Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاخ سفید: ۲۰ هزار مترجم افغان از آمریکا درخواست پناهندگی کرده‌اند

اعتراض مترجمان افغان به آمریکا
اعتراض مترجمان افغان به آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که حدود ۲۰ هزار افغان که در طول جنگ بیست ساله آمریکا به عنوان مترجم کار کرده‌اند و اکنون نگران جانشان از حملات تلافی جویانه طالبان هستند، درخواست خروج از افغانستان داده‌اند.

آگهی

کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که حدود ۲۰ هزار افغان که در طول جنگ بیست ساله در افغانستان به عنوان مترجم کار کرده‌اند و اکنون نگران جانشان از حملات تلافی جویانه طالبان هستند، از آمریکا درخواست پناهندگی کرده‌اند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت که همه این ۲۰ هزار نفر، مترجمان پیشین ارتش یا نهادهای دیگر آمریکا هستند که طالبان آن‌ها را «هدف» قرار داده است.

واشنگتن پیشتر اعلام کرده بود که این اقدام بر اساس برنامه «عملیات پناه دادن به متحدان» در هفته آخر ژوئیه شروع می‌شود.

آمریکا همچنین درخواست های خانواده‌های این مترجمان را برای دریافت ویزا بررسی خواهد کرد، بدون اینکه مشخص کند چه تعداد از اعضای خانواده آنان شامل این برنامه می‌شوند.

بر اساس برخی گمانه زنی ها، تعداد افراد واجد شرایط برای ترک افغانستان حدود ۱۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

به گفته برخی مقام های آمریکایی، این کشور آماده جابجایی مترجمان افغان است که پیشتر تحت برنامه «ویزا برای مهاجرت ویژه» درخواست ویزا داده‌اند. «ویزا برای مهاجرت ویژه» به افرادی ارائه می‌شود که در جریان جنگ افغانستان یا عراق با ارتش یا دولت آمریکا همکاری کرده‌اند.

خانم ساکی گفت: «افرادی که بررسی امنیتی شان به پایان رسیده است به طور موقت در یکی از پایگاه های نظامی آمریکا مستقر می‌شوند.»

او در ادامه گفت افرادی که هنوز درخواست آنها باید مورد بررسی قرار گیرد، ابتدا به یکی از پایگاه های آمریکا در خارج از کشور یا یک کشور ثالث اعزام می‌شوند تا با خیال راحت مراحل روند ارائه ویزایشان پیگیری شود.

هم‌زمان دو سناتور آمریکایی، جو بایدن، رئیس جمهور این کشور را ترغیب کردند که عملیات انتقال مترجمان افغان را تسریع و اطمینان حاصل کند که افغان‌هایی که به سرویس های اطلاعاتی آمریکا کمک کرده‌اند در مکانی امن مستقر شده‌اند.

مارک وارنر و مارکو روبیو، رئیس و نایب رئیس کمیته‌ اطلاعاتی سنا در نامه شان به آقای بایدن نوشتند: «برای دو دهه، هزاران افغان جان خود را به خطر انداختند تا با متخصصان اطلاعاتی آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو برای مبارزه با القاعده، شبکه حقانی، داعش و دیگر گروه‌های تروریستی همکاری کنند.»

با پیشروی طالبان در افغانستان و تسخیر شماری از گذرگاه های مرزی با کشورهای همسایه، مترجمان افغان بیش از پیش با خطر حملات تلافی جویانه از سوی این گروه شبه نظامی روبرو هستند.

البته پیشتر شبه نظامیان طالبان گفته بودند که اگر این مترجمان «صف دشمن را ترک کنند و بخواهند به عنوان یک فرد عادی در کشور زندگی‌کنند»، تهدیدی متوجه آنها نخواهد بود.

رئیس و نایب رئیس کمیته‌ اطلاعاتی سنا در نامه‌ خود با بیان اینکه تلاش‌های این گروه از مترجمان افغان به نابودی القاعده کمک کرده است، از آقای بایدن خواستند تا انتقال آنان را در الویت برنامه کاری خود قرار دهد.

این دو سناتور آمریکایی همچنین در نامه خود به آقای بایدن نوشتند که «کنار گذاشتن این افراد که حمایت اساسی از جامعه اطلاعاتی آمریکا در افغانستان کرده‌اند»، پیام مخربی برای متحدان و شرکای بالقوه واشنگتن خواهد داشت.

مدافعان حقوق زنان افغان: نیروهای حافظ صلح برای حفاظت از دستاوردهای زنان مستقر کنید

از سوی دیگر جمعی از مدافعان حقوق زنان با اشاره به گسترش حملات شبه نظامیان طالبان، خواستار استقرار نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در افغانستان برای حفاظت از «دستاوردهای زنان» این کشور در دو دهه گذشته شدند.

آگهی

آن‌ها هدف از ارائه این خواسته را اطمینان از این موضوع عنوان کردند که هزینه خروج ارتش آمریکا از افغانستان بر زندگی زنان افغان تحمیل نخواهد شد.

زنان افغان در زمان حاکمیت طالبان اجازه فعالیت‌های اجتماعی از جمله مدرسه رفتن و کار در خارج از خانه نداشتند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

برخی صاحب نظران اجتماعی معتقدند که زنان افغان با وجود چالش های زیادی که همچنان با آن‌ها مواجه هستند اما در سال‌های گذشته قدم‌های محکمی برای احقاق حقوق خود برداشته اند.

آگهی

پیشتر نیز در ماه مه، ۱۴۰ نهاد مدنی در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، از او خواسته بودند برای حضور نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در افغانستان تلاش کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین گروه از مترجمان افغان و خانواده‌هایشان شامل ۲۲۱ نفر وارد آمریکا شدند

پایان مأموریت میلر در افغانستان؛ فرمانده سنتکام هدایت نیروهای آمریکایی را به عهده گرفت

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد