Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عراقچی ال‌جی و سامسونگ را به خداحافظی دائمی تهدید کرد؛ لوازم خانگی ایران چینی می‌شود

عراقچی ال‌جی و سامسونگ را به خداحافظی دائمی تهدید کرد؛ لوازم خانگی ایران چینی می‌شود
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران بار دیگر با تهدید شرکت‌هایی که تحت فشار تحریم‌های آمریکا از بازار این کشور خارج می‌شوند، از جایگزینی آنها با شرکت‌های چینی خبر داد.

آگهی

ایران بار دیگر با تهدید شرکت‌هایی که تحت فشار تحریم‌های آمریکا از بازار این کشور خارج می‌شوند، از جایگزینی آنها با شرکت‌های چینی خبر داد.

عباس عراقچی، معاون امور سیاسی وزیر خارجه ایران در واکنش به خروج شرکت‌های کره‌ای تولیدکننده لوازم خانگی از بازار ایران گفت:«شرکت‌هایی که ایران را با تابعیت از سیاست فشار حداکثری آمریکا ترک می‌کنند، در آینده اقتصاد ایران در اولویت قرار نخواهند داشت و به دست آوردن بازاری را که از دست می‌دهند، ساده نخواهد بود.»

آقای عراقچی همچنین اولویت اصلی اقتصاد ایران را حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دانست و تاکید کرد که اگر شرکت‌های ایرانی به مراوده با طرف خارجی نیاز داشته باشند، اولویت با شرکت هایی است که در ایران باقی مانده‌اند.

پیشتر خبرگزاری ایرنا گزارش داده بود که بدنبال قطع همکاری شرکت‌های ال جی و سامسونگ کره‌جنوبی با شرکت‌های ایرانی که متاثر از تحریم‌های آمریکایی بوده، آخرین تابلوهای حاوی برند این این دو شرکت در حال جمع‌آوری از سطح شهرها، فروشگاه‌ها و مغازه‌های ایران است.

همچنین مقام‌های ایرانی نیز مدعی شده‌اند که طرف‌های کره‌ای علاوه بر توقف صادرات مستقیم محصول به ایران، از تامین قطعات شرکت‌های ایرانی طرف قرارداد خود نیز سرباز زده‌اند، شرکت‌هایی که اشتغال مستقیم آنها حدود ۵ هزار نفر برآورد شده است.

شرکت‌های ایرانی گلدیران، سام الکترونیک و تکوین الکترونیک با سرمایه گذاری مستقیم و یک‌طرفه ایران تولید محصولات لوازم خانگی دو برند ال جی و سامسونگ کره‌جنوبی را برعهده داشتند، به طوری که مطابق ادعای محمد طحان پور، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی ایران، حدود ۹۰ درصد لوازم خانگی دارای برند ال جی و سامسونگ کره‌جنوبی در ایران تولید و مابقی آن نیز به طور قاچاق وارد بازار این کشور می‌شد.

بر پایه ارزیابی‌های نیمه رسمی ارزش بازار لوازم خانگی ایران سالانه بیش از ۳.۵ میلیارد یورو است که ۷۰ درصد آن در تصاحب محصولات شرکت‌های خارجی است. ۶۵ درصد بازار محصولات پرمصرفی همچون تلویزیون، یخچال، لباسشویی و کولر به دو برند کره‌ای اختصاص داشته است.

ایران تصمیم گرفته برای پُر کردن خلاء به وجود آمده در تامین محصولات مورد نیاز بازار لوازم خانگی و نیز رفع نگرانی از افزایش قیمت‌ها، بیکاری و قاچاق کالا، محصولات دو برند چینی «سام» و «جی‌پلاس» را در خط تولید محصولات دو شرکت کره‌ای و واردات اقلام خارجی جایگزین کنند.

در صنعت خودرو نیز پس از خروج شرکت‌های کیاموتورز، هیوندایی، فولکس‌واگن، پژوسیتروئن، مزدا و هیوندایی، ایران با شرکت‌های چینی از جمله «هاوال» قرارداد همکاری امضاء کرد.

البته در سال ۱۳۹۱ و در پی آغاز دور قبلی خروج شرکت‌های خارجی از بازار ایران، مقام‌های ایرانی آنها را تهدید کرده بود که پس از رفع تحریم‌ها به سادگی اجازه بازگشت به آنها نخواهند داد ولی از سال ۱۳۹۶ و با آغاز اجرای برجام، اکثر از آنها از جمله پژو و زیمنس به سرعت قراردادهای همکاری جدیدی را با طرف‌های ایرانی خود امضاء کردند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مواد شوینده برای ماشین لباسشویی به صورت پودر و مایع بهتر است یا قرص؟

گوشی، تبلت و ساعت تازهٔ سامسونگ دو ماه دیگر به‌شکل مجازی رونمایی می‌شود

کاهش ۱۶ دلاری بهای نفت سنگین ایران؛ کرونا با تحریم‌های آمریکا همدست شد