افزایش بی‌سابقه تلفات غیرنظامیان در افغانستان؛ سازمان ملل: طالبان مسئول ۳۹ درصد کشته‌ها و زخمی‌هاست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
افزایش بی‌سابقه تلفات غیرنظامیان در افغانستان؛ سازمان ملل: طالبان مسئول ۳۹ درصد کشته‌ها و زخمی‌هاست
کپی رایت  AP

سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در ماه‌های می و ژوئن در افغانستان همزمان با افزایش دامنه جنگ میان شبه‌نظامیان طالبان و نیروهای دولتی این کشور به دو هزار و ۴۰۰ کشته و زخمی رسیده که بالاترین سطح در میان آمارهای ثبت شده از سال ۲۰۰۹ تا کنون به شمار می‌رود.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، «یوناما» در گزارش خود توضیح داده که در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ یعنی در فاصله ابتدای ژانویه تا پایان ژوئن گذشته، تلفات غیرنظامیان در پی تشدید حملات طالبان به پنج هزار و ۱۸۳ تَن رسیده که از این میان هزار و ۶۵۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند و در همین مدت نزدیک به نیمی از مجموع تلفات غیرنظامیان شامل زنان، پسران و دختران شده است.

بر پایه این گزارش مجموع تلفات غیرنظامیان در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی ۴۷ درصد افزایش یافته و به بالاترین حد طی سه سال اخیر رسیده است.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در این گزارش تصریح کرده که شبه‌نظامیان ضد دولت مرکزی مسئول ۶۴ درصد از کل تلفات غیرنظامیان در نیمه نخست سال جاری میلادی بوده‌اند که ۳۹ درصد آن سهم طالبان، ۹ درصد آن سهم داعش و ۱۶ درصد نیز سهم گروه‌های شبه‌نظامی ناشناس بوده است.

بر پایه این گزارش، نیروهای دولتی نیز مسئول ۲۵ درصد از تلفات غیرنظامیان بوده‌اند و ۱۱ درصد تلفات نیز در درگیری‌های متقابل رخ داده که امکان تعیین دقیق طرف عامل کشتار ممکن نبوده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان با ابراز نگرانی از افزایش شمار تلفات غیرنظامیان با گسترده شدن میدان جنگ از مناطق کم‌جمعیت به شهرهای بزرگ از شبه‌نطامیان طالبان و دولت افغانستان خواسته تا تلاش‌های خود را برای توقف جنگ از طریق مذاکره دو جانبه افزایش دهند و آینده‌ای بهتر را برای مردم این کشور رقم بزنند.