Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رقابت نوآوری اجتماعی اروپا؛ چالشی اجتماعی برای کارآفرینان

رقابت نوآوری اجتماعی اروپا؛ چالشی اجتماعی برای کارآفرینان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رقابت «نوآوری اجتماعی اروپا» با هدف ترویج رویکردهای جدید و مبتکرانه در راستای اقتصاد خلاق، ایده های تاثیرگذار اجتماعی کارآفرینان اروپایی در زمینه های فناوری، سلامت و بهداشت، خدمات اجتماعی و کیفیت زندگ

جوامع اروپایی در اثر رشد فناوری به سرعت در حال تغییر هستند. در عین حال توسعه فناوری در ابعاد مختلف صنعت، تجارت و خدمات می تواند در بازار کار ایجاد اختلال کند.

رقابت های نوآوری اجتماعی اتحادیه اروپا

  • رقابت نوآوری اجتماعی توسط کمیسیون اروپا برگزار می شود
  • در هر دوره یک مفهوم کلیدی بعنوان موضوع این رقابت انتخاب می شود
  • سه پروژه برتر که ملاک های لازم را داشته باشند، جایزه ای ۵۰ هزار یورویی دریافت می کنند
  • علاوه بر جایزه پولی، تعدادی از طرح ها از حمایت تجاری، مشاوره ای و حتی پیدا کردن فرصت شغلی مناسب برای اعضای پروژه بهره مند می شوند
  • یکی از جوایز این رقابت، «جایزه اثرگذاری» است که با مرور فعالیت های شرکت کنندگان دوره های قبل، به طرح هایی تعلق می گیرد که مهمترین تاثیر را بر جامعه گذاشته اند

لینکهای مفید

یافتن راهکارهای جدید برای رشد جامعه ای برابر یکی از چالش های پیش روی کارآفرینان در اروپا است.

نوآوری اجتماعی، رویکردی در محتوای سازمان ها و افراد کارآفرین است که هدفشان تنها دستیابی به سود بالا نیست.

این رقابت با هدف ترویج رویکردهای جدید و مبتکرانه در راستای اقتصاد خلاق، ایده های جدید کارآفرینان اروپایی را در زمینه های فناوری، سلامت و بهداشت، خدمات اجتماعی و کیفیت زندگی برابر حمایت می کند.

تریس دایزن، مدیر بنیاد نوآوری نستا می گوید: «مسائل اجتماعی مهمی جامعه ما را تحت تاثیر قرار می دهند و ما نمی توانیم تنها از حکومت ها انتظار برطرف کردن این مشکلات را داشته باشیم. در واقع افرادی با ایده های ناب برای خدمات و محصولات جدید هستند که می توانند به ایجاد تغییر کمک کنند.»

بیشتر بخوانید:

برابری اجتماعی با توزیع کارآفرینی و نوآوری

نوآوری اجتماعی برای تولید پوشاک

تسهیلات مالی اتحادیه اروپا برای حمایت از استارت آپها

پروژه دوچرخه، ایده ای نوآورانه برای کمک به پناهجویان

عثمان، پناهجویی از گینه بیسائو، یکی از افرادی است که از سال ۲۰۱۳ با «پروژه دوچرخه» همکاری خود را آغاز کرده است. او پس از گذراندن دوره آموزش مکانیک برای همکاری با این پروژه داوطلب شد.

هدف این پروژه که در شهر لندن اجرا می شود، تعمیر دوچرخه های دست دوم و ارائه آنها به پناهجویان است.

عثمان سیلا، داوطلب پروژه دوچرخه می گوید: «برای یک پناهجو داشتن دوچرخه در اینجا خیلی خیلی مهم است. زیرا کسی هزینه جابجایی به شما نمی دهد و خدمات حمل و نقل بسیار گران است. لندن پایتختی بسیار بزرگ است و شما نمی توانید همیشه پیاده بروید.»

اعضای تیم این پروژه هر هفته دوچرخه های دست دوم را جمع آوری کرده و پس از تعمیر، آنها را در اختیار پناهجویان قرار می دهند و یا با هدف کمک به این طرح برخی از دوچرخه ها را در وبسایت خود بفروش می رسانند.

جم استین، موسس و مدیر پروژه دوچرخه می گوید: «ما تا کنون ۳ هزار دستگاه دوچرخه را تعمیر و به پناهجویان اهدا کرده ایم. همچنین طرحی را نیز برای زنان پناهجو در دست داریم تا به آنان دوچرخه سواری را از ابتدا آموزش دهیم. همچنین از طریق سایت نیز دوچرخه های با کیفیت را به فروش می رسانیم.»

این طرح علاوه بر کمک به پناهجویان برای مسافرت کم هزینه در شهر، دست کم ده شغل نیز ایجاد کرده است و موفقیت آن به حدی بود که ایده آن برای اجرا در دیگر شهرهای بریتانیا نیز مطرح شد.

این پروژه مبتکرانه تا کنون چندین جایزه از جمله «جایزه اثربخشی» در آخرین دوره «مسابقات نوآوری اجتماعی» را از آن خود کرده است.

ملاک های مسابقه نوآوری اجتماعی اروپا

ایده های کارآفرینان و مبتکرانی که در رقابت سال ۲۰۱۷ نوآوری اجتماعی شرکت کرده بودند با ملاک های خاصی سنجیده شدند.

از جمله این ملاک ها می توان از «مدل های تجارت و فناوری های جدیدی که به کاهش نابرابری اجتماعی کمک می کنند»، «نوآوری هایی که به اقشار کمتر بهره مند جامعه برای مشارکت در اقتصاد دیجیتال و کسب درآمد از مشاغل مربوط به آن یاری می رسانند» و همچنین «ابتکاراتی که با آموزش های مختلف مشاغل از دست رفته یا در معرض خطر حذف را نجات می دهند»، نام برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«آزاد به اطاعت»؛ آیا نازی‌ها بنیانگذار مدیریت بهره‌وری بودند؟

مشاغل برتر در آمریکا چیست و میزان دستمزد آنها چقدر است؟

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان