Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بسته احیای اقتصادی اروپا شامل چه بخش‌هایی است؟

توافق برای احیای اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل چه مواردی است
توافق برای احیای اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل چه مواردی است Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران اتحادیه اروپا با بسته‌ای از اقدامات مالی برای رونق بخشیدن به اقتصادهای آسیب دیده از همه‌گیری ویروس کرونا به توافق رسیدند. کشورهای عضو با وام گرفتن و هزینه کردن صدها میلیارد یورو در چند سال آینده موافقت کردند و قرار شد باز پرداخت آن طبق مالیات‌های جدید باشد. این بسته شامل چه بخش‌هایی است؟

آگهی

رهبران اتحادیه اروپا بامداد سه‌شنبه ۲۱ ژوئیه (۳۱ تیر) با بسته‌ای از اقدامات مالی برای رونق بخشیدن به اقتصادهای آسیب دیده از همه‌گیری ویروس کرونا به توافق رسیدند. کشورهای عضو با وام گرفتن و هزینه کردن صدها میلیارد یورو در چند سال آینده موافقت کردند و قرار شد باز پرداخت آن طبق مالیات‌های جدید باشد.

اما نکات اصلی این توافق چیست؟

۱. نکته مهم در توافق، موضوعی جدید در سیاست‌گذاری اتحادیه اروپا است: کمیسیون اروپا وام را به‌صورت انبوه از بازار می‌گیرد و سپس بیشتر پول نقد را به کشورهایی که نیازمند محرک اقتصادی هستند اعطا می‌کند.

رهبران اتحادیه اروپا توافق کردند که کمیسیون با استفاده از رتبه بندی اعتباری AAA [اعتبار کشورهای مختلف در پرداخت بدهی خود که بالاترین و بهترین رتبه آن سه A است] به میزان ۷۵۰ میلیارد یورو کمک مالی ارائه دهد. به این ترتیب که ۳۹۰ میلیارد یوروی آن کمک بلاعوض خواهد بود و ۳۶۰ میلیارد یوروی دیگر وام ارزان قیمت است.

۲. این کمک‌ها اتحادیه اروپا را وادار به ایجاد اعتبار برای بازپرداخت وام تا سال ۲۰۵۸ میلادی می‌کند.

بر این اساس رهبران کشورهای اروپایی موافقت کردند که:

- تخفیف‌های فعلی آلمان، سوئد و هلند در موضوع مالیات بر ارزش افزوده‌ای که به اتحادیه اروپا می‌دهند، برداشته شود.

-کشورهای اتحادیه اروپا، مالیاتی را برای پلاستیک‌های غیر بازیافتی وضع و درآمد آن را به صندوق‌های اتحادیه اروپا منتقل کنند.

-از سال ۲۰۲۳ میلادی مالیات بر کالاهای وارداتی به اتحادیه اروپا از کشورهایی که استانداردهای پایین‌تری در تولید گازهای گلخانه‌ای نسبت به اتحادیه اروپا دارند وضع ‌شود.

-مالیات بر معاملات مالی گزینه دیگری برای ایجاد درآمد است که از بخش‌های حمل و نقل دریایی و حمل و نقل هوایی کسب خواهد شد.

این مالیات‌های جدید برای بازپرداخت وام و کمک هزینه ۷۵۰ میلیارد یورو اختصاص پیدا می‌کند اما این‌ها تنها بخشی از واقعیت اتحادیه اروپا برای ۳۸ سال آینده خواهد بود.

۳. این کمک هزینه‌ها به کشورهایی اعطا می‌شود که برنامه‌هایی ارائه کنند که در آن پتانسیل رشد خود، ایجاد اشتغال و تاب آوری اجتماعی اقتصادشان تقویت ‌شود. این برنامه‌ها باید دو ویژگی دیگر نیز داشته باشند یعنی اقتصادها را سبزتر و دیجیتالی‌تر کند و مطابق توصیه‌های سالانه کمیسیون باشد.

درنهایت برای پرداخت کمک‌ها کسب تایید اکثریت دولت‌های اتحادیه اروپا لازم است. اگر هر دولت اتحادیه اروپا بر این باور باشد که چنین اهدافی برآورده نشده است، می‌تواند از رهبران اتحادیه اروپا بخواهد تا ظرف سه ماه در مورد آن بحث کنند.

۴. برای حمایت از برنامه احیای اقتصادی، کشورهایی مانند هلند، سوئد، اتریش، دانمارک و آلمان که در تامین بودجه اتحادیه اروپا مشارکت بالاتری دارند از تخفیف‌های بیشتری نسبت به گذشته بهره مند خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قمار سیاسی ماکرون با طرح ۱۰۰ میلیارد یورویی احیای اقتصادی؛ بورس پاریس استقبال کرد

بلاتکلیفی بسته نجات اقتصادی؛ مرکل: عدم توافق سران اتحادیه اروپا محتمل است

محل اجلاس سران اتحادیه اروپا پیش از آغاز نشست ضدعفونی شد