Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شرکت‌های خوشه‌ای اروپایی که بر اساس مدل اقتصاد دورانی کار می‌کنند

شرکت‌های خوشه‌ای اروپایی که بر اساس مدل اقتصاد دورانی کار می‌کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یکی از چالشهای کارآفرینان در اروپا کسب اعتبار بیشتر،‌ جلب اعتماد مشتری است. یکی از ابزارهایی که به‌خوبی عمل می‌کند، شر‌کت‌های صنعتی خوشه‌ای است.

یکی از چالشهای کارآفرینان در اروپا این کسب اعتبار بیشتر،‌ جلب اعتماد مشتری است. یکی از ابزارهایی که اینجا در لاب‌لند خوب عمل می‌کند، شر‌کت‌های خوشه‌ای است.

شرکت‌های خوشه‌ای صنعتی مجموعه ای از شرکتهای‌ تجاری کوچک و بزرگ است. این شرکت‌ها برای تولید محصول یا ارائه خدمات با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

کاری پویکلا،‌ در فنلاند مدیر یک سازمان خوشه‌ای،‌ موسوم به «دیجی‌پولیس» (digipolis) در فنلاند است و در این باره می‌گوید:‌ «شرکت خوشه‌ای ما متشکل از یکصد کمپانی‌‌است که عمدتا شرکتهای تجاری کوچک و متوسط هستند. شرکت‌های بزرگ زیر مجموعه ما،‌ نیز شرکت‌هایی هستند که در حوزه‌های زیستی، فلزات و صنایع معدنی کار می‌کنند. هدف ما افزایش توان رقابت‌پذیری، همکاری، نوآوری و افزایش پتانسیل اقتصاد دورانی در در لاب‌لند است.»

شرکت‌های اروپایی زیرمجموعه این شبکه بر اساس مدل «اقتصاد دورانی» کار می‌کنند. اقتصاد گردشی،‌ یا دورانی رویکردی در اقتصاد صنعتی است که هدفش بازیافت پسماندهای صنعتی برای محافظت از محیط زیست و دستیابی به اقتصادی پایدار است.

شرکت صنایع معدن موسوم «پلاساتک» Palsatech یکی از شرکتهای زیر مجموعه شبکه «دیجی‌پولیس»‌ است.

این کمپانی در دو زمینه مختلف از خدمات سازمان خوشه ای بهره می برد: اول، برای یافتن محلی مناسب ذخیره کردن مواد استخراج شده و تجزیه و تحلیل آنها؛ دوم برای اجرای استراتژی‌ای هایی که منجر به همکاری بیشتر این شرکت با شرکت‌های دیگر می شود.

میکا آلاسوتاری، مدیر این شرکت می‌گوید: «خدمات ما از تحقیقات اولیه شروع شده و تا زمان استخراج ادامه دارد. خدمات ما گسترده است. بسته خدماتی که ارائه می‌کنیم در سراسر اروپا منحصر به‌فرد است.»

پس از گذشت چهار سال از تاسیس این شرکت، «پلاساتک» Palsatech موفق شده است با تمام کمپانی‌هایی که در فنلاند درحوزه استخراج از معادن فعالیت ‌می‌کنند، همکاری کند. تجربه این همکاری‌ها به این شرکت اجازه داده است در زمینه حفاظت از مناطق طبیعی متخصص باشد. یکی از پروژه‌های این شرکت بازیافت ضایعات صنعتی،‌ بویژه در بخش ساخت و ساز است.

بیشتر بخوانید:

میکا آلاسوتاری، مدیر «پلاستک»‌ در این‌باره می‌گوید که هدف ما، توسعه مدل اقتصاد دورانی به بازارها دیگر است. وی می‌افزاید :‌ «ما بازار و میزان تقاضا را در کشورهای شمال اروپا، و از اروپا تا هند، بررسی کرده‌ایم. قصد داریم با شرکای تجاری‌ خدمات و تخصصمان را به بازارهای جهانی صادر کنیم.»

کاری پویکلا،‌ مدیر سازمان خوشه‌ای «دیجی‌پولیس» درباره توان بالقوه این شبکه می‌گوید:‌ «بله درست است ما بر اساس مدل اقتصاد دورانی ۱۶ مورد سرمایه‌گذاری به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو انجام داده‌ایم منجر به ایجاد ۴۰۰ شغل جدید در منطقه شده است.»

او می‌افزاید که کارآفرینان در اروپا به‌راحتی میتوانند وارد این شبکه شوند.


شرکت‌های خوشه‌ای در اروپا

  • شرکت‌های خوشه‌ای شبکه‌ای از شرکتهایی است که در حوزه خاص فعالیت می‌کنند و با همکاری با یکدیگر می‌توانند فعالیت‌های نوآورانه‌ خود را گسترش بدهند، منجر به اشتغالزایی شوند و علائم تجاری بین‌المللی و اختراعات بیشتری را ثبت کنند.

  • کار «مرکز بررسی شرکت‌های خوشه‌ای در اروپا‌» حمایت از توسعه صنایع و تسهیل فرایند پیوستن بنگاه‌های تجاری به شبکه شرکت‌هاست،‌ تا بتوانند فعالیت خود را گسترش بدهند

  • در سال ۲۰۱۴ میلادی، شش منطقه برای نشان دادن روش‌های جدید طراحی و اجرای سیاست‌های خوشه ای انتخاب شدند. این مناطق از حمایت مرکز بررسی شرکت‌های خوشه ای کمیسیون اروپا بهره بردند. برای طراحی و اجرای سیاست های خوشه ای منطقه ای حمایت می کنند.

  • لاب‌لند در فنلاند یکی از این مناطق است. شرکت‌های خوشه‌ای در این منطقه موفق شده‌اند سیاست‌های خود برای همکاری را متقابل را بر اساس مدل اقتصاد دورانی گسترش بدهند.

لینک‌های مفید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمع آوری زباله های فضایی با کمک تسهیلات مالی کمیسیون اروپا برای تحقیق و پژوهش

استفاده از «فناوریهای کلیدی» برای تحول در شرکتهای تجاری کوچک و متوسط در اروپا

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان