Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاهش ۱۶ دلاری بهای نفت سنگین ایران؛ کرونا با تحریم‌های آمریکا همدست شد

کاهش ۱۶ دلاری بهای نفت سنگین ایران؛ کرونا با تحریم‌های آمریکا همدست شد
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی کاهش ۱۶ دلاری بهای نفت سنگین ایران، به نظر می‌رسد، افزون بر تحریم‌های اقتصادی آمریکا، شیوع ویروس کرونا نیز به معضل تازه اقتصاد ایران و دخل و خرج دولت این کشور بدل شده است.

آگهی

قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در یک ماه گذشته ۱۶ دلار و ۴۰ سنت کاهش یافته و از ۶۰ دلار و ۶۳ سنت به ازای هر بشکه به ۴۴ دلار و ۲۳ دلار در پایان معاملات روز دوشنبه بازار جهانی نفت رسید. 

افت ۲۷ درصدی قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در شرایطی است که در همین مدت نرخ هر بشکه نفت پایه برنت کمتر از ۲۱ درصد کاهش یافته و قیمت سبد نفتی اوپک نیز حدود ۱۸ درصد پایین آمده است. همچنین بهای هر بشکه نفت سنگین عربستان سعودی نیز طی یک ماه گذشته نزدیک به ۲۰ درصد افت کرده است.

البته روند نزولی قیمت جهانی نفت از دو هفته پیش و با افزایش نگرانی‌ها از دامن زدن شیوع ویروس کرونا بر کاهش رشد اقتصادی چین و تقضای نفت این کشور، شتاب بیشتری به خود گرفت، به طوری که ۱۸.۵ درصد کاهش قیمت نفت ایران و ۱۵.۶ درصد افت قیمت نفت برنت در همین فاصله رخ داده است.

برخی کارشناسان معتقدند، با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه خرید نفت ایران، افت تقاضای نفت چین به عنوان مهمترین خریدار نفت ایران حتی در شرایط تحریم، تاثیر منفی کاهش بهای نفت را بر اقتصاد ایران و کسری بودجه دولت تشدید خواهد کرد.

در همین خصوص پدرام سلطانی، عضو شورای عمومی فدراسیون جهانی اتاق‌های بازرگانی، با انتشار توییتی درآمد خالص روزانه دولت ایران از محل صادرات نفت را ۶ میلیون دلار برآورد کرد.

این رقم در ابعاد سالانه به معنای درآمد خالص ۲ میلیارد دلاری دولت ایران از فروش نفت است. این در حالی است که دولت ایران در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ درآمد حاصل از صادرات نفت را ۴۸ هزار میلیارد میلیارد تومان پیش‌بینی کرده که بر پایه نرخ ۴۲۰۰ تومانی دلار رسمی معادل ۱۱.۴ میلیارد دلار خواهد بود. 

به عبارت دیگر تامین درآمد پیش‌بینی شده دولت ایران در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ بر اساس دلار رسمی مستلزم فروش روزانه بیش از ۷۰۰ هزار بشکه نفت است.  

بدین ترتیب به نظر می‌رسد، افزون بر تحریم‌های اقتصادی آمریکا، شیوع ویروس کرونا نیز به معضل تازه اقتصاد ایران و دخل و خرج دولت این کشور بدل شده باشد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراقچی ال‌جی و سامسونگ را به خداحافظی دائمی تهدید کرد؛ لوازم خانگی ایران چینی می‌شود

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند

بانک جهانی رتبه روسیه را با وجود تحریم به کشور «پردرآمد» ارتقا داد؛ چرا روسیه همتراز آمریکا شد؟