رایزنی‌های آمریکا با «چند کشور» برای پذیرش مترجمان افغان و خانواده‌هایشان

تظاهرات ماه گذشته گروهی از مترجمان افغان در برابر سفارت آمریکا در کابل
تظاهرات ماه گذشته گروهی از مترجمان افغان در برابر سفارت آمریکا در کابل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با همتای کویتی خود گفت: «ایالات متحده متعهد شده است که به کسانی که در دوران دشوار افغانستان به ما یاری رساندند کمک کند.»

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا می گوید اولین گروه از مترجمان افغان در آینده «بسیار بسیار نزدیک» وارد خاک ایالات متحده می شوند اما واشنگتن همچنان در حال رایزنی برای پذیرش بقیه این مترجمان در کشور ثالث است. 

وزیر خارجه آمریکا این سخنان را روز پنجشنبه در جریان سفر کوتاهش به کویت بیان کرد. بنا به گمانه زنی ها واشنگتن به دنبال دستیابی به توافق با این کشور حاشیه خلیج فارس بر سر پذیرش مترجمان افغان و خانواده هایشان در یکی از پایگاه های آمریکا در کویت است.

دولت آمریکا اعلام کرده است که روند خروج نظامیان این کشور از افغانستان تا پایان ماه اوت (اوایل شهریور) تکمیل خواهد شد. سرنوشت مترجمانی که طی ۲۰ سال حضور نظامیان آمریکا در افغانستان با آنها همکاری کرده اند همزمان با عملیات نظامی گروه طالبان علیه نیروهای دولتی افغانستان مورد توجه قرار گرفته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آنتونی بلینکن پس از دیدار با همتای کویتی خود گفت: «ایالات متحده متعهد شده است که به کسانی که در دوران دشوار افغانستان به ما یاری رساندند کمک کند.»

وی بدون ارائه جزئیات بیشتر افزود که واشنگتن در حال مذاکره با «چند کشور» از جمله کویت برای پذیرش مترجمان افغان و خانواده هایشان است. 

پنتاگون هفته گذشته اعلام کرد که حدود ۷۰۰ مترجم افغان به همراه خانواده هایشان در پایگاه «فورت لی»، متعلق به نیروی زمینی ارتش آمریکا در جنوب واشنگتن اسکان خواهند یافت. بنا به اعلام وزارت دفاع ایالات متحده در مجموع حدود ۲۵۰۰ نفر به این پایگاه منتقل می شوند. آنها قرار است تا زمان بررسی پرونده مهاجرتشان از سوی وزارت امنیت داخلی آمریکا در این پایگاه بمانند. 

حدود چهار هزار نفر دیگر از شهروندان افغانستان که به ارتش آمریکا کمک کرده اند نیز به همراه خانواده هایشان درخواست مهاجرت به ایالات متحده کرده اند. سفارت آمریکا در کابل با درخواست این افراد و خانواده هایشان که حدود ۲۰ هزار نفر هستند موافقت کرده است. با این حال روند بررسی پرونده آنها از نظر امنیتی که می تواند چند ماه طول بکشد هنوز انجام نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اطلاعات شخصی ۲۵۰ مترجم افغان به اشتباه از سوی بریتانیا درز پیدا کرد

نخستین گروه از مترجمان افغان و خانواده‌هایشان شامل ۲۲۱ نفر وارد آمریکا شدند

افزایش بی‌سابقه تلفات غیرنظامیان در افغانستان؛ سازمان ملل: طالبان مسئول ۳۹ درصد کشته‌ها و زخمی‌هاست