Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نماینده ناتو: هر آنچه در فرودگاه کابل می‌توانستیم کردیم؛آلمان و بریتانیا: جی۷ رویکرد متحد داشته باشد

انگلا مرکل و بوریس جانسون
انگلا مرکل و بوریس جانسون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران آلمان و بریتانیا تاکید کردند در خصوص تدوین نقشه راه برای برخورد با دولت آینده افغانستان مطابق توافقات انجام شده میان رهبران گروه ۷ با یکدیگر همکاری می‌کنند.

آگهی

یک نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان می‌گوید کسانی که در عملیات خروج از افغانستان حضور داشتند از مرزهای ممکن و غیرممکن عبور کرده‌اند تا بتوانند بیشترین تعداد ممکن را از این کشور خارج کنند.

استفانو پونتکورو دیپلمات ایتالیایی که روز جمعه همراه با آخرین پرواز نیروهای ایتالیایی از کابل خارج شد، در فرودگاه رم به خبرنگاران گفت: «ما وجدان پاکی داریم چرا که هر آنچه در توان داشتیم را به کار بستیم تا بیشترین تعداد افراد ممکن را از افغانستان خارج کنیم. ما در شرایط موجود، بهترین کار ممکن را انجام دادیم.»

این نماینده ناتو همچنین با اشاره به اینکه نتوانسته‌اند تعداد بیشتری از افراد را از افغانستان خارج کنند، افزود: «هرچند تعدادی پشت مرز باقی ماندند، اما آنها را رها نمی‌کنیم و تمام تلاش خود را خواهیم کرد که به این افراد کمک کنیم.»

وزارت دفاع ایتالیا گفته است هواپیمای نظامی این کشور روز ۲۷ اوت بیش از ۴ هزار و ۸۰۰ افغان را از این کشور خارج کرده که ۱۴۰۰ کودک نیز در بین آنها دیده می‌شوند. لوئيجی دی‌مایو وزیر خارجه ایتالیا نیز ضمن تقدیر از تمام دیپلمات‌ها و مقام‌های نظامی ایتالیایی که در فرآیند تخلیه غیرنظامیان از افغانستان نقش داشته‌اند، گفت: «ما بیش از هر کشور دیگری در اتحادیه اروپا توانستیم اتباع افغان را از این کشور خارج کنیم.»

گفتگوهای آلمان و بریتانیا

در همین زمینه، سران دو قدرت اروپایی، بریتانیا و آلمان روز شنبه در خصوص آخرین وضعیت افغانستان با یکدیگر گفتگو کردند. این دو رهبر اروپایی در این مکالمه تلفنی بر لزوم کمک‌های بین‌المللی و اتخاذ رویکرد مشترک در مورد آخرین وضعیت افغانستان تاکید کردند.

دفتر بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در بیانیه‌ای که در این خصوص منتشر کرده، اعلام کرد: «نخست وزیر و صدر اعظم تصمیم گرفتند همانطور که در نشست هفته گذشته رهبران گروه ۷ توافق شد، در خصوص ایجاد یک نقشه راه برای مواجهه با دولت جدید افغانستان با یکدیگر همکاری کنند.»

در بخش دیگری از این بیانیه با تاکید بر اینکه هرگونه به رسمیت شناختن طالبان از سوی بریتانیا مشروط خواهد بود، آمده است: «طالبان باید اجازه عبور و مرور ایمن برای تمام کسانی که می‌خواهند از کشور خارج شوند در نظر گیرد و حقوق بشر را نیز در کشور رعایت کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار جو بایدن: احتمال حمله تروریستی در فرودگاه کابل ظرف ۲۴ تا ۳۶ ساعت آینده بسیار بالا است

بریتانیا به عملیات انتقال غیرنظامیان به فرودگاه کابل پایان داد؛ اسپانیایی‌ها افغانستان را ترک کردند

گروهی از کنشگران فرانسه از ماکرون خواستند پناهجویان بیشتری را از افغانستان بپذیرد