Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ژاپن شکار تجاری نهنگ را از سر می‌گیرد

ژاپن شکار تجاری نهنگ را از سر می‌گیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژاپن اینبار تمایل برای از سرگیری شکار تجاری نهنگ ها را علنی و آشکار کرده و به کشورهایی نظیر نروژ و ایسلند پیوسته است.

آگهی

ژاپن روز چهارشنبه ضمن اعلام خروج از کمیسیون بین‌المللی شکار نهنگ تصریح کرد پس از سی سال باردیگر از ماه ژوئیه سال آینده میلادی شکار تجاری آب‌بازسانان (راسته‌ای از پستانداران دریایی شامل نهنگ‌ها، دلفین‌ها و گرازماهیان) را از سر خواهد گرفت.

مجمع الجزایر ژاپن در واقع برغم عضویت در کمیسیون بین المللی شکار نهنگ هرگز به طور کامل از شکار این حیوانات دریایی دست نکشیده است. این کشور با بهره بردن از یک بند قانونی در معاهده سال ۱۹۸۶ میلادی کمیسیون بین المللی شکار نهنگ که شکار آب‌بازسانان را پس از یک دوره زمانی برای تحقیقات علمی مجاز می داند پیشتر شکار این گونه دریایی را در آب های سرزمینی خود آغاز کرده است.

ژاپن اما اینبار تمایل برای از سرگیری شکار تجاری نهنگ ها را علنی و آشکار کرده و به کشورهایی نظیر نروژ و ایسلند پیوسته است که معتقدند معاهده سال ۱۹۸۶ برای حفظ این گونه دریایی تنظیم و اجرایی شده بود و اینک پس از سی سال با برطرف شدن خطر انقراض دیگر لزومی برای ماندن در این کمیسیون وجود ندارد.

این تصمیم توکیو بی شک با انتقادهای گسترده بین المللی از سوی دولت ها و سازمان های مدافع حیوانات روبرو خواهد شد.

یوشیهیده سوگا، سخنگوی دولت ژاپن در این خصوص روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که کشورش برغم خروج از کمیسیون بین المللی شکار نهنگ اقدام به شکار تجاری در آب های قطب جنوب و دیگر بسترهای آبی واقع در نیمکره جنوبی نخواهد کرد.

سخنگوی دولت ژاپن در ادامه تاکید کرد که شکار نهنگ تنها به محدوده آب های سرزمینی و برخی مناطق اقتصادی انحصاری در این کشور محدود می شود و برای این کار به سهمیه های محاسبه شده بر اساس دستورالعمل خاص کمیسیون بین المللی شکار نهنگ توجه ویژه خواهد شد.

این مسئول ژاپنی همچنین تصریح کرد که دولت کشورش تا پایان سال جاری میلادی تصمیم برای خروج از معاهده سال ۱۹۸۶ را به کمیسیون بین المللی شکار نهنگ ابلاغ خواهد کرد تا زمینه عملی و اجرایی شدن آن از پایان ماه ژوئن آینده فراهم شود.

به اعتقاد مقامات ژاپنی وفور و فراوانی برخی گونه‌های نهنگ‌ از جمله نهنگ‌های بزرگ‌باله‌ای کوچک دیگر جای هیچ نگرانی برای اقدام به شکار تجاری برجای نگذاشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک دریانوردان شیلی به نهنگ گرفتار در طناب‌های ماهیگیری

حدود ۱۵۰ نهنگ در ساحل استرالیا گرفتار شدند

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند