Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

استخدام بدون رزومه و مصاحبه شغلی در یک شرکت هلندی

 استخدام بدون رزومه و مصاحبه شغلی در یک شرکت هلندی
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما برای پختن براونی آدم استخدام نمی‌کنیم، بلکه برای استخدام کردن آدم‌ها براونی می‌پزیم.»

آگهی

یک شرکت هلندی نیروهای مورد نیاز خود را بدون درخواست رزومه و انگیزه‌نامه استخدام می‌کند.

مسئولان شرکت مامالیوس که در زمینه فروش آنلاین اسباب‌بازی و وسایل مورد نیاز کودکان فعالیت دارد، می‌گویند برای استخدام نیازی به تشکیل پرونده نیست و افراد متقاضی کار کافی است تنها نام خود را لیستی که به همین منظور در وبسایت شرکت گذشته شده بنویسند و منتظر بمانند تا در صورت نیاز با آنها تماس گرفته شود. به گفته آنها برای شروع به کار در این شرکت کار حتی مصاحبه استخدام هم در کار نیست.

از کجا شروع شد؟

مبدع این کار در جهان البته یک شرکت تولید نان و شیرینی به نام «گریستون» در یونکرز واقع در شمال نیویورک بوده است. یک استاد ذن که مالک این نانوایی است برای نخستین بار با الهام از آموزه‌های بودایی تصمیم گرفت که افراد را بدون پیش‌داوری استخدام کند.

این نانوایی که برای بستنی‌فروشی‌های «بن اند جریز» در آمریکا براونی درست می‌کند، برای شیوه استخدام خود تاکنون همیشه از این شعار استفاده کرده است: «ما برای پختن براونی آدم استخدام نمی‌کنیم، بلکه برای استخدام کردن آدم‌ها براونی می‌پزیم.»

بیشتر بخوانید:

این شرکت مدتی بعد با همکاری یک بنیاد خیریه هلندی به نام «استارت فاندیشن»، تلاش کرد تا این شیوه فعالیت خود را در آن سوی اقیانوس اطلس، در اروپا نیز رواج دهد.

لیوس دولدر، مدیر شرکت هلندی مامالیوس که از این شیوه جذب نیرو استفاده می‌کند می‌گوید: «ما شروع کردیم به استخدام افراد بدون آن که از آنها چیزی بپرسیم. نام این کار استخدام آزاد است. الان چند سال است که داریم این کار را می‌کنیم.»

دولدر در مورد شیوه ابتکاری شرکت خود گفته است که او افراد را نه از روی نام‌شان داوری می‌کند و نه حتی از روی پیشینه و تجربه کاری آنها، بلکه تنها ملاک او برای استخدام آن است که افراد خودشان برای استخدام اعلام آمادگی کنند.

چند نفر در شرکت هلندی از راه استخدام آزاد جذب شده‌اند؟

در این شرکت هلندی که ۱۳۰ نفر پرسنل دارد، در حال حاضر ۸ نفر که با روش استخدام آزاد جذب شده‌اند، همچنان مشغول کار هستند. خانم دولدر به خبرنگار یورونیوز می‌گوید افراد دیگری را نیز به تازگی به همین روش استخدام کرده و قرار است افراد بیشتری را نیز به همین شیوه دعوت به کار کند.

مدیر شرکت هلندی در توضیح روش خود همچنین می‌گوید: «وقتی شما به افراد شانس استخدام را می‌دهید، آنها با انگیزه و اعتماد کار می‌کنند و تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا شما به عنوان کارفرما از آنها خرسند باشید. خوب این چیز خوبی است.»

«کار کردن با کسانی که واقعا می‌خواهند کار کنند، آسان‌تر است».
لیوس دولدر
مدیر شرکت هلندی مامالیوس

آیا تمام پرسنل مورد نیاز شرکت با استخدام آزاد تأمین می‌شوند؟

مدیر مامالیوس می‌گوید نه.

او می‌گوید که نمی‌تواند تمام نیروی مورد نیاز خود را از راه استخدام آزاد تأمین کند زیرا به نیروی متخصص به ویژه در زمینه مدیریت هم نیاز دارد.

خانم ولدر با این حال بر این باور است که با داشتن ترکیب متناسبی از نیروهای متخصص و بی‌تجربه بهتر می‌تواند شیوه استخدام آزاد را ادامه دهد زیرا به گفته او «کار کردن با کسانی که واقعا می‌خواهند کار کنند، آسان‌تر است».

هم اکنون ۱۰۰ نفر در لیست انتظار استخدام در شرکت خانم ولدر هستند.

آیا این نیروها بعدا اخراج می‌شوند؟

همه افرادی که از طریق استخدام آزاد به شغل دست می‌یابند، الزاما تا آخر در پست خود باقی نمی‌مانند و ممکن است اخراج شوند.

بیشترین شبهه‌ای که در این میان برای کارفرمایان وجود دارد در مورد افراد دارای پیشینه تبهکاری یا زندان است. مطالعه‌ای که از سال ۲۰۱۷ میلادی روی این شیوه استخدام در آمریکا انجام شده نشان می‌دهد افراد دارای پیشینه محکومیت و زندان الزاما بیشتر از افراد بدون سوءسابقه مشکل‌ساز نبوده‌اند.

بر پایه مطالعه مذکور در میان این افراد، کسانی که سوء‌پیشینه داشته‌اند کمتر حاضر به ترک کار خود شده‌اند.

این تحقیق همچنین نشان می‌دهد بیشترین علت اخراج افراد استخدام شده به این شیوه «بی‌انضباطی» بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مراسم ۳۰ سالگی سیاست انسجام اروپا؛ ایده‌هایی برای ایجاد شغل و بهبود زندگی مردم

آزمون استخدامی در ایتالیا: ۲۰۰۰ نفرمتقاضی برای تنها ۵ شغل

سازمان بانکداری اروپا: بیش از ۹۰ درصد از بانکداران ثروتمند اتحادیه اروپا مرد هستند