Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تلاش برای کاهش نابرابری؛ سیاست انسجام اتحادیه اروپا چیست؟

تلاش برای کاهش نابرابری؛ سیاست انسجام اتحادیه اروپا چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سرمایه گذاری در کشورها و مناطق کمتر توسعه یافته اروپا از اهداف این برنامه است تا رشد اقتصادی در این مناطق افزایش و نابرابری منطقه ای کاهش یابد.

در این قسمت از برنامه «اقتصاد واقعی» به موضوع سیاست انسجام در اتحادیه اروپا پرداخته ایم. آیا می دانید که سیاست انسجام در اتحادیه اروپا یک سوم بودجه این اتحادیه برای تشویق به ایجاد شغل را به خود اختصاص داده است؟

این سیاست چگونه کار می کند؟ این هفته بررسی می کنیم چگونه برای افرادی که در محرومترین مناطق اروپا چه در کشورهای فقیر و چه ثروتمند زندگی می کنند، سرمایه گذاری می شود و آیا این اقدامات می تواند به کاهش نابرابری در تمام عرصه کمک کند.

ابتدا این موضوع را بکاویم که سیاست انسجام به چه معناست؟‌

هنگامی که از درسهای دانشگاهی عقب می افتید، به کلاسهای اضافی بعنوان نوعی سیاست انسجام متوسل می شوید که به شما کمک می کند تا عقب ماندگی تان را جبران کنید.

آیا مشکل اقتصادی است یا مسئله به برابری اجتماعی یا تفاوت های مکانی شما باز می گردد؟ چطور یک معلم تلاش می کند به شما کمک می کند که با دیگران در کلاس هم سطح شوید یا در موضوع سیاست انسجام با دیگران در سطح کشور یا سطح اروپا برابرتر شوید؟ و یا چگونه بواسطه سرمایه گذاری روی افراد، کمک به رشد کسب و کار، سرمایه گذاری در پژوهش، بهبود محیط زیست و سرمایه گذاری در زیر ساخت ها، فرصت شغلی یا رشد اقتصادی ایجاد کنید؟

به معنای دیگر منابع زیادی را به کار بگیرید برای رسیدن سه هدف:‌ یکی سرمایه گزاری برای رشد بخش های مختلف، دیگری سرمایه گذاری روی افراد

و سومی کمک به آسیب پذیرترین افراد جامعه.

برای بررسی این موضوع همکارانمان گیوم و فنی در یورونیوز به نقاط مختلف اروپا رفته اند تا مکانیسم واقعی این برنامه اروپایی را در صحنه واقعی به ما نشان دهند.

تجربه ای در جمهوری چک

شرکت هیلازی HiLASE از زمان تاسیسش در سال ۲۰۱۴، ۹۰ تکنیسین با تخصص بالا را که از تمام اروپا آمده اند استخدام کرده است.

دکتر آنتونیو لوچیانتی، مدیر برنامه پژوهشی شماره ۲ این شرکت می گوید:‌ «این وسیله ای را که می بینید ترکیبی از تکنولوژی بریتانیایی و آلمانی است. ما همچنین از تکنولوژی های سازگار با فضاهای اپتیکی استفاده می کنیم که در همکاری با فرانسه و ایتالیا تولید شده اند.»

دکتر توماس موسک رئیس مرکز هیلازی می گوید: «ما کاملا معتقدیم که در آینده تکنولوژی های ما می توانند برای کارخانجات تولید اتومبیل و صنایع سنگین مفید باشند.»

هیلازی یکی از پروژهای تامین مالی شده از سوی برنامه سیاست انسجام اروپا در حوزه انرژی های پاک و تجدید پذیر و همچنین حمل و نقل است.

توماس کوسک معاون وزیر حمل و نقل جمهوری چک می گوید: «خیلی مهم است که تمام کریدورهایی که از جمهوری چک می گذرند را کامل کنیم زیرا وقتی این کریدورها تکمیل شوند نه فقط به شرکت های چکی بلکه به کسب و کارهای شرکت های آلمانی، اتریشی، لهستانی و جنوب اروپا کمک خواهد کرد.»

در ۲ سال گذشته این سرمایه گذاری ها حدود ۴۰ درصد کل سرمایه گذاری عمومی در این کشور را شامل شده که حدود ۲۷ هزار شغل تولید کرده است.

به بروکسل می رویم تا ببینیم چطور این منابع به کشورهای دیگر هم کمک می کند.

کورینا کردسو کمیسر اروپایی سیاست های منطقه ای می گوید:‌ «من تقسیم بندی بین مشارکت کنندگان و نفع برندگان را دوست ندارم زیرا کشورهای ثروتمند هم منافع مستقیمی می برند. علاوه بر آن همانطور که گفتم، نوآوری، پروژه های تحقیقاتی و بزرگراهها بطور غیرمستقیم برای تجارت سودمندند. در شرق اروپا ما از چیزهای خیلی اساسی مانند زیرساخت ها شروع کرده ایم و همه پیمانکاران از اروپای غربی هستند.»

کورینا کردسو درباره حوزه های اولویت دار می گوید: «نوآوری برای ما بسیار مهم است. تکنولوژی «پهنای باند» موتور توسعه منطقه ای است و البته من کاملا آگاهم که همه مناطق نمی توانند «سیلیکون‌ولی» شوند اما ما آنچه که استراتژی های تخصصی هوشمند می نامیمش را دارا هستیم و هر منطقه را تشویق می کنیم بر اساس پتانسیل ها و توانایی های خودشان پیش بروند.»

کورینا کردسو در پاسخ به این سوال که آیا شما برنامه ای برای تمرکز روی مناطق کمترصنعتی دارید، می گوید:‌ «کشورهای نوظهور اروپای شرقی حق دارند بودجه زیادی داشته باشند. ما مناطقی داریم که علی رغم رشدی که در اروپا شاهدش هستیم، تولید ناخالص داخلی شان هنوز مانند پیش از بحران اقتصادی است. بنابراین ما ۵ منطقه را انتخاب کرده ایم و استراتژٰیی را برای تسریع رشد در این مناطق طراحی کرده ایم.»

از ثروتمندان بگیریم و به فقرا بدهیم. چیزی مانند نسخه مدرن رابین هود. اما برخلاف جنگ شروود، در چارچوب سیاست انسجام اروپایی، سرمایه گذاری های کشورهای ثروتمند به آنها باز می گردد.

کمیسر کردسو توضیح می دهد که کشورهای ثروتمند نیز بطور مستقیم از برنامه انسجام اروپایی بودجه می گیرند.

تجربه ای در آلمان

به پارک علمی پوتسدام آلمان در قلب نوآوری و پژوهش رفته ایم. همانطور که می دانید آلمان یکی از اقتصادهای قدرتمند جهان است. در اینجاست که می خواهم کمی این موضوع را روشنتر کنیم.

از ۴۶۰.۳ میلیارد یورو بودجه ساختاری، آلمان ۲۷.۹ میلیارد برای حمایت از مناطقی که نیاز به افزایش بهره وری دارند و برای ایجاد شغل در مناطقی مانند براندنبورگ دریافت می کند. این منطقه یکی از پایین ترین نرخ تولید ناخالص داخلی را در بین ۱۶ ایالت آلمان دارد.

بیش از ۱۲۰ میلیون یورو بواسط برنامه سیاست انسجام اروپایی به این پارک علمی تزریق شده است. همراه با سرمایه گذاری های مکمل، این سرمایه گذاری باعث ایجاد ۲۴۰۰ شغل در حوزه تحقیقات شده که باعث جذب ۹۰۰۰ دانشجو و بش از ۲۰ شرکت و استارتاپ نوآور شده است.

اگنس ون ماتوچکا مدیر عامل پارک علمی پوتسدام می گوید:‌ «می خواهیم در ده سال آینده ۱۰۰۰ کارمند و ۱۰۰ شرکت دیگر علمی در اینجا مستقر شوند. این برنامه به پژوهشگران امکان ایجاد کسب و کارشان را می دهد تا ایده های علمی شان را به جامعه عرضه کنند.»

یک استارتاپ در براندنبورگ آلمان از چنین ایده ای متولد شد. همانند بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط ، این شرکت نیاز به کمی کمک برای شروع کارش داشت و توانستند نخستین روباتهایشان را برای کودکان بسازند.

کریستیان گودر می گوید: «در اروپا پیدا کردن سرمایه گذارانی که به اندازه کافی دیوانه باشند که پولشان را در چنین تجارت های چالش برانگیزی سرمایه گذاری کنند بسیار دشوار است و برای همین ما خیلی خوشحال شدیم که سرمایه گذاران نهادی وارد این حوزه شدند. اکنون بعد از ۴ سال ما در این شرکت ۳۰ نفر هستیم و از آن زمان در حال رشد ایم.»

به گفته اتحادیه اروپا، سیاست انسجام تاثیر مثبتی روی اقتصاد کشورهایی دارد که در فراهم کردن بودجه این برنامه مشارکت بیشتری دارند. این تاثیر به لطف پولی که دریافت می کنند و مبادلات تجاری بسیار با اهمیت، ایجاد می شود.

اما آیا این برنامه در درازمدت کارایی دارد؟

الکساندر کریتیکوس مدیر تحقیقات موسسه آلمانی تحقیقات اقتصادی در پاسخ به این پرسش که آیا این برنامه در دراز مدت کارایی دارد یا خیر، می گوید: «باید فکر کنیم هر منطقه ای نه تنها به چه پروژه هایی بلکه به چه نهادهایی نیاز دارد. بسیاری از این مناطق با مقررات بسیاری دست به گریبانند و حمایت سیاسی ندارند و به نظر من خیلی خیلی مهم است که حمایت های مالی با فشار برای اصلاحات در این راستا همراه باشد. این کار نیاز به سرمایه گذاری بیشتر، درازمدت و مقررات زدایی دارد.»

برای اروپا این برنامه تنها برای پرداخت و سپس دریافت دوباره نیست بلکه در واقع مشارکت در بازگشت به سرمایه گذاری در همه مناطق اروپاست. ایده ای بسیار خوب اما نه همواره آسان همانند برنامه ریزی کردن یک روبات کوچک.

Real Economy | Cohesion Policy
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردم کدام کشورها بیشترین و کمترین میزان خواب را دارند؟

اروپا در راه اتخاذ یک سیاست کشاورزی مشترک

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی