Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خروج نیروهای خارجی از افغانستان؛ اقامت مترجمان افغان در بریتانیا تسهیل می‌شود

افسر بریتانیایی و مترجم افغان در جنگ افغاستان
افسر بریتانیایی و مترجم افغان در جنگ افغاستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با آماده شدن نیروهای بریتانیایی برای ترک افغانستان، طرحی جامع برای تسهیل انتقال مترجمان افغان و خانواده‌هایشان به بریتانیا اعلام شده است.

آگهی

همزمان با آماده شدن نیروهای بریتانیایی برای ترک افغانستان، طرحی جامع برای تسهیل انتقال مترجمان افغان و خانواده‌هایشان به بریتانیا اعلام شده است.

بنابر مفاد این طرح که توسط مقامات بریتانیا در دستور کار قرار گرفته است، هزاران افغان می‌توانند در چارچوب برنامه ویژه اسکان کارکنان بومی افغان و خانواده‌‌هایشان در انگلیس مستقر شوند.

اغلب افراد واجد شرایط این طرح افغان‌های مترجمی هستند که برای نیروهای بریتانیایی کار می‌کردند و اکنون با خروج این نیروها از افغانستان بیم آن می‌رود که هدف حملات طالبان قرار گیرند.

ترس از حملات انتقام‌جویانه از زمان پایان عملیات رزمی نیروهای بریتانیایی در افغانستان در سال ۲۰۱۴ برای مترجمان وجود داشته است، با این حال برآورد می‌شود پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان در اواخر سال جاری این خطر افزایش یابد.

پیشتر صدها مترجم افغان در چارچوب یک طرح به بریتانیا نقل مکان کرده‌اند و اکنون با تصویب طرح جدید انتظار می‌رود بیش از ۳ هزار نفر دیگر جواز سفر به بریتانیا را دریافت کنند.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، در این باره گفت: «با خروج قدرت‌های غربی از افغانستان تهدیدها از جمله حملات هدفمند توسط طالبان افزایش خواهد یافت. برنامه جدید از افرادی که سال‌ها از نیروهای مسلح و دولت بریتانیا در افغانستان حمایت کرده‌اند و احساس می‌کنند در معرض خطر هستند حمایت می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد به بریتانیا بیایند. این کاملاً درست است که ما در کنار این دسته از افراد باشیم.»

آقای والاس افزود: «من بسیار امیدوارم که مردم بریتانیا نیز از آن‌ها حمایت کنند چرا که این افراد اغلب برای محافظت از مردان و زنان نیروهای مسلح ما خطرات زیادی را به جان خریده‌اند.»

به دلیل اینکه در طرح قبلی نوع و سابقه خدمت در نظر گرفته می‌شد، مترجمان افغان بسیاری نتوانسته بودند شرایط مهاجرت را احراز کنند. طرح فعلی تقاضاها را مستقل از وضعیت شغلی مترجمان، نقش یا مدت خدمت آنان بررسی خواهد کرد.

مترجمان می‌گویند طالبان همه افغان‌هایی را که برای نیروهای خارجی کار می‌کنند، خائن می‌داند و بر همین اساس جان آن‌ها و خانواده‌هایشان در خطر است. تعداد زیادی از سربازان بریتانیایی که با مترجمان کار می‌کردند از جمله طرفداران حق اقامت آنان در بریتانیا بوده‌اند.

حدود ۷۵۰ سرباز بریتانیایی هنوز در افغانستان باقی مانده‌اند که عمدتا وظیفه تامین امنیت کابل را بر عهده دارند. قرار است با خروج قریب‌الوقوع نیروهای آمریکایی تا ۱۱ سپتامبر امسال نیروهای بریتانیایی نیز افغانستان را ترک کنند.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتصاب مترجم های پارلمان اروپا در اعتراض به شرایط کاری

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد