Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گروهی از کنشگران فرانسه از ماکرون خواستند پناهجویان بیشتری را از افغانستان بپذیرد

هواپیمای نظامی فرانسه که گروهی از شهروندان این کشور و همچنین افغانستان را به سمت فرانسه منتقل خواهد کرد
هواپیمای نظامی فرانسه که گروهی از شهروندان این کشور و همچنین افغانستان را به سمت فرانسه منتقل خواهد کرد Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از اعضای جامعه فرهنگی و کنشگران فرانسه در نامه‌ای به امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور خواستار آن شدند که عملیات انتقال از فرودگاه کابل بعد از پایان مهلت مقرر ۳۱ اوت ادامه یابد تا شمار بیشتری از شهروندان افغان از جمله هنرمندان و کنشگران فرهنگی بتوانند از خطر حکومت طالبان رهایی یابند.

آگهی

گروهی از اعضای جامعه فرهنگی و کنشگران جامعه مدنی فرانسه در نامه‌ای به امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور خواستار آن شدند که عملیات انتقال از فرودگاه کابل بعد از پایان مهلت مقرر ۳۱ اوت ادامه یابد تا شمار بیشتری از شهروندان افغان از جمله هنرمندان و کنشگران فرهنگی بتوانند از خطر حکومت طالبان رهایی یابند.

امضاکنندگان این نامه که متن آن روز پنجشنبه ۲۶ اوت (۴ شهریور/سنبله) در رسانه‌های فرانسه به چاپ رسید، خطاب به ماکرون نوشته‌اند: «چشم برگرداندن از فاجعه انسانی که امروز در افغانستان در جریان است، ممکن نیست. آمریکا در سال ۲۰۲۰ برای بازگشت طالبان موافقتنامه‌ای امضا کرده و آنها بار دیگر صاحب این سرزمین شده‌اند.»

این کنشگران پیامدهای آتی حکومت دوم طالبان را چنین شرح داده‌اند: «دنیا می‌داند که آنها قادر به انجام چه کارهایی هستند؛ حبس کردن زنان در خانه، ازدواج‌های اجباری، محروم کردن آنها از ابتدایی‌ترین حقوق‌شان مانند تحصیل یا کار، ممنوع کردن فعالیت هنرمندان، از بین بردن میراث گذشته و کتاب‌ها، محاکمه‌های خودسرانه بدون اجازه داشتن وکیل، محدود کردن مطبوعات، ترور سازمان یافته مخالفان؛ ... و این سیاهه بلند است، خیلی بلند.»

دولت فرانسه تاکنون حدود ۲ هزار نفر را از فرودگاه کابل به پاریس انتقال داده که بیشتر آنها را شهروندان غیرنظامی افغان و خانواده‌هایشان تشکیل می‌دهند. این افراد در طول حضور نظامی ۲۰ ساله ناتو در افغانستان، با ارتش فرانسه و سفارت این کشور در کابل یا با وزارتخانه‌های مختلف دولت افغانستان همکاری کرده‌اند.

کنشگران فرانسوی با اشاره به پیشینه تاریخی مهاجرپذیری فرانسه به ویژه در سده ۱۹ و در دوران کمون پاریس و نیز مأموریت چندین ساله ارتش فرانسه در خاک افغانستان، دولت را به «مسئولیت‌پذیری» در قبال افغانستان ارجاع داده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «به یاد داشته باشید که افغان‌ها قبل از هر هویت دیگری انسان هستند و حقوقی دارند، و نخستین حق آنها، حق زندگی است.»

پروازها را ادامه دهید

امضاکنندگان بیانیه همچنین از رئیس جمهوری فرانسه خواسته‌اند تا به ارسال هواپیما به قدر لازم برای تخلیه شهروندان افغان از فرودگاه کابل ادامه دهد و خطاب به او نوشته‌اند: «آنها (افغان‌ها) را روی آسفالت رها نکنید. شما که قدرت پایان دادن به این فاجعه را دارید، به جای سخن گفتن از هجوم مهاجران، وظیفه خودتان را که کمک به افراد در خطر مرگ است، انجام دهید. به تعهد اصلی خود یعنی تضمین آزادی‌ها اعم از ملی یا بین‌المللی احترام بگذارید.»

از آمریکا بخواهید مهلت را تمدید کند

نویسندگان نامه به رئیس جمهوری فرانسه در پایان متن خود آورده‌اند: «از رئیس جمهوری آمریکا بخواهید فرودگاه را پس از تاریخ ۳۱ اوت باز نگه دارد. شما با دفاع از حقوق افغان‌ها، در واقع از حقوق ما دفاع می‌کنید.»

۳۱ اوت قاعدتا به عنوان آخرین مهلت برای انجام عملیات انتقال اتباع آمریکایی و کشورهای دیگر و نیز برخی اتباع افغان و خانواده‌هایشان که در خطر انتقام‌گیری به دست طالبان هستند، تعیین شده است.

دو سازمان مردم نهاد «اتحادیه حقوق بشر ایران» و انجمن «آسیای باز» نیز که به عنوان شخصیت‌های حقوقی ابتکار نگارش این نامه را داشته‌اند، از جمله امضاکنندگان آن هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یکی از افغان‌‌های منتقل شده به فرانسه که مظنون به ارتباط با طالبان است، شبانه بازداشت شد

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند

یک هواپیمای مظنون به قاچاق انسان پس از چهار روز توقیف فرانسه را ترک کرد