Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

محور نشست تولیدکنندگان نفت در ابوظبی: کاهش احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

محور نشست تولیدکنندگان نفت در ابوظبی: کاهش احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در جریان نشست روز پنج‌شنبه کمیته نظارتی مشترک وزیران نفت اوپک و غیراوپک، عراق و نیجریه متعهد به کاهش سطح تولید نفت شدند.

آگهی

در جریان نشست روز پنج‌شنبه کمیته نظارتی مشترک وزیران نفت اوپک و غیراوپک، عراق و نیجریه متعهد به کاهش سطح تولید نفت شدند.

نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک با هدف ارزیابی وضعیت فعلی بازار نفت به ریاست عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت جدید عربستان و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در ابوظبی امارات عربی متحده برگزار شد.

در این نشست پس از ارزیابی شرایط بازار جهانی نفت، روند اجرای توافق کاهش ۱.۲ میلیون بشکه‌ای تولید اعضاء بررسی شد و در این میان نیجریه و عراق که موافقت کردند تا بر خلاف روند صعودی تولید خود طی یکسال گذشته به توافق کاهش سطح تولید متعهد شوند.

بر این اساس عراق تولید روزانه خود را ۱۷۵ هزار بشکه و نیجریه نیز ۵۷ هزار بشکه در روز از تولید خود خواهد کاست. همچنین وزیر نفت عربستان سعودی نیز اعلام کرد که کشورش به طور داوطلبانه و با هدف کمک به برقراری تعادل در بازار نفت، سطح تولید خود را زیر ۱۰ میلیون بشکه در روز حفظ خواهد کرد.

عبدالعزیز بن سلمان گفت محورهای اصلی این نشست را بررسی چشم‌انداز تولید و صادرات نفت شیل توسط ایالات متحده، کاهش رشد اقتصادی جهان و کاهش احتمالی فشار تحریم‌های آمریکا بر صادرات نفت ایران، اعلام کرد.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک نیز مورد نتایج این نشست گفت که اعضاء بار دیگر متعهد شدند تا برای ایجاد ثبات و تعادل در بازار جهانی نفت اقدامات لازم را انجام دهند. او همچنین از شکل‌گیری «منشور همکاری» به عنوان یک چارچوب نهادی برای ادامه گفتگوهای مداوم و تعمیق همکاری اعضاء خبر داد.

همزمان با برگزاری این نشست، آژانس بین‌المللی انرژی روز پنج‌شنبه با انتشار گزارشی پیش‌بینی کرد، با بروز شواهد کاهش رونق اقتصادی جهان و پیشی گرفتن عرضه نفت آمریکا از عربستان سعودی، قیمت جهانی نفت شاهد سیر نزولی خواهد بود.

این گزارش برآورد کرده که در صورت عدم شکست مذاکرات تجاری چین و آمریکا و کاهش تنش میان ایران و غرب، تقاضای جهانی نفت تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی بین ۱.۱ تا ۱.۳ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

آژانس بین‌المللی انرژی یاد آور شده که تولید جهانی نفت به مدد استفاده آمریکا از ذخایر نفت شیل روند صعودی داشته و این کشور با پشت سرگذاشتن عربستان سعودی به بزرگ‌ترین تولید کننده نفت بدل شده است. همچنین صادرات نفت این کشور نیز از ماه ژوئن گذشته با عبور از مرز ۳ میلیون بشکه در روز رکوردی تاریخی ثبت کرد.

مطابق ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی، قیمت جهانی نفت به دلیل رشد عرضه در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد پایین‌تر آمده است.

آژانس پیش‌بینی کرده که در سال آینده میلادی به دلیل افزایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای تولید روزانه کشورهای غیرعضو اپک و شرایط حاکم بر اقتصاد جهان، تقاضای جهانی برای نفت تولیدی اوپک در مجموع ۱.۴ میلیون بشکه کاهش خواهد یافت و به ۲۸.۳ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

بر این اساس آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده که کشورهای عضو اوپک و غیر عضو ناچار به توافق در مورد کاهش بیشتر تولید خواهند شد.

در همین حال، برخی از اعضاء حاضر در نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران نفت اوپک و غیراوپک در ابوظبی، پیشنهاد کاهش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت را ارائه دادند ولی تصمیم گیری در این خصوص با مخالفت روسیه مواجه شد. وزیر انرژی روسیه پیش از آغاز این نشست نیز تاکید کرده بود که در نشست روز پنج‌شنبه هیچ‌گونه تصمیم‌گیری در مورد کاهش بیشتر تولید نفت اتخاذ نخواهد شد و این نشست تنها با هدف ارزیابی وضعیت بازار نفت برگزار می‌شود.

کشورهای عضو سازمان صادرکنندگان نفت(اوپک) به همراه دیگر تولیدکنندگان نفت از جمله روسیه و قزاقستان از اول ژانویه گذشته اجرای طرح کاهش تولید ۱.۲ میلیون بشکه در روز را آغاز کردند. طرحی که کشورهای غیرعضو در اوپک که به اوپک پلاس شهرت یافته‌اند در ماه ژوئن گذشته توافق کردند که اجرای آن را تا مارس ۲۰۲۰ تمدید کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ترامپ بانک مرکزی ایران را برای بار سوم تحریم کرد؟

زنگ خطر خروج قطر از اوپک برای ایران

۱۰ شغل پردرآمد فرانسه در سال ۲۰۲۴؛ رئیس‌جمهوری و نمایندگان مجلس آن چقدر حقوق می‌گیرند؟