Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

لیتوانی به مترجمان افغان که با نیروهای بین‌المللی همکاری کرده‌اند پناهندگی می‌دهد

پرچم لیتوانی
پرچم لیتوانی Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مترجمان افغان در نامه‌ای هشدار داده‌اند که در صورت کنترل طالبان بر کشورشان، افرادی که با نیروهای بین المللی کار کرده‌اند اولین هدف این گروه اسلام‌گرای افراطی خواهند بود.

آگهی

لیتوانی روز جمعه اعلام کرد که قصد دارد به دوازده مترجم افغان که تا کنون با نیروهای نظامی بین‌المللی همکاری کرده‌اند پناهندگی اعطا کند.

این کشور حوزه بالتیک که عضو ناتو و اتحادیه اروپاست دلیل اعطای پناهندگی به مترجمان افغان را بیم آنها از سرکوب و تهدیدهای طالبان پس از خروج نیروهای خارجی از کشورشان عنوان کرده است.

اینگریدا سیمونیت، نخست وزیر لیتوانی در این خصوص به فرانس‌پرس گفت: «اینها افرادی هستند که به نیروهای ما کمک کرده‌اند. برای کشور ما افتخاری است که بتوانیم به آنها کمک کنیم.»

گابریلیوس لندزبرگیس وزیر امور خارجه لیتوانی نیز در گفتگو با رسانه های محلی تاکید کرد: «ما به این افراد (مترجمان افغان) پناهندگی خواهیم داد.»

دولت لیتوانی طی این هفته نامه‌ای را به امضای دوازده مترجم افغان دریافت کرد که امضاکنندگان اعلام کرده‌ بودند پیش‌تر با نیروهای مامور این کشور در افغانستان همکاری داشته و این همکاری تا سال ۲۰۱۳ زمانی که لیتوانی هدایت و رهبری یک گروه ۱۵۰ نفره از نظامیانِ مامور بازسازی و بهبود وضعیت امنیتی در ولایت غور را بر عهده داشتند، ادامه یافته است.

مترجمان افغان در این نامه که نسخه‌ای از آن بدست فرانس‌پرس رسیده اصرار کرده‌اند که پذیرفته شدن به عنوان پناهنده برای آنها حکم «مرگ یا زندگی» را دارد.

آرویداس آنوساوسكاس، وزیر دفاع لیتوانی نیز با اشاره به این موضوع اعلام کرده که بررسی‌ها برای تایید صحت همکاری امضاکنندگان نامه با سربازان لیتوانی در افغانستان در حال انجام است.

مترجمان افغان‌ می‌گویند که در زمان همکاری با نیروهای خارجی، علاوه بر جمع‌آوری اطلاعاتی از مردم محلی و مقامات دولتی، شرکت در نشست‌های اطلاعاتی و کمک به روند برگزاری تمرین‌های آموزشی، در عملیات نظامی علیه طالبان نیز شرکت می‌کردند.

مترجمان افغان در این نامه هشدار داده‌اند که در صورت کنترل طالبان بر کشورشان، افرادی که با نیروهای بین المللی کار کرده‌اند اولین هدف این گروه اسلام‌گرای افراطی خواهند بود.

طالبان هفته گذشته خطاب به افغان‌هایی که در گذشته با نیروهای خارجی همکاری کرده‌اند، اعلام کرده بود به شرط ابراز توبه و ندامت نباید پس از خروج این نیروها نگران چیزی باشند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک شهروند افغان در لیموژ فرانسه با چاقو کشته شد

بلاروس مهاجران را به سوی اتحادیه اروپا سوق می‌دهد؛ لیتوانی دیوار می‌کشد

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند