Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مقرارت منع رفت و آمد شبانه در ۳۱ ولایت افغانستان به اجرا درآمد

وضع مقررات منع رفت و آمد شبانه در ولایت‌های افغانستان (عکس آرشیوی)
وضع مقررات منع رفت و آمد شبانه در ولایت‌های افغانستان (عکس آرشیوی) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورنیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معاون سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان هدف از این تصمیم را ممانعت از نفوذ طالبان به شهرها و مکان‌های امن در ولایات کشور عنوان کرد.

آگهی

مقامات دولت افغانستان در ادامه ناآرامی‌های اخیر روز شنبه در سراسر این کشور به جز سه ولایت از جمله کابل،‌ مقررات منع رفت و آمد شبانه وضع کردند.

این مقررات در حالی قرار است از شنبه شب در ۳۱ ولایت افغانستان به اجرا درآید که دو ماه از حملات گسترده شبه‌نظامیان طالبان و پیش‌روی‌های نظامی این گروه اسلام‌گرا به خصوص در مناطق شمالی می‌گذرد و دولت کنترل بر بخش بزرگی از مناطق این کشور را از دست داده است.

وزارت امور داخله افغانستان ضمن اعلام این مقررات در بیانیه‌ای تصریح کرد: «به منظور جلوگیری از خشونت‌ و محدود کردن تردد و تحرکات طالبان، ۳۱ ولایت کشور از شنبه شب تحت مقرارت منع رفت‌ و آمد شبانه قرار می‌گیرد.»

در این بیانیه آمده است که تنها سه ولایت این کشور از جمله کابل، ننگرهار و پنجشیر از اجرای مقررات منع آمد و شد شبانه مستثنی شده‌اند و مابقی ولایات بایست از ساعت ۱۰ شب تا ۴ بامداد این مقرارت را به اجرا بگذارند.

معاون سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان هدف از این تصمیم را ممانعت از نفوذ طالبان به شهرها و مکان‌های امن در ولایات کشور عنوان کرد.

پیشروی‌های نظامی اخیر طالبان و افزایش ناامنی‌ در اغلب مناطق افغانستان بیم نفوذ اعضای این گروه اسلامگرای افراطی را به داخل شهرها در میان ساکنان افزایش داده است.

طالبان از ماه مه حملات همه‌جانبه‌ای را در بسیاری از نقاط افغانستان از جمله مناطق مرزی علیه نیروهای دولتی آغاز کرد.

این در حالیست که نیروهای خارجی تحت ماموریت ناتو و فرماندهی آمریکا در حال سازماندهی عملیات برای خروج کامل از این کشور تا پایان ماه اوت هستند.

شبه‌نظامیان که پیش‌تر نیز مدعی تسلط بر ۸۵ درصد از خاک افغانستان شده بودند به تازگی ادعا کردند که بیش از ۹۰ درصد مرزهای این کشور را تحت کنترل خود درآورده‌اند،‌ ادعایی که کابل آنرا بی اساس خواند.

طالبان در فتوحات نظامی اخیر تاکنون چندین ولسوالی در ولایت‌های مختلف را تحت کنترل خود درآورده و ضمن تصرف پست‌های مرزی و مناطق وسیع روستایی، بسیاری از شهرهای بزرگ را تحت محاصره قرار داده‌‌‌اند.

گزارش برخی رسانه‌های از جمله فرانس‌پرس حکایت از آن دارد که نیروهای دولتی در اغلب مناطق مقاومت زیادی در برابر حملات طالبان از خود نشان نداده وهم اکنون تنها کنترل برخی مراکز ولایت‌ها و محورهای اصلی را در دست دارند.

از سوی دیگر رسانه‌های داخلی در افغانستان از گسترش همراهی گروه‌های مردمی با نیروهای امنیتی در برخی ولایات برای بازپس گیری ولسوالی‌های اشغال شده خبر داده و تاکید کرده‌اند که این همکاری تاکنون منجر به بازپس‌گیری دست کم ۳۰ ولسوالی از شبه‌نظامیان طالبان شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه و ازبکستان تمرین نظامی در مرزهای افغانستان را آغاز کردند

ده‌ها سرباز افغان به‌منظور گریز از حمله طالبان وارد خاک پاکستان شدند

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند