Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا لهستان موتور رشد اقتصادی اروپا خواهد بود؟

آیا لهستان موتور رشد اقتصادی اروپا خواهد بود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وزیرجدید بازرگانی لهستان می گوید که تغییر و تحولات مثبت در کشورش طی سالهای اخیر خیلی سریع رخ داده است.

آگهی

نوآوری، رشد اقتصادی، و نرخ پایین بیکاری، عده ای می گویند این عوامل لهستان را از یک اقتصاد نوظهور به سمت یک اقتصاد توسعه یافته می راند. از سرمایه گذاری خارجی گرفته تا رونق استارت آپها و کار در حوزه فناوریهای اطلاعاتی، اقتصاد لهستان رو به جلو حرکت می کند.

خارجی ها برای سرمایه گذاری در لهستان دلایل محکم دارند

اعتصابهای کارگری در بندر گدانسک در شمال لهستان هسته اصلی مقاومت عمومی در برابر حکومت کمونیستی لهستان بود. شرکت «سانریف» را که شرکت قایق سازی ۳۵ سال پیش یک بازرگان فرانسوی در گدانسک به راه انداخت. این شرکت تنها یک نمونه از سرمایه گذاری خارجی در لهستان است. نیکولا لپ پسر او در حال حاضر یکی از بنیانگذاران کمپانی کشتی سازی «سانریف» است. او درباره اینکه چه چیزی در اینجا توجه پدرش را به خود جلب کرد، می گوید: «گدانسک از نظر کشتی سازی یک مکان تاریخی به حساب می آید. افراد زیادی اینجا هستند که در زمینه ساخت انواع کشتی مهارت دارند، در ساخت کشتی فولادی، کشتی چوبی یا کشتی ساخته شده با کامپوزیت. کسانی اینجا کار می کنند که بخوبی با فناوری و مهارتهای کشتی سازی آشنایی دارند، مهندسانی اینجا هستند که در زمینه موتور کشتی از دانش کافی برخوردارند. در نتیحه به نظرم اینجا برای کشتی سازی محل مناسبی است.»

او در ادامه می گوید: «وقتی پدرم به اینجا آمد هنوز رژیم کمونیستی در لهستان تغییر نکرده بود و عده زیادی به او می گفتند: در لهستان چه کار می کنی؟ اما در نهایت به نظرم انتخابش درست بود چون می دانست این کشور پیشرفت می کند و بدرستی این مسئله را پیش بینی کرده بود.»

به کانال یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر بازرگانی لهستان: باید از یک اقتصاد سنتی به سمت یک سمت تفکر نوآورانه در اقتصاد برویم

در ورشو، پایتخت با وزیر بازرگانی و فناوری لهستان گفتگو می کنیم. ژادویگا امیلویچ که بتازگی (ژانویه ۲۰۱۸) به این سمت منصوب شده است در خارج از کشور زندگی و تحصیل کرده و قصد دارد مهارتها و تجربه هایش را در داخل لهستان به کار بگیرد.

یورونیوز: از زمانیکه برای تحصیل به خارج از کشور رفتید، بویژه طی دو دوهه گذشته، لهستان خیلی تغییر کرده است.

ژادویگا امیلویچ، وزیر بازرگانی و فناوری لهستان: «مردم لهستان به فناوریهای نوین روی آورده اند. این وضعیت نوید پیشرفتهای بیشتر را می دهد. من از دیدن این روند هیجان زده ام. لهستان شاهد تغییر و تحولات چشمگیری بوده است که هم در ظاهر (شهرسازی) رخ داده، و هم شامل شیوه های نوین تولید و ارائه محصول برای مشتریان داخلی و خارجی است. در نتیجه به نظرم در مرحله اول باید سرمایه گذاران خارجی را تشویق کنیم که به لهستان بیایند تا بازار جدیدکار شکل بگیرد. در حال حاضر نرخ بیکاری در لهستان در مقایسه با کشورهای دیگر در اروپا پایین است. در نتیجه در این زمینه مشکل نداریم. چالش بزرگ ما امروز این است که از یک اقتصاد سنتی به سمت یک سمت تفکر نوآورانه در اقتصاد برویم.»

یورونیوز: به نظرتان این نوآوری شامل کدام حوزه ها می شود؟

ژادویگا امیلویچ، وزیر بازرگانی و فناوری لهستان: «ما در زمینه فناوری اطلاعات و در زیست فناوری سرآمد هستیم. به همین دلیل است که شرکتهای جهانی زیست فناوری برای کار به لهستان می آیند. حوزه های تحقیق و توسعه، و فناوری مالی و بانکداری هم در حال پیشرفتند. عملکرد فناوری اطلاعات هم در لهستان خیلی بالاست.»

بیشتر بخوانید:نخست وزیر لهستان: ما شریک قابل اعتمادی برای اتحادیه اروپا هستیم

دستاوردهای مثبت استارت آپها در لهستان

کار پلت فرن موسوم به NUADU مدرن سازی شیوه آموزش فناوریهای دیجیتال به کودکان است، تا هریک متناسب با نیازهایش آموزش ببیند. این استارت آپ در لهستان شکل گرفت، اما اینک با مدارس در اروپا، آسیا و آفریقای جنوبی کار می کند.
یکی از اهداف این استارت آپ این است که آموزش صحیح بکارگیری فناوریها دیجیتال برای دانش آموزان است.

معاون مدیر عامل NUADU می گوید: «برای کودکان دیدن “لایک” به عکسی که مثلا از پیتزا در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند، باعث می شود ترشح دوپامین (هورمن پاداش) در مغز شان به بالاترین حد خود می رسد. تنها جایی که کودکان این حس را تجربه نمی کنند در مدرسه و سر کلاس درس است. اما معلم می تواند با استفاده از پلتفورم ما به تک تک دانش آموزان سر کلاس درس، فیدبک مثبت را بدهد. مثلا اگر دانش آموزی در یادگیری چهار عمل اصلی مشکل داشته باشد معلم می تواند در همان لحظه با استفاده از این پلتفورم مشکلش را حل کند.»

وی درباره اینکه چگونه می توان از هوش مصنوعی برای بهبود روشهای آموزشی استفاده می کند، می گوید: «از هوش مصنوعی و از الگوریتها پیشرفته داده ها استفاده می کنیم تا مسیر پیشرفت هر کدام از دانش آموزان را دنبال کنیم.

استارت آپی که ایرنا ایریس به راه انداخته نمونه دیگری از شرکتهای موفق لهستانی است. شرکت او یک شرکت لوازم آرایشی است و شامل مجموعه ای هتل و خدمات بهداشتی است. این شرکت عضو کمیته فرانسوی موسوم به کولبر است که کمیته ارائه محصولات و خدمات لوکس است.

شرکت ایرنا ایریس با شرکت بزرگی مثل اورئال رقابت می کند. این شرکت در حال حاضر یکهزار کارمند دارد. ایرنا ایریس می گوید: «کارمان را با سه نفر شروع کردیم: من، همسرم و یک کارمند. وقتی فکر می کنم می بینم معجزه بود که توانستیم امروز به اینجا برسیم. ما نیازهای مشتریانمان را در نظر می گیریم و نسبت به کمپانی های تولید لوازم آرایشی در جهان انعطاف پذیرتر هستیم. قصد داریم تولیدمان را دوبرابر کنیم. آرزویم این است و باور دارم موفق می شویم.»

بیشتر بخوانید:لهستان؛ راز موفقیت منطقه «مالوپولسکا» برای جذب سرمایه گذاران خارجی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان از دام رکود اقتصادی گریخت

پشت صحنه جام حسن دوم، مشهورترین مسابقات گلف مراکش

سفر به هنگ‌کنگ؛ لذت از طبیعت و فعالیت‌های فرهنگی در کنار بهره‌مندی از تجارت بین‌المللی