروز شده است.

با وجود این برخی ناظران بین‌المللی امروز دوشنبه از نبود «رقابت واقعی» در انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان ابراز تاسف کردند و از وجود تخلفات انتخاباتی سخن گفتند.

با اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان، آقای میرضیایف دومین دوره پنج ساله ریاست جمهوری خود را آغاز خواهد کرد.

او که در سال ۲۰۱۶ و پس از درگذشت اسلام کریموف، رئیس جمهور پیشین ازبکستان به قدرت رسیده، اگرچه بسیاری از سیاست‌های سلف خود را تعدیل کرده است اما همچنان صحنه سیاسی این کشور آسیای میانه را به شدت کنترل می‌کند.

آقای میرضیایف در حالی پیروز انتخابات روز یک‌شنبه ازبکستان اعلام شده است که چهار رقیب او حتی در مناظره‌های تلویزیونی شرکت نکردند.

به گزارش برخی منابع خبری از ازبکستان، نامزدهای مستقل امکان حضور در رقابت‌های انتخاباتی را به دست نیاوردند. در هر حال کمیسیون مرکزی انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان اعلام کرده که میزان مشارکت در این کشور ۸۰.۸ درصد بوده است.

در دوران میرضیایف، آزادی بیان در مقایسه با دوران ریاست جمهوری اسلام کریموف از محدودیت کمتری برخوردار است، به گونه ای که برخی رسانه های خبری مستقل انکان فعالیت پیدا کرده‌اند. او همچنین کنترل‌های شدید که بر امور مذهبی در این کشور اعمال می‌شد را کاهش داده است.

میرضیایف همچنین با لغو کنترل‌های ارزی، به تشویق سرمایه‌گذاری خارجی کمک کرد.

برخی تحلیل گران سیاسی بر این نظرند که میرضیایف روابط خود را با بازیگران جهانی مانند روسیه، چین و غرب بهبود بخشیده است. آن‌ها همچنین به تلاش‌های رئیس جمهور ازبکستان برای کاهش درگیری‌ها با همسایگان این کشور از جمله افغانستان اشاره کرده‌اند.

وزیر خارجه این کشور آسیای میانه اولین مقام خارجی بود که پس از کنترل افغانستان توسط طالبان در ماه اوت به این کشور سفر کرد.

میرضیایف همچنین در سال‌های گذشته در جهت تقویت روابط اقتصادی و تجاری کشورش با روسیه حرکت کرده است. از همین رو مسکو در پروژه های بزرگ اقتصادی ازبکستان سرمایه‌گذاری کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اولین فردی بود که روز دوشنبه و پیش از اعلام قطعی نتیجه انتخابات ازبکستان، انتخاب مجدد میرضیایف را تبریک گفت.

از سوی دیگر ازبکستان با حفظ روابط نزدیک با روسیه، تعدادی توافقنامه مهم با چین هم امضا کرده است.

میرضیایف به عنوان تنها نامزد مطرح در مبارزات انتخاباتی، قول داده است تا شکاف بین غنی و فقیر را در این کشور کاهش دهد. کارشناسان سیاسی و اقتصادی بر این نظرند که نابرابری ها بزرگ‌ترین چالش دوره دوم ریاست جمهوری آقای میرضیایف خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشتی ازبکی «کورَش» در پاریس؛ ورزشکار زن آلمانی غوغا کرد

درگیری در منطقه قره‌قالپاقستان ازبکستان تاکنون ۱۸ کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشته است

خوشبینی ازبکستان به آیندۀ اقتصادی همسایه جنوبی، سرمایه گذاری در افغانستان افزایش می یابد