Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین گروه از مترجمان افغان و خانواده‌هایشان شامل ۲۲۱ نفر وارد آمریکا شدند

AP
AP Copyright AP PhotoFormer workers who had been employed with U.S. troops at the Bagram airbase hold placards during a demonstration against the U.S. government in Kabul, Afghanistan, Friday, July, 9, 2021.
Copyright AP PhotoFormer workers who had been employed with U.S. troops at the Bagram airbase hold placards during a demonstration against the U.S. government in Kabul, Afghanistan, Friday, July, 9, 2021.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق گفته دولت ایالات متحده آمریکا حدود ۲ هزار و ۵۰۰ مترجم افغان که در خدمت ارتش آمریکا بوده‌اند و با خروج آمریکا از افغانستان در معرض خطر اقدامات تلافی‌جویانه گروه طالبان دارند به همراه خانواده‌هایشان طی هفته‌های آینده به ایالات متحده منتقل خواهند شد.

آگهی

نخستین پرواز حامل ۲۲۱ مترجم افغان ارتش آمریکا در افغانستان به همراه خانواده‌هایشان روز جمعه وارد خاک آمریکا شدند و هواپیمایشان در واشنگتن به زمین نشست.

این گروه شامل مترجمان و خانواده‌هایشان از جمله ۵۷ کودک و ۱۵ نوزاد است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه این پرواز را «یک نقطه عطف مهم در عمل به وعده آمریکا به هزاران تبعه افغانستان که شانه به شانه سربازان و دی‍پلمات‌های آمریکایی طی ۲۰ سال گذشته خدمت کرده‌اند»، توصیف کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته راس تراورس از مقامات شورای امنیت ملی کاخ سفید، این گروه از مترجمان افغان برای انجام معاینات پزشکی و تکمیل پرونده‌های اداری‌شان در یک پایگاه نظامی اسکان داده می‌شوند تا در مرحله بعد به مکان‌های دیگری منتقل شوند.

طبق گفته دولت ایالات متحده آمریکا حدود ۲ هزار و ۵۰۰ مترجم افغان که در خدمت ارتش آمریکا بوده‌اند و با خروج آمریکا از افغانستان در معرض خطر اقدامات تلافی‌جویانه گروه طالبان دارند به همراه خانواده‌هایشان طی هفته‌های آینده به ایالات متحده منتقل خواهند شد.

با این حال تعداد افغان‌هایی که همکاری‌هایی با ارتش آمریکا داشته‌اند به بیش از ۲۰ هزار نفر می‌رسد. این افراد نیز خواستار خروج فوری از افغانستان به همراه خانواده‌هایشان هستند. این بدان معناست که جمعیت واجد شرایط اخذ روادید به خاطر همکاری با ارتش آمریکا به حدود ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد.

تریسی یاکوبسن از مسئولان پرونده در وزارت خارجه ایالات متحده گفته است که ۲ هزار و ۵۰۰ مترجم ابتدا وارد پایگاه نظامی «فورت لی» واقع در حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب واشنگتن خواهند شد. وی افزوده است که همه این افراد تست کووید داده‌اند و به کسانی که مایل بوده‌اند، واکسن نیز زده شده است.

مقامات آمریکایی هشدار داده‌اند که با توجه به تعداد زیاد افراد واجد شرایط انتقال و همچنین درگیری‌های مداوم بین ارتش افغانستان و طالبان و همزمان با شیوع کووید، انتقال این تعداد همکار ارتش آمریکا ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد.

کنگره آمریکا روز پنجشنه بودجه‌ای برابر ۱.۱ میلیارد دلار برای پذیرش مترجمان افغان تصویب کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که واشنگتن در حال مذاکره با چند کشور از جمله کویت است که بخشی از مترجمان افغان و خانواده‌هایشان را بپذیرند.

دولت آمریکا اعلام کرده است که روند خروج نظامیان این کشور از افغانستان تا پایان ماه اوت تکمیل خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اطلاعات شخصی ۲۵۰ مترجم افغان به اشتباه از سوی بریتانیا درز پیدا کرد

رایزنی‌های آمریکا با «چند کشور» برای پذیرش مترجمان افغان و خانواده‌هایشان

کاخ سفید: ۲۰ هزار مترجم افغان از آمریکا درخواست پناهندگی کرده‌اند