نفت ایران ۶۳ دلاری شد؛ سقوط بورس و نزول دلار از مرز ۱۴ هزارتومان

نفت ایران ۶۳ دلاری شد؛ سقوط بورس و نزول دلار از مرز ۱۴ هزارتومان
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بهای هر دلار آمریکا در جریان معاملات روز یکشنبه بازار آزاد ارز تهران با حدود ۴۰۰ تومان کاهش به کمتر از ۱۴ هزارتومان رسید.

آگهی

بهای هر دلار آمریکا در جریان معاملات روز یکشنبه بازار آزاد ارز تهران با حدود ۴۰۰ تومان کاهش به کمتر از ۱۴ هزارتومان رسید.

فعالان بازار آزاد ارز، کاهش هیجان ناشی از بازگشت تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران و نیز ادامه عرضه ارز توسط بانک مرکزی و برخی شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی صادرکننده کالا را از علل اصلی کاهش قیمت دلار عنوان می‌کنند.

دلار آمریکا در حالی روز یکشنبه به نرخ ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان معامله شد که طی یک ماه گذشته قیمت دلار اغلب در فاصله ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان نوسان داشته است. در همین حال، بهای هر یورو نیز به ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان کاهش یافت.

**بیشتر بخوانید: **

همزمان با نزول قیمت ارز در بازار آزاد، شاخص کل بورس تهران طی داد و ستدهای روز یکشنبه بیش از ۳ هزار و ۵۶۲ واحد کاهش یافت و به ۱۸۰ هزار و ۶۶۸ واحد رسید.

کاهش قیمت دلار و نیز ادامه سیر نزولی قیمت نفت موجب شده تا چشم‌انداز رشد صنایع صادرات محور بورس تهران با بدبینی مواجه شود.

همزمان با ادامه نزول قیمت جهانی نفت، بهای هر بشکه نفت سنگین ایران در بازار جهانی به کمتر از ۶۳ دلار و ۹۵ سنت رسیده که این پائین‌ترین رقم طی ۷ ماه گذشته است. با این وجود هنوز قیمت نفت صادراتی ایران بیش از نرخ ۵۵ دلار پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ خورشیدی است.

کارشناسان معتقدند کاهش رشد اقتصادی کشورهای اروپایی، اعطای تخفیف به هشت کشور توسط آمریکا برای خروج موقت از شمول تحریم خرید نفت ایران و نیز ادامه رشد تولید و صادرات نفت آمریکا از منابع شیل، عوامل موثر در ادامه سیر نزولی قیمت جهانی نفت هستند. 

**بیشتر بخوانید: **پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد منفی اقتصاد ایران در ماه‌های آینده

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بانک مرکزی آلمان: بهای واحدهای مسکونی با وجود افت قیمت همچنان بالاتر از ارزش واقعی است

فایننشیال تایمز: ایران از دو بانک بریتانیایی برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کرده است

افزایش هزینه‌ کفن و دفن در بریتانیا؛ جایی که مردن این روزها گران تمام می‌شود