Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون در داووس: فرانسه و اروپا به زودی شاهد تغییرات چشمگیر اقتصادی و سیاسی خواهند بود

ماکرون در داووس: فرانسه و اروپا به زودی شاهد تغییرات چشمگیر اقتصادی و سیاسی خواهند بود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نشست روز چهارشنبه مجمع اقتصادی داووس با سخنرانی میشل تمر، رئیس جمهوری برزیل آغاز شد.

آگهی

نشست روز چهارشنبه مجمع اقتصادی داووس با سخنرانی میشل تمر، رئیس جمهوری برزیل آغاز شد. کشوری که بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین را دارد، به گفته رئیس جمهورش پس از سالها رکود و بحران اقتصادی به شرایط خوب خود بازگشته و به ادعای آقای تمر این مسیر حتی پس از انتخابات آینده نیز ادامه خواهد یافت.

میشل تمر همسو با شعار امسال اجلاس داووس «خلق آینده ای مشترک در دنیایی از هم گسیخته» و همصدا با دیگر رهبران حاضر در اجلاس نسبت به خطر اقتصاد حمایتی هشدار داد. این پیامی صریح و روشن خطاب به دونالد ترامپ است که روز جمعه در مجمع جهانی اقتصاد سخنرانی خواهد کرد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از جمله سخنرانان مطرح روز چهارشنبه در این اجلاس بودند. آنگلا مرکل که پیش از این همواره یکی از میهمانان داووس بود امسال به جهت مذاکرات طولانی برای رسیدن به ائتلاف سیاسی در آلمان در موضعی ضعیف تر از گذشته قرار دارد.

آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا از زمان انتخابات سپتامبر تاکنون و پس از کسب پیروزی کم رنگ حزب صدر اعظم در انتظار تشکیل یک دولت ائتلافی است.

بیشتر بخوانید: آلمان؛ توافق مرکل با سوسیال دمکرات ها برای تشکیل دولت ائتلافی

خانم مرکل که پس از روشن شدن بارقه های امید برای تشکیل دولت به داووس آمده بود در نطق خود سیاست های اقتصادی حمایتگرانه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «به نظر من انزواگرایی راه به جایی نمی برد. ما معتقد به همکاری هستیم و فکر می کنیم که سیاست های حمایتی پاسخ مناسبی نیست. اگر این نظر را به اشتراک بگذاریم که کارها به درستی انجام نمی شود و مکانیزم ها متقابل نیست پس باید در پی راه حل هایی جامع باشیم، نه راه حل های یکطرفه که تنها به تقویت انزواگرایی و اقتصاد حمایتی منجر می شود. به همین دلیل مهم است که دولت آلمان هر چه سریعتر شکل بگیرد و امیدوارم که به این مهم دست پیدا کنیم.»

Angela Merkel at Davos: we need global cooperation, not walls https://t.co/4rx6CztX8X#wef18pic.twitter.com/8bidGAEnbc

— World Economic Forum (@wef) 24 janvier 2018

امانوئل ماکرون نیز در نخستین سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد پس از انتخابات ماه مه مواضع آنگلا مرکل را مورد تایید قرار داد. او که سیاست هایش به نفع شرکت ها و صاحبان صنایع ارزیابی می شود بی شک یکی از چهره های مطرح و سرشناس مجمع جهانی اقتصاد است.

آقای ماکرون که یک روز پیش از سفر به داووس در ورسای میزبان بیش از یکصد تن از روسای شرکت های چند ملیتی بود در نطق خود وعده داد در جهت پیشبرد سریع تغییرات اقتصادی و سیاسی در فرانسه و نیز در اروپا تلاش کند. امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در سخنان روز چهارشنبه خود تاکید کرد: «در خصوص مهاجرت، دیجیتال، انرژی، توسعه، تجارت، سرمایه گذاری و هرآنچه به حاکمیت ما مربوط می شود، بایست سیاست هایی مشترک اتخاذ کنیم. من ساده لوحانه به مسائل نگاه نمی کنم. حتی اگر شیوه های کاری خود را عوض کرده باشیم نمی توانیم در جمع بیست و هفت کشور اروپایی به اهدافی بلندپروازانه دست یابیم. درواقع باید گفت بر سر میز نباید انتظار همراهی همه را داشت. حال اگر برخی آماده بلند پروازی هستند و حاضرند گام های بلندتری در جهت دفاع از ارزش ها و منافع مشترک و نیز تحکیم حاکمیت در این منطقه از جهان بردارند، پس حرکت در این مسیر را آغاز کنیم.»

Macron at Davos: I will shut all coal-fired power stations by 2021 https://t.co/wXxYcxahtp#wef18pic.twitter.com/B3UcqS6iXh

— World Economic Forum (@wef) January 24, 2018

رئیس جمهوری فرانسه پس از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافقنامه آب و هوایی بارها سعی کرده با جمله معروفش «دوباره سیاره خود را بسازیم» رهبری جریان حفاظت از شرایط اقلیمی را در دست گیرد.

آقای ماکرون در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: «مسلم است اینجا در داووس وقتی به بیرون نگاه کنید و از محیط بیرون وارد این ساختمان شوید باور گرمایش زمین برایتان سخت باشد. خوشبختانه امسال در داووس افراد بدگمان نسبت به این پدیده را دعوت نکرده اند. ما تصمیم گرفته ایم که در فرانسه در خصوص مسائل اقلیمی به عنوان یک الگو عمل کنیم و این از نظر من با امتیاز بزرگی در زمینه های رقابتی همراه خواهد بود. ما باید طرح مسائل مربوط به تغییرات آب و هوایی برای مخالفت ها با تولید و بهره وری را متوقف کنیم.»

این درحالی است که به اعتقاد جنیفر مورگان، مدیر اجرایی سازمان محیط زیستی «صلح سبز»، آقای ماکرون ابتدا باید با عملکرد قابل قبول در سطح ملی حسن نیت خود را نشان دهد.

جنیفر مورگان می گوید: «کمتر از پنج سال دیگر انتشار گاز CO۲ در جهان به بالاترین سطح خود خواهد رسید. بسیار جالب است که از زبان امانوئل ماکرون بشنویم فرانسه در آینده ای نزدیک بخش انرژی خود را تا میزان ۱۰۰ درصد تجدیدپذیر خواهد کرد، انرژی هسته ای را رها خواهد ساخت و با آلمان همکاری می کند تا این کشور نیز از انرژی فسیلی فاصله بگیرد. این کارها و اقدامات دیگر می تواند چاشنی خوبی برای تلاش های بین المللی او باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: در پی ساماندهی مجدد اسلام در فرانسه هستیم

سایه خوشبینی بر چهل و هشتمین اجلاس داووس؛ بیم ها و نگرانی ها همچنان باقی است

اجلاس داووس زنانه‌تر از همیشه مدیریت می‌شود