Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیدار نخست وزیر فرانسه با پناهجویان افغان در حومه پاریس

پناهجویان افغان در فرودگاه ابوظبی
پناهجویان افغان در فرودگاه ابوظبی Copyright BERTRAND GUAY/AFP or licensors
Copyright BERTRAND GUAY/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژان کستکس، نخست وزیر فرانسه، سه شنبه با پناهجویان افغانستانی که در روزهای گذشته موفق به فرار از کابل شده‌اند دیدار و گفتگو کرد.

آگهی

ژان کستکس، نخست وزیر فرانسه، سه شنبه با پناهجویان افغانستانی که بتازگی به فرانسه آمده اند دیدار کرد.

پناهجویانی که هرچند از فرار خود خوشحال هستند اما نگرانی های فراوانی درباره وضعیت خانواده هایشان در افغانستان دارند. این صدها زن و مرد و کودک افغان مقیم هتلی ویژه در حومه پاریس هستند. تمام این افراد در طول ده روز گذشته، سقوط دولت افغانستان و اشغال کابل توسط طالبان، به فرانسه آمده اند.

طی این دیدار اشکهای یک روزنامه نگار افغان که یکشنبه موفق به فرار از دست طالبان شده بود، جاری شد و به نخست وزیر فرانسه گفت:‌ «نمی داند آیا می تواند دوباره پرچم کشور و وطنش را ببیند یا نه؟‌».

در این دیدار یک پزشک افغان که به همراه خانواده اش تنها سه روز است وارد فرانسه شده اند، از نخست وزیر خواست تا آنجا که امکان دارد به وضعیت کسانی که جانشان در خطر است و نتوانسته اند افغانستان را ترک کنند، رسیدگی شود. این پزشک افغان گفت که «کشورهای غربی همچنان می توانند افغانستان را از دست طالبان نجات دهند.»‌

شهروند افغان دیگری از نخست وزیر فرانسه درخواست کرد که اقدامات بیشتری انجام دهد. وی گفت:‌ «طالبان خانواده های ما را هدف می گیرد، به ویژه کسانی که ارتباط قوی با کشورهای غربی دارند و آنها را اعدام خواهد کرد.»

ژان کستکس هم در این دیدار به پناهجویان افغانستانی قول داد که «فرانسه مسئولیت خود در قبال شهروندانی که از این کشور حمایت کرده اند را می پذیرد.» وی افزود: «فرانسه باید از کسانی که به نوعی به ما کمک کرده اند محافظت کند. فرانسه سرزمین پناهجویان است و از کسانی که آسیب پذیر هستند حمایت می کند.»‌‌

به گفته نخست وزیر فرانسه نزدیک به ۲۰۰۰ نفر تا روز سه شنبه از افغانستان به فرانسه منتقل شده اند. در مقر وزارت خارجه فرانسه محلی موسوم «مرکز حل بحران افغانستان» تشکیل شده است که در این محل دست کم ۳۰ تن از کارمندان وزارت خارجه فرانسه بدون وقفه طی ۱۰ روز گذشته عملیات انتقال دیپلمات ها، نظامیان، کارمندان ان جی او ها را سازماندهی می کنند.

پیشتر دولت فرانسه از طالبان خواسته بود تا زمان بیشتری برای تخلیه شهروندان این کشور بدهد. طالبان اعلام کرد که تمام کشورها برای تخلیه نیروهایشان تنها تا پایان ماه اوت،‌۷ روز دیگر، زمان دارند. تا کنون، از ۲۰۸ فرانسوی شناسایی شده مقیم افغانستان، ۱۱۶ نفر تخلیه شده اند.

پاسکال لنی، سخنگوی ارتش فرانسه، اعلام کرد یک هواپیمای دیگر صبح سه شنبه از کابل به مقصد پاریس به زمین نشسته است.

به گفته یکی از کارمندان وزارت خارجه فرانسه روزهای آینده برای شناسایی و انتقال افغانهایی که جانشان در خطر است بسیار چالش برانگیز و بحرانی خواهد بود. وی به رسانه ها گفت: « ما اوج اضطراب را خواهیم داشت. نود تا ۹۵ درصد پناهندگان افغانستانی که به فرانسه آمده اند، نگران خانواده های خود هستند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دختران دانش‌آموز افغان با معلمان و کارکنان مدرسه به رواندا منتقل می‌شوند

چرا «ملت سازی» در افغانستان شکست خورد؟‌

بارش‌های سیل‌آسا از ایران و افغانستان تا آلمان و فرانسه؛ نگاهی به تفاوت‌ها در «مدیریت بحران»