Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیده بان حقوق بشر: طالبان خانه‌های شهروندان افغانستان را به آتش کشیدند

عزاداری هزاره های افغانستان برای یکی از کشته شدگان
عزاداری هزاره های افغانستان برای یکی از کشته شدگان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که جنگجویان طالبان در ماه گذشته خانه‌های شهروندان افغانستان، ساکن در شمال این کشور را به آتش کشیدند.

آگهی

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که جنگجویان طالبان در ماه گذشته خانه‌های شهروندان افغانستانی ساکن در شمال این کشور را به آتش کشیدند.

در گزارش دیده بان حقوق بشر که روز چهارشنبه منتشر شده، آمده است که جنگجویان طالبان آشکارا خانه‌های شهروندان افغانستانی را به دلیل همکاری آن‌ها با دولت مرکزی مستقر در کابل، غارت کرده‌اند.

این گروه حقوق بشری اعلام کرد که «حملات تلافی جویانه» جنگجویان طالبان در ولسوالی های تحت کنترل آن‌ها انجام شده است.

پاتریشیا گروسمن، مدیر بخش آسیایی دیده بان حقوق بشر در بیانیه‌اش نوشت: «رهبری طالبان این قدرت را دارد تا جلوی سوءاستفاده‌های نیروهای خود را بگیرد اما آن‌ها نشان نداده‌اند برای انجام چنین کاری آماده باشند.»

سکوت گروه طالبان

سخنگوی گروه طالبان تا لحظه تنظیم این خبر به این ادعای دیده بان حقوق بشر پاسخی نداده است.

گروه طالبان ماه گذشته در حساب کاربری خود در توئیتر به فرماندهان نظامی اش برای حفاظت از اموال عمومی و رفتار خوب با مردم دستور داده بود.

طالبان در روزهای گذشته حمله های خود را بر مناطق شمالی افغانستان متمرکز کرده است. تلاش گروه طالبان برای تصرف مناطق مختلف افغانستان در حالی انجام می‌شود که نیروهای نظامی کشورهای عضو ناتو از جمله آمریکا پایگاه های نظامی خود را در این کشور ترک کرده‌اند.

بر اساس اخبار منتشر شده، نیروهای نظامی آمریکا روز جمعه پایگاه هوایی استراتژیک بگرام را تخلیه کرد که با انتقاد مقام های افغانستان همراه شد.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود به سخنان ساکنان آواره شهر باغ شیرکت در ولایت قندوز که حدود ۶۰۰ خانوار از آن فرار کرده‌اند، اشاره کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دیده بان حقوق بشر به نقل از ساکنان آواره این شهر نوشته است که جنگجویان طالبان از ۲۱ تا ۲۵ ژوئن به آنها دو ساعت فرصت داده بودند تا خانه‌هایشان را ترک کنند. آن‌ها به دیده بان حقوق بشر گفته‌اند که برخی افراد نیز توسط جنگجویان طالبان به دلیل همکاری با دولت کابل تهدید شده‌اند.

شهروندان آواره این شهر همچنین از کشته شدن دو غیر نظامی توسط جنگجویان طالبان خبر داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش بی‌سابقه تلفات غیرنظامیان در افغانستان؛ سازمان ملل: طالبان مسئول ۳۹ درصد کشته‌ها و زخمی‌هاست

پایان مأموریت میلر در افغانستان؛ فرمانده سنتکام هدایت نیروهای آمریکایی را به عهده گرفت

طالبان: حقوق زنان افغانستان تنها با برقراری حکومت اصیل اسلامی محقق می‌شود