کدام عضو اوپک از تحریم ایران بیشترین نفع را برد؟

کدام عضو اوپک از تحریم ایران بیشترین نفع را برد؟
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تولید نفت عراق از زمان خروج آمریکا از برجام تاکنون که با بازگشت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران همراه بوده، بیش از سایر اعضاء عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت(اوپک) رشد کرده است.

آگهی

شرکت بین‌المللی طاقه روز چهارشنبه اعلام کرد، رکورد تولید ماهانه از میدان نفتی اَتروش واقع در اقلیم کردستان عراق شکسته شد.

مطابق اعلام این شرکت اماراتی، تولید ماهانه از این میدان که در سال ۲۰۱۱ میلادی کشف شده، برای نخستین بار در ماه ژوئیه گذشته به یک میلیون بشکه رسید.

شرکت انرژی طاقه به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های شرکت ملی انرژی ابوظبی استخراج از میدان اتروش را از دو سال پیش و با همکاری شرکت کانادایی شامارون و ماراتن اویل آمریکا آغاز کرد.

افزون بر شرکت‌های آمریکایی و انگلیسی، عراق طی سال‌های اخیر موفق به جذب سرمایه‌گذاری کلان شرکت‌های روسی، چینی و همسایگان عربی خود شده است. به طوری که سرمایه گذاری روسیه در صنعت نفت و گاز این کشور به ۱۰ میلیارد دلار رسیده و چین هم تاکنون ۲۰ میلیارد دلار در بخش انرژی عراق سرمایه گذاری کرده است.

بر همین اساس تولید روزانه نفت عراق که پیش از حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به این کشور حدود ۲.۵ میلیون بشکه بود با ۸۸ درصد رشد در ماه ژوئیه گذشته از ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه فراتر رفت.

تولید نفت عراق از زمان خروج آمریکا از برجام تاکنون که با بازگشت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران همراه بوده، بیش از سایر اعضاء عضو سازمان صادرکنندگان نفت(اوپک) رشد کرده است.

در حالی که در ماه آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی تولید روزانه نفت عراق ۴ میلیون و ۴۲۹ هزار بشکه بوده، این میزان در ماه ژوئیه گذشته به ۴ میلیون و ۷۵۳ هزار بشکه رسیده که حکایت از افزایش ۳۲۴ هزار بشکه‌ای دارد.

این رشد تولید با توجه به نرخ متوسط ۶۰ دلاری قیمت نفت عراق طی یک سال گذشته به منزله افزایش ۲۰ میلیون دلاری درآمد نفتی روزانه این کشور است.

عراق در حال حاضر دومین تولید کننده نفت عضو اوپک است و دولت این کشور امیدوار است که تولید روزانه نفت را به ۱۰ میلیون بشکه برساند.

**بیشتر بخوانید:
**

۴ کشور عربی ۶۷ درصد تولید اوپک را تصاحب کردند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تمرکز تحریم‌های آمریکا بر پتروشیمی ایران؛ رییسی: از رفتار آمریکا متعجبم

«ابراز تمایل آمریکا برای تمدید معافیت خرید گاز و برق ایران توسط عراق»

فروپاشی اوپک چگونه کلید خورد؟