Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تعویق راه‌اندازی بازار متشکل ارز؛ کاهش قیمت دلار ادامه دارد

تعویق راه‌اندازی بازار متشکل ارز؛ کاهش قیمت دلار ادامه دارد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود به تعویق افتادن آغاز به کار بازار متشکل ارز، بهای دلار در بازار آزاد ایران به سیر نزولی خود ادامه داد.

آگهی

با وجود به تعویق افتادن آغاز به کار بازار متشکل ارز، بهای دلار در بازار آزاد ایران به سیر نزولی خود ادامه داد.

قیمت فروش هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران مطابق روند نزولی یک هفته گذشته خود، در مبادلات روز یکشنبه به ۱۴ هزار و ۴۵۰ تومان رسید. نرخی که هزار و ۱۵۰ تومان پایین‌تر اوج قیمتی دلار در سال ۱۳۹۸ خورشیدی بود که در آغاز معاملات هفته گذشته بازار تهران ثبت شد.

ادامه کاهش قیمت‌ها در بازار ارز در شرایطی است که بر خلاف وعده فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران، بازار متشکل ارز که قرار بود با هدف «کشف قیمت واقعی دلار» از هفته پیش آغاز به کار کند، به دلایل نامعلومی به تعویق افتاده است.

خبرگزاری ایسنا با تایید این خبر به نقل از رئیس کل بانک مرکزی ایران نوشته است:«نمی توانیم زمانی برای آغاز فعالیت بازار متشکل ارز اعلام کنیم.»

بیشتر بخوانید:ادامه کاهش قیمت دلار و سکه؛ تقاضای طلای آب‌شده اوج گرفت

بازار متشکل ارز چیست؟

بازار متشکل ارز در پی برقراری ساز و کاری شبیه معاملات بورس‌های کالایی است. بدین صورت که حجم مشخصی از ارز بر اساس قیمت پایه پیشنهادی در سیستم معاملاتی برخط(آنلاین) بازار متشکل عرضه می‌شود و در مقابل، خریداران، سفارش حجم مورد نیاز و قیمت مدنظر خود را ثبت می‌کنند.

در صورت تطبیق حجم و قیمت دو طرف، معامله تحت نظارت بازار متشکل ارز انجام می‌شود. اما اگر قیمت پیشنهادی خریداران پایین‌تر از بهای مدنظر فروشنده باشد، یا فروشنده باید قیمت عرضه را کاهش دهد یا خریداران قیمت مدنظرشان را افزایش دهند و یا دو طرف از انجام معامله انصراف دهند.

همچنین در صورتی که حجم ارز متقاضی از حجم عرضه کمتر باشد ولی قیمت مدنظر او با نرخ مدنظر فروشنده همسان باشد، ابتدا به میزان مورد خواست متقاضی اول، معامله انجام می‌شود و سپس برای خرید ارز باقیمانده، سایر متقاضیان با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

در واقع نرخ معاملات ارز که بر پایه مبادلات عمده ارز تعیین می‌شود، اصطلاحا «کشف نرخ» گفته می‌شود.

دولت و بانک مرکزی ایران امیدوارند که با راه‌اندازی بازار متشکل ارز، تعیین نرخ دلار از بازارهای دوبی، استانبول، سلیمانیه و هرات به تهران منتقل شود.

همچنین متولیان این بازار پیش‌بینی می‌کنند که با اعمال دامنه محدود نوسان روزانه نرخ در بازار متشکل، بتوانند از بروز شوک‌های قیمتی جلوگیری کنند.

مبادلات بانکی فعالان این بازار باید شفاف باشد و خریداران به منظور کاهش ریسک افزایش لغو معاملات، باید ضمانت‌های بانکی لازم را به مدیران بازار متشکل ارايه کنند.

البته بازیگران اصلی این بازار صرافی‌های رسمی، بانک‌ها و بانک مرکزی خواهند بود و معامله خُرد در آن ممکن نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:مضیقه ارزی ایران؛ کسری دلارهای نفتی چقدر است؟

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آرامش در بازار ارز؛ یورو از ۱۶ هزارتومان عقب‌نشینی کرد

بانک جهانی رتبه روسیه را با وجود تحریم به کشور «پردرآمد» ارتقا داد؛ چرا روسیه همتراز آمریکا شد؟

آلمان یک معامله بزرگ تجاری دیگر را با چین لغو کرد