Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سایه خوشبینی بر چهل و هشتمین اجلاس داووس؛ بیم ها و نگرانی ها همچنان باقی است

سایه خوشبینی بر چهل و هشتمین اجلاس داووس؛ بیم ها و نگرانی ها همچنان باقی است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

۵۷ درصد از مدیران کل شرکت های جهانی نسبت به بهبود رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۸ ابراز خوش بینی کرده اند که این میزان افزایشی دوبرابری را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

آگهی

بر اساس تحقیقی که یکروز پیش از اجلاس داووس منتشر شد برغم وجود نگرانی هایی در خصوص مسائل ژئوپولیتیک، تهدیدهای سایبری و تروریسم، رهبران و مدیران کلان اقتصاد جهانی بسیار بیشتر از سالهای گذشته نسبت به چشم انداز پیش رو خوش بین هستند.

ورنر هایر، رئیس بانک سرمایه گذاری اروپا معتقد است: «باید بگویم از دیدگاه اروپایی این بهترین داووسی بود که ما حداقل طی ده سال گذشته تجربه کردیم. اروپا در دو سال گذشته به درون می نگریست و درگیر مسائل داخلی خود بود. دیگران بعضا با تاسف و ابراز نگرانی به ماه نگاه می کردند. اما نگاه ما امسال به بیرون بود و موضوعاتی را طرح کردیم که باید در جهان آنها را دنبال کنیم.»

برغم خوشبینی ها و وجود چشم اندازی مثبت در اقتصاد جهان، اما بازهم ابرهایی تیره مانند مسئله «برکسیت» همچنان مایه نگرانی است.

بیشتر بخوانید: یک اقتصاد دان در داووس: برکسیت برای هیچیک از طرفین نفع ندارد

رئیس بانک سرمایه گذاری اروپا در این زمینه می گوید: «به اعتقاد من نبایست برکسیت را محور کلیه مذاکرات قرار داد اما اگر بخواهیم در این زمینه بسیار صریح باشیم باید بگوییم که این مسئله به زودی برای همه بسیار گران تمام خواهد شد. این موضوعی نیست که طرفی از آن نفع ببرد، ما همه بازنده ایم به خصوص مردم بریتانیا که من از این موضوع بسیار نگران هستم.»

بر اساس نظرسنجی شرکت چند ملیتی PwC (پرایس واتر هاوس کوپرز) ۵۷ درصد از مدیران کل شرکت های جهانی نسبت به بهبود رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۸ ابراز خوش بینی کرده اند که این میزان افزایشی دوبرابری را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

در آمریکا نیز رشد سریع ابتدای سال گذشته به همراه رویکرد دولت ترامپ در بازنگری قوانین مالی و بانکی که سبب کاهش میزان مالیات شده ۵۹ درصد از صاحبان صنایع و ثروت در این کشور را نسبت به آینده اقتصاد آمریکا خوش بین کرده است.

این در حالیست که صندوق بین المللی پول نیز در آخرین گزارش خود چشم انداز پیش رو در جهت رشد اقتصاد جهانی را حداقل در کوتاه مدت مثبت و روشن پیش بینی کرد. بهبود چشمگیر اوضاع اقتصادی در آسیا و اروپا از جمله مواردی است که در گزارش صندوق بین المللی پول به آن اشاره شده است.

بیشتر بخوانید: نشست داووس در سایه چشم انداز مثبت اقتصادی؛ رشد قابل توجه برای آسیا و اروپا

بیشتر بخوانید: داووس ۲۰۱۸؛ سایه خطرهای ژئوپلیتیک بر رشد اقتصاد جهانی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حاشیه‌های جالب داووس ۲۰۱۸؛ از جوراب جاستین ترودو تا یوگا در یخ

«اروپا؛ چشم‌انداز یا چالش؟»، میزگردی با همت یورونیوز در داووس

ماکرون در داووس: فرانسه و اروپا به زودی شاهد تغییرات چشمگیر اقتصادی و سیاسی خواهند بود