روسیه و ازبکستان تمرین نظامی در مرزهای افغانستان را آغاز کردند

عکس آرشیوی از رزمایش نیروهای نظامی روسیه
عکس آرشیوی از رزمایش نیروهای نظامی روسیه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه نیز روز جمعه هشدار داد که «حوادث در افغانستان بر اساس یک سناریوی بحران‌محور در حال شدت گرفتن است.»

آگهی

ارتش روسیه روز جمعه همزمان با منافشه و درگیری‌های داخلی در افغانستان تمرین‌های نظامی مشترک خود با ازبکستان را در نزدیکی مرزهای این کشور آغاز کرد.

این رزمایش از پیش اعلام شده در حالی از روز جمعه شروع شد که روسیه قرار است هفته آینده تمرین‌های نظامی مشابهی را در تاجیکستان، دیگر کشور هم‌مرز با افغانستان انجام دهد.

مسکو پیش از تدارک این تمرین‌های نظامی اعلام کرده بود که به شدت نگران اوضاع افغانستان است؛ کشوری که شبه نظامیان طالبان بیش از دو ماه است به لطف آغاز عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی، پیش‌روی‌ در مناطق شمالی و دیگر نقاط این کشور را آغاز کرده و شمار زیادی از ولسوالی‌ها را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

این رزمایش که در آن صلح‌بانان و نیروهای ویژه ارتش روسیه نیز مشارکت دارند در اردوگاه آموزشی «ترمذ» واقع در منتهی الیه جنوبی خاک ازبکستان و در نزدیکی مرز این کشور با افغانستان برگزار شده است.

به گفته فرماندهان ارتش روسیه، حدود ۱۵۰۰ سرباز و دویست وسیله نقلیه و خودرو زرهی در این رزمایش که تا دهم اوت به طول خواهد انجامید، شرکت خواهند کرد.

این رزمایش از پنجم اوت به مدت ۵ روز با تمرین‌های مشترک نظامی در تاجیکستان که در آن نظامیان ازبکستان نیز مشارکت خواهند داشت، دنبال خواهد شد.

نماینده ویژه کرملین در افغانستان هفته گذشته به یک شبکه رادیویی روسیه گفته بود که تمرین‌های نظامی برنامه‌ریزی شده در ازبکستان و تاجیکستان نوعی پیام (اطمینان بخش) خطاب به شهروندان این دو جمهوری سابق آسیای میانه است که از اوضاع جاری در کشور همسایه خود، افغانستان نگرانند.

از سوی دیگر سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه نیز روز جمعه هشدار داد که «حوادث در افغانستان بر اساس یک سناریوی بحران‌محور در حال شدت گرفتن است.»

به گفته این مقام امنیتی روسیه «اوضاع به معنای واقعی هر روز وخیم‌تر می‌شود و شبه‌نظامیان طالبان مناطق بیشتری را در خاک افغانستان تحت کنترل خود در می‌آورند.»

سرگئی ناریشکین با تاکید بر اینکه «آینده افغانستان بسیار بسیار مبهم به نظر می‌رسد» یادآور شد که برای مبادله اطلاعات عملیاتی با سرویس‌های ویژه کشورهای آسیای میانه و همچنین تبادل اطلاعات با کشورهایی چون چین، هند،‌ ایران و پاکستان در تماس است.

تاجیکستان کشوری با ۹ میلیون و پانصد‌هزار جمعیت حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد. طالبان ماه ژوئن مدعی شد که کنترل گذرگاه اصلی مرز افغانستان با تاجیکستان را در دست گرفته است.

ازبکستان مرز کوتاه‌تری نسبت به تاجیکستان با افغانستان ( حدود ۱۴۴ کیلومتر) دارد. این کشور ۳۴ میلیون نفری اما دارای بزرگترین ارتش در میان جمهوری‌های شوروی سابق در آسیای میانه است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اشرف غنی: طالبان در ۲۴ سال اخیر واقعا تغییر کرده‌اند، ظالم‌تر شده‌اند

مقرارت منع رفت و آمد شبانه در ۳۱ ولایت افغانستان به اجرا درآمد

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد