Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وضعیت قرمز در بورس‌های آسیا و اروپا؛ تبعات توئیت ترامپ ادامه دارد

وضعیت قرمز در بورس‌های آسیا و اروپا؛ تبعات توئیت ترامپ ادامه دارد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با افزایش نگرانی‌ ها از تاثیر منفی تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین بر آینده اقتصاد جهان، روند سقوط قیمت سهام شرکت‌ ها در بورس‌ های اروپا و آسیا در اولین روز هفته کاری جدید نیز با شتاب بیشتری ادامه یافت.

آگهی

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از تاثیر منفی تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین بر آینده اقتصاد جهان، روند سقوط قیمت سهام شرکت‌ها در بورس‌های اروپا و آسیا در اولین روز هفته کاری جدید نیز با شتاب بیشتری ادامه یافت.

سهام آسیایی در اولین ساعات معاملات روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت در ۱۰ ماه گذشته را تجربه کردند. این افت پس از آن رخ داد که ارزش برابری یوان چین با افت ۱.۵۳ درصدی در برابر دلار آمریکا به پایین‌ترین حد در یک دهه گذشته رسید و گرایش سرمایه گذاران به سمت بازارهای امن‌تر یعنی اوراق قرضه و طلا افزایش یافت.

به طوری که قیمت جهانی هر اونس طلا با ۱۷.۷ دلار افزایش به بالاترین سطح در ۷۵ ماه گذشته رسید و به هزار و ۴۵۸ دلار نزدیک شد.

در چنین شرایطی شاخص بورس توکیو، نیکی ۱.۷ درصد کاهش یافت و بیشترین افت روزانه از ماه مارس گذشته تاکنون را متحمل شد. کوسپی، شاخص بورس کره جنوبی نیز با سقوط ۲.۶ درصدی مواجه شد و به پایین‌ترین رقم از نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون رسید.

در بازارهای مالی چین نیز شاخص بلوچیپ، ۱ درصد کاهش یافت و شاخص بورس هنگ کنگ نیز کمترین رقم خود را طی هفت ماه گذشته ثبت کرد.

وضعیت قرمز و کاهش دسته جمعی قیمت‌ها بر معاملات روز دوشنبه بورس‌های اروپایی نیز حاکم بود. به طوری که در ساعت اولیه داد و ستدهای بازارهای مالی اروپا شاخص استوکس۶۰۰ که متوسط قیمت سهام ۶۰۰ شرکت برتر اروپایی را محاسبه می‌کند، ۱.۸۹ درصد کاهش یافت.

روند نزولی بهای سهام در بازارهای مالی از روز پنج‌شنبه و با افت ۳۳۳ واحدی شاخص صنعتی داوجونز در بورس نیویورک آغاز شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه با انتشار توئیتی اعلام کرد که از ابتدای ماه سپتامبر بر ۳۰۰ میلیارد دلار باقیمانده از کالاهای صادراتی چین به ایالات متحده نیز تعرفه ۱۰ درصدی وضع خواهد کرد. ماه مه گذشته نیز آمریکا تعرفه واردات ۲۵۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش داده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به کسری تجاری ۴۳۰ میلیارد دلاری این کشور در مبادلات سالانه با چین، افزایش تعرفه واردات کالاهای چینی را آغاز کرده است.

البته دولت چین نیز در اقدامی متقابل واردات ۱۱۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی آمریکایی را مشمول پرداخت تعرفه کرده ولی با توجه به این که مجموع صادرات آمریکا به چین سالانه حدود ۱۲۰ میلیارد دلار است، جنگ تجاری دو طرف تاثیر منفی بیشتری بر اقتصاد چین داشته است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند، ادامه جنگ تجاری میان دو قدرت اصلی اقتصاد جهان موجب کاهش محسوس رونق اقتصادی شرکت‌های بین‌المللی خواهد شد. رخدادی که از هم اینک نزول بهای سهام در بازارهای مالی سراسر جهان را کلید زده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزینه‌های چین در جنگ تجاری با آمریکا چیست؟

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند

بانک جهانی رتبه روسیه را با وجود تحریم به کشور «پردرآمد» ارتقا داد؛ چرا روسیه همتراز آمریکا شد؟