Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتقاد بورل از سخنان جو بایدن درباره پروژه ملت‌سازی در افغانستان

جوزپ بورل
جوزپ بورل Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس دستگاه سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا گفت که آمریکا طی ۲۰ سال روزانه ۳۰۰ میلیون دلار در افغانستان هزینه کرد اما عملا این سرمایه گذاری نتایج بسیار اندکی به همراه داشت.

آگهی

جوزپ بورل ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتقاد از اظهارات اخیر جو بایدن در مورد کمک « آمریکا به ملت سازی درافغانستان» گفت که ایالات متحده طی ۲۰ سال روزی ۳۰۰ میلیون دلار در افغانستان خرج کرد که نتیجه آن بسیار «اندک و ناچیز» بود.

بورل اسپانیایی در گفتگوی ویدئویی با نمایندگان کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا، سخنان رئیس جمهوری ایالات متحده در مورد افغانستان را «بحث برانگیز» خواند. او گفته‌های بایدن درباره این که حضور آمریکا در افغانستان به دلیل این بود تا «از حملات تروریستی به سرزمین آمریکا جلوگیری کند و هرگز قرار نبود دموکراسی متمرکز ایجاد شود»‌ را «سوالاتی خواند که اغلب بی‌جواب ماندند.»

وزیر خارجه پیشین اسپانیا گفت: « این درست که اولین هدف مشارکت ایالات متحده در افغانستان مبارزه با القاعده و عاملان حملات یازده سپتامبر بود اما به تدریج استراتژی آمریکا در جهت جاه‌طلبی جمعی به سمت ایجاد یک دولت مدرن در افغانستان تغییر پیدا کرد.»‌

نماینده دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا از مقامات آمریکایی خواست در مورد حمایت خود از ایجاد «دولت وحدت ملی» با طالبان و اعضای سابق دولت محتاط باشند. بورل به نمایندگان پارلمان اروپا گفت: «اجازه دهید در مورد این احتمال شک کنم. طالبان چهره زیبایی نشان می‌دهند اما صادقانه بگویم، ما باید بسیار محتاط باشیم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا شش روز پیش گفته بود که «اتحادیه اروپا باید با طالبان گفت‌ وگو کند.» سخنان وی واکنش‌های فراوانی را در بروکسل برانگیخت که جوزپ بورل در جلسه روز دوشنبه به آنها واکنش نشان داد و گفت: «‌ نگفتم ما قصد داریم طالبان را به رسمیت بشناسیم، فقط گفتم باید با آنها گفت و گو کنیم.»

در این نشست ناتالی لوازو، رئیس فرانسوی کمیسیون توسعه روابط بین‌الملل پارلمان اروپا هم سخنرانی کرد و در بخشی از صحبت‌هایش گفت:‌ «ما فکر کردیم ناتو قادر به ساختن ملت است و این یک توهم بزرگ بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پافشاری بایدن بر موعد خروج از افغانستان چه پیامدهایی برای افغان‌ها خواهد داشت؟

طالبان و ساختار موزائیک قومیتی؛ اقوام اصلی افغانستان کدامند؟

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست