«ابراز تمایل آمریکا برای تمدید معافیت خرید گاز و برق ایران توسط عراق»

«ابراز تمایل آمریکا برای تمدید معافیت خرید گاز و برق ایران توسط عراق»
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های رسمی دولت عراق از ابراز تمایل آمریکا برای تمدید معافیت این کشور از تحریم خرید گاز و برق ایران خبر داد.

آگهی

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از مقام‌های دولت عراق از ابراز تمایل آمریکا برای تمدید معافیت عراق از تحریم خرید گاز و برق ایران خبر داد.

این خبرگزاری به نقل از سه مقام اعلام کرد که آمریکا با تمدید سه ماهه معافیت خرید گاز و برق از ایران به شرط ارائه فوری برنامه قطع وابستگی این کشور به گاز ایران، موافقت کرده است.

ایالات متحده پس از آن که در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ خرید نفت و گاز ایران را تحریم کرد، برای عراق معافیتی ۱۵ ماهه در نظر گرفت، معافیتی که ۱۳ فوریه به پایان می‌رسد.

مطابق اعلام مقام‌های عراقی، آمریکا یک هفته به این کشور فرصت داده تا جدول زمانبندی و جزئیات برنامه قطع وابستگی این کشور به بخش انرژی ایران را ارائه کنند.

موافقت اولیه آمریکا با اعطای معافیت اقتصادی به عراق در حالی است که روابط سیاسی دو کشور از یک ماه و نیم گذشته و پس از کشته شدن فرمانده سپاه قدس ایران توسط ارتش آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد، دچار تنش شده بود. افزون بر شکل‌گیری اعتراض و حملات گروه‌های شبه نظامی حامی ایران به سفارت آمریکا، فراکسیون نمایندگان شیعه مجلس عراق نیز با تصویب قطع‌نامه‌ای از دولت این کشور خواستند تا نسبت به اخراج نیروهای نظامی آمریکا از عراق اقدام کند.

این تنش با دیدار روسای جمهوری دو کشور در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد رو به آرامش گذارده است.

در حال حاضر حدود ۴۰ درصد برق تولیدی عراق وابسته به گاز و برق صادراتی ایران است. نخستین قرارداد صادرات گاز ایران به عراق در سال ۲۰۱۱ میلادی بین دو کشور منعقد شد که مطابق آن ایران متعهد شد تا روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز به عراق ارسال کند، این رقم از ابتدای سال ۲۰۲۰ به ۲۵ میلیون مترمکعب کاهش یافت.

با این وجود، احمد عبادی، سخنگوی وزارت برق عراق، ۱۳ روز پیش(۲۸ ژانویه) اعلام کرد که صادرات روزانه گاز ایران به این کشور از ۲۵ میلیون متر مکعب مورد توافق به ۳ میلیون مترمکعب کاهش یافته و همین امر دولت عراق را ناگزیر کرده تا رایزنی‌های خود را برای یافتن جایگزین گاز ایران آغاز کند.

در مقابل تهران مدعی است که طلب ۵ میلیارد دلاری ایران از محل صادرات گاز به دلیل تحریم های بانکی آمریکا همچنان در بانک مرکزی عراق رسوب کرده و قابل برداشت نیست.

آمریکا نیز از متحدان خود در خاورمیانه از جمله عربستان سعودی خواسته تا از طریق توسعه میادین گاز و سرمایه‌گذاری در صنعت برق عراق، برای قطع وابستگی این کشور به ایران تلاش کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار در خط لوله ایران-ترکیه؛ صادرات گاز متوقف شد

مقایسه شرایط اقتصادی مردم ایران و عراق؛ ریشه اعتراضات بغداد در کجاست؟

کدام عضو اوپک از تحریم ایران بیشترین نفع را برد؟