Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بریتانیا به عملیات انتقال غیرنظامیان به فرودگاه کابل پایان داد؛ اسپانیایی‌ها افغانستان را ترک کردند

خروج نیروهای خارجی از افغانستان ادامه دارد
خروج نیروهای خارجی از افغانستان ادامه دارد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید کار خروج نیروهای این کشور از افغانستان به مرحله نهایی رسیده و دیگر فرد جدیدی از افراد واجد شرایط احتمالی افغان به این فهرست اضافه نمی‌شوند.

آگهی

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید، خروج نیروهای این کشور از افغانستان به مرحله نهایی رسیده و این وزارتخانه بر تخلیه اتباع انگلیسی و همچنین سایر افرادی که قبلا مجوز خروج آنها از افغانستان صادر شده و در فرودگاه کابل هستند متمرکز شده‌ است.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا با بیان این مطلب تاکید کرد که این کشور، هیچ فرد دیگری را برای خروج از افغانستان به فرودگاه فرا نخواهد خواند. او همچنین ابراز تاسف کرده که نتوانسته همه افرادی که باید، در این فرآیند از افغانستان تخلیه کند.

آقای والاس همچنین با اشاره به اینکه با نزدیک‌تر شدن به زمان خروج از افغانستان، خطرات نیز افزایش می‌یابد، افزود: «برخی از گروه‌ها همچون داعش می‌خواهند ادعا کنند که آنها ایالات متحده و بریتانیا را از افغانستان بیرون کرده‌اند.» پیشتر بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تاکید کرده بود که زمان کمی برای تکمیل فرآیند خروج از افغانستان باقی مانده است و تمام نیروهای بریتانیایی به زودی و به سرعت از این کشور خارج می‌شوند.

اظهارات مقام‌های بریتانیایی در حالی مطرح می‌شود که روز پنجشنبه انفجار چندین بمب و عملیات انتحاری به کشته شدن بیش از ۷۰ شهروند افغان و همچنین ۱۳ نظامی آمریکایی انجامید. این موضوع انتقادات جهانی نسبت به فرآیند خروج نیروهای خارجی از افغانستان را شدت بخشیده است.

بریتانیا تاکنون بیش از ۱۳ هزار و ۷۰۰ نفر از تبعه این کشور و همچنین افغانستان را تخلیه کرده است. مقام‌های بریتانایی همچنین می‌گویند می‌خواهند برخی از تجهیزات نظامی خود را در افغانستان نابود کنند تا به جای آنها بتوانند انسان‌های بیشتری را در هواپیماها با خود از افغانستان خارج کنند.

بن والاس با اعلام این مطلب افزود: «به طور مثال به جای سوار کردن یک لندرور در هواپیما ما می‌توانیم حدود ۳۰-۴۰ انسان را با خود از این کشور خارج کنیم. ما ترجیح می‌دهیم تسلیحات خود را اینجا نابود کنیم و به جای آن ظرفیت بیشتری برای انتقال افراد برای خروج از افغانستان داشته باشیم.»

خروج نیروهای اسپانیایی

در همین راستا، اسپانیا کار خروج نیروهایش از افغانستان را به پایان رساند. صبح روز جمعه در پروازی از کابل، ۸۱ نفر از اتباع این کشور شامل نظامیان و همچنین کارمندان سفارت اسپانیا در کابل افغانستان را به مقصد مادرید ترک کردند. روزنامه ال پائيس این کشور ضمن اعلام این مطلب تایید کرد که با این پرواز کار خروج نیروهای اسپانیایی از افغانستان به پایان رسیده است.

خروج نیروهای استرالیایی پیش از انفجار

مقام‌های استرالیایی می‌گوید مدتی پیش از وقوع بمب‌گذاری انتحاری در فرودگاه کابل، تمام نیروهای این کشور از افغانستان خارج شده‌اند. اسکات موریسون، نخست وزیر این کشور روز جمعه اعلام کرد اطلاعات بسیار واضحی از حمله‌ای قریب‌الوقوع در فرودگاه کابل دریافت کرده و همین مسئله موجب شده سریعا نیروهای استرالیایی فرودگاه کابل را ترک کنند.

موریسون همچنین اضافه کرد که نیروهای آمریکایی و بریتانیایی به نیروهای استرالیایی کمک کردند تا حدود ۴ هزار و ۱۰۰ نفر از جمله ۳ هزار و ۲۰۰ استرالیایی و دیگر شهروندان افغان که ویزای استرالیا داشته‌اند از افغانستان خارج شوند.

پیتر دیتون، وزیر دفاع استرالیا نیز پیشتر گفته بود اطلاعات بسیار واضحی وجود داشت که نشان می‌داد داعش قصد دارد حمله‌ای تروریستی در اطراف فرودگاه کابل انجام دهد. وزیر دفاع استرالیا همچنین ابراز خرسندی کرد که توانسته تمام سربازان این کشور را از افغانستان خارج کند. دیتون اعلام کرد تمام نیروهای استرالیایی در حال حاضر در امارات عربی متحده هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده ناتو: هر آنچه در فرودگاه کابل می‌توانستیم کردیم؛آلمان و بریتانیا: جی۷ رویکرد متحد داشته باشد

یک ژنرال آمریکایی: داعش به سمت هواپیماهای نظامی در فرودگاه کابل شلیک می‌کند

سیل ویرانگر در غرب افغانستان حدود ۷۰ کشته بر جای گذاشت