اطلاعات شخصی ۲۵۰ مترجم افغان به اشتباه از سوی بریتانیا درز پیدا کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروهای بریتانیایی در زمان خروج از کابل
نیروهای بریتانیایی در زمان خروج از کابل   -  Copyright  Peter Nicholls/AP

اطلاعات شخصی بیش از ۲۵۰ افغان را که برای نیروهای بریتانیایی کار می‌کردند و به دنبال اسکان در این کشور بودند به اشتباه درز پیدا کرد.

طبق گزارش بی‌بی‌سی، وزارت دفاع بریتانیا اسامی این افراد را در یک ایمیل کپی کرده بود و همه گیرندگان پیام می‌توانستند اسامی آن‌ها و در برخی موارد عکس‌های آن‌ها را ببینند. برخی از این افراد هنوز از افغانستان خارج نشده‌اند و در خفا زندگی می‌کنند.

این وزارتخانه از «همه افراد آسیب‌دیده» عذرخواهی و اعلام کرد که تحقیقات خود را آغاز می‌کند.

چندین سیاستمدار در مورد این حادثه به دولت حمله و تاکید کردند بسیاری از افغان‌هایی که با نیروهای ناتو همکاری کرده‌اند ترس از به خطر جان خود را از سوی طالبان دارند.

جانی مرسر، نماینده محافظه‌کار گفت که وزارت دفاع مسئول این کار است و افزود که این حادثه آن‌ها را مجبور می‌کند تغییر جا دهند تا از عواقب آن کاسته شود. وی این اقدام را «مجرمانه» توصیف کرد.

انتقادها از سوی مخالفان نیز مطرح شد به طوریکه جان هیلی، وزیر امور خارجه در سایه (از حزب کارگر)، دولت را متهم کرد که «بی‌‌دلیل جان مردم را به خطر انداخته است.»

این اشتباه پس از آن صورت گرفت که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در ماه اوت، طرح اسکان مجدد برای حدود ۲۰ هزار پناهنده افغان را اعلام کرد و گفت که اولویت با کسانی است که در بحران کنونی تهدید می‌شوند.