Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گریه‌های ناهید، عضو تیم رباتیک افغانستان مقابل دوربین: «مجبور به ترک خانواده و کشور خود شدیم»

COPYRIGHT
COPYRIGHT Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تیم رباتیک دختران نوجوان افغانستان از کشور خارج شده‌اند. آنها در حال حاضر در دوحه قطر به سر می‌برند تا به کشور مقصد پرواز کنند.

آگهی

شبکه خبری اسکای نیوز از خروج تیم رباتیک دختران نوجوان افغان خبر داده است. آنها در حال حاضر در دوحه قطر به سر می‌برند تا به کشور مقصد پرواز کنند.

این گروه از دختران نوجوان ۱۵ تا ۱۸ ساله پس از موفقیت‌های تیم رباتیک افغانستان در جهان شناخته شدند. آنها پس از به قدرت رسیدن طالبان مجبور به ترک کشور شدند و با این حال نگران از ترک خانواده و وطن خود هستند.

این در حالی است که طالبان اعلام کرده که تبعیضی علیه زنان شکل نخواهد گرفت. ادعایی که هنوز زنان افغانستان و جامعه جهانی نسبت به آن بدبین است. البته سهیل شاهین، سخنگوی طالبان مدعی است که هیچ نگرانی و خطری متوجه زنان نخواهد بود و آنها تنها باید حجاب داشته باشند.

AFP
سخنگوی طالبانAFP

ناهید: باید خانواده و کشورمان را ترک می‌کردیم

این دختران نوجوان توانسته بودند یک ردیاب مین بسازند. یکی دیگر از ساخته‌های آنها یک دستگاه تنفس مصنوعی ارزان قیمت بود که از قطعات خودرو ساخته می‌شد.

برخی از این دختران در نخستین المپیاد جهانی روباتیک سال ۲۰۱۷ گه در واشنگتن‌دی‌سی برگزار شده بود نیز حضور داشتند.

آنها در حال حاضر به دوحه منتقل شدند تا بعدتر راهی کشور مقصد شده و بتوانند تحصیلات خود را به پایان رسانده و آینده خود را رقم بزنند.

AFP
ناهید نگران از ترک خانواده و کشورAFP

ناهید رحیمی، عضو تیم رباتیک دختران افغانستان می‌گوید: «وقتی افغانستان را ترک کردیم شرایط بدی برای ما بود. مجبور شدیم خانواده خود را ترک کنیم. خانواده و کشورمان را. این برای ما بسیار سخت بود زیرا خانواده ما آنجا هستند و کشور ما ویران شده است.»

صدف: خدمت به کشور با ادامه تحصیل ممکن است

صدف حمیدی، دیگر عضو تیم روباتیک دختران افغانستان نیز می‌گوید: «دیگر فکر کردیم که رفتن برای ما بهتر است چرا که چاره دیگری نداشتیم. چرا که خدمت ما به کشور فقط با تحصیل ممکن است.»

AFP
صدف، در سمت چپ تصویرAFP

ارتش آمریکا روز دوشنبه بزرگترین عملیات خروج نظامیان و غیرنظامیان از افغانستان را انجام داد. متحدان ناتو در تلاش هستند تا هزاران اتباع خود و همچنین تعدادی از اتباع افغان را از کابل منتقل کنند؛ انتقالی که موفقیت آن با نزدیک شدن به موعد ۳۱ اوت با تردید‌هایی زیادی از سوی متحدان اروپایی آمریکا مواجه شده است.

هر چند که پیشتر طالبان تمدید مهلت ۳۱ اوت را منتفی دانسته ولی سران کشورهای گروه جی هفت روز سه‌شنبه در نشست خود تلاش خواهند کرد تا راهی برای تمدید این مهلت پیدا کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدینه عزیزی: به فیفا نامه نوشتم تا مربیان، داوران و بازیکنان از افغانستان خارج شوند

دختران دانش‌آموز افغان با معلمان و کارکنان مدرسه به رواندا منتقل می‌شوند

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟