وزیر اقتصاد فرانسه: تظاهرات «جلیقه زردها» باعث کاهش رشد اقتصادی شده است

وزیر اقتصاد فرانسه: تظاهرات «جلیقه زردها» باعث کاهش رشد اقتصادی شده است
Copyright REUTERS/Stephane Mahe
Copyright REUTERS/Stephane Mahe
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برونو لومر، وزیر اقتصاد می گوید «هزینه اقتصادی این بحران بسیار افزایش یافته و این مسئله از اهمیت ویژه ای برخوردار است.»

آگهی

بحران جلیقه زردها تاثیرات مخربی روی اقتصاد فرانسه گذاشته است. برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه برای چندمین بار نسبت به هزینه اقتصادی فرانسه در مواجه با بحران جلیقه زردها هشدار داد و از کاهش دو دهم درصدی نرخ رشد اقتصادی در سه ماهه اول سال صحبت کرد.

آقای لومر که روز پنج‌شنبه ۲۸ فوریه (نهم اسفند) در تلویزیون سنای فرانسه صحبت می کرد، خاطر نشان کرد: «دیگر نمی توان گفت که تظاهرات جلیقه زردها بی تاثیر است. نتیجه این بحران یک بن بست است.»

وزیر اقتصاد فرانسه که پیش از این پیش بینی کرده بود این کشور در سه ماهه اول سال به علت بحران جلیقه زردها متحمل ۲.۵ میلیون یورو ضرر اقتصادی خواهد شد، گفت: «هزینه اقتصادی این بحران بسیار افزایش یافته و این مسئله از اهمیت ویژه ای برخوردار است.»

بیشتر بخوانید:

جلیقه زردهای برای پانزدهمین بار روز شنبه ۲۳ فوریه (چهارم اسفند) در نقاط مختلف پاریس و برخی شهرهای فرانسه به اعتراضات هفتگی خود ادامه دادند. به گزارش وزارت کشور فرانسه در پانزدهمین هفته ۴۶ هزار شهروند فرانسوی در این اعتراضات شرکت کردند.

در اوج اعتراضات جلیقه زردها در ماه دسامبر، آخرین ماه سال میلادی، بسیاری صاحبان مراکز تجاری و مغازه ها در پاریس و شهرهای دیگر فرانسه از ترس از حمله معترضان، فعالیت های خود را در طول اعتراضات تعطیل کردند.

رویترز
تظاهرات جلیقه زردها همزمان با کارناوالی در شهر نیسرویترز

با وجود هشدار وزیر اقتصاد، مرکز ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه با تایید میزان کاهش نرخ اقتصادی اعلام کرد در ماه ژانویه به علت هوای سرد و هزینه کردن شهروندان برای سوخت و خرید ماشین، مقداری از رکود اقتصادی آخرین ماه سال گذشته جبران شده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاهش سرعت رشد اقتصاد فرانسه؛ رونق در اتحادیه اروپا نصف می‌شود؟

ممانعت از ورود جلیقه‌زردها به شانزه‌لیزه در تظاهرات هفته نوزدهم

فرانسه برای مهار ناآرامی‌ها از نظامیان ضدترور استفاده می‌کند