Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بحران پناهجویان در کانون اختلافات رهبران اروپا

بحران پناهجویان در کانون اختلافات رهبران اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپایی در ساختمان شورای اروپایی گردهم آمدند تا درباره استراتژی‌های بلند و کوتاه مدت اتحادیه اروپا بحث و گفتگو کنند. برکسیت، بحران پناهجویان، اجرای کاهش قدرت برخی از کشورهای شرق اروپا بدلیل عدم تعهد آنها به مفاد مهم منشور اروپایی و واکنش‌ها به تصمیم دونالد ترامپ در برسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل محورهای مورد بحث بود.

بحران پناهجویان و سه دیدگاه از سه رهبر اروپایی

-مبارزه با بحران در مبدا: رئیس جمهوری فرانسه یکی از اولین میهمانان مهم این نشست که آخرین در سال جاری میلادی است درباره بحران پناهجویان صحبت کرد. وی از مواضع پیشین خود مبنی بر کمک به کشورهای غیراروپایی درگیر بحران پناهجویان، خصوصا کشورهای شمال آفریقا، دفاع کرد و گفت حتی اگر لازم باشد باید مداخله نظامی کرد تا این بحران در کشورهای مبدا از بین برود.

معضل اصلی اینجاست که اتحادیه اروپا در دو سال اخیر برای مبارزه با مهاجرتهای خطرناک و توده وار پناهجویان خصوصا از کشورهای شمال آفریقا کمکهای مالی زیادی به دولتهایی می کند که به گفته سازمان عفو بین الملل دست کم در مورد لیبی با قاچاقچیان انسان و شورشیان همدست هستند و میلیون‌ها یوروی اتحادیه اروپا در جریان فساد مالی خاکستر شده و پناهجویان قربانیان اصلی این سهل انگاری اروپا هستند. با این وجود امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه با وجود اتهامات روزهای اخیر سازمان عفو بین الملل درباره شراکت اروپا در شکنجه و آزار و اذیت پناهجویان در لیبی بر گسترش همکاریها با دولتهای شمال آفریقا در جهت پیشگیری سرایت بحران پناهجویان به قاره سبز تاکید کرد. سخنان او مورد انتقاد شدید برخی از رسانه‌های آلمانی قرار گرفته است.

-عدم کارآیی پیمان دوبلین: آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که همواره نشان داده است دیدگاه متفاوتی نسبت به دیگر رهبران اروپایی به بحران پناهجویان دارد به خبرنگاران گفت: « همبستگی و اتحاد در زمینه پذیرش پناهجویان اگر جهت دار و انتخاب شده باشد بسیار خطرناک است و جایی در اتحادیه اروپا ندارد. آن کشورهایی که مرزهای ورودی پناهجویان هستند مسئولیت سنگینی دارند.مشخص شده است که پیمان دوبلین کارآیی ندارد و ما به همبستگی بیشتری در اروپا نیاز داریم.»

آنگلا مرکل همواره انتقاد شدیدی از کشورهای شرق اروپا از جمله لهستان، جمهوری چک، مجارستان و اسلواکی کرده است چرا که به گفته صدراعظم آلمان نه تنها این کشورها سهمیه بسیار پایین پناهجویان را نمی پذیرند بلکه پناهجویان در این کشورها مورد آزار و اذیت و شکنجه فراوان قرار می گیرند.

- تببین سیاستهای مشترک المنافع جدید: در مقابل دیدگاه صدراعظم آلمان، نظر رئیس شورای اروپایی، دونالد توسک قراردارد. توسک با اصلیت لهستانی نگاه نزدیکتری درباره بحران پناهجویان به رهبران مجارستان و لهستان و جمهوری چک دارد. او بنوعی از صدراعظم آلمان در این باره انتقاد کرد و گفت جدل میان شرق و غرب اروپا دراین باره بیهوده است و باید به منافع مشترک فکر کرد. وی گفت:« زمانی که با مشکل و بحران پناهجویان مواجه می شویم همواره تنشها میان شرق و غرب است و بین شمال و جنوب قاره اختلافی نیست. باید این مشکل نیز حل شود.»

دونالد توسک در مقام میزبانی این نشست هواداران زیادی در میان رهبران شرق اروپا دارد. ویکتور اوربان، نخست وزیر مهاجرستیز مجارستان که بدلیل عدم رعایت مفاد منشور اتحادیه اروپا کشورش را به تحریم و مجازات‌های اروپایی نزدیک کرده است درباره بحران پناهجویان مانند همیشه در صحن شورای اروپایی تکرار کرد کشورش حاضر نیست سهمیه پذیرش پناهجویان که کمتر از ۲۰۰۰ نفر است را بپذیرد و در مقابل حاضر است بودجه لازم برای ممانعت از حضور پناهجویان در قاره سبز را تقبل کند. نظرات دو نخست وزیر لهستان و جمهوری چک اعتدال گرایانه تر از نخست وزیر مجارستان است اما هنوز هیچ کدام از این کشورها تن به پذیرش از پناهجویانی که در سهمیه اتحادیه اروپایی تعیین گردیده، نداده اند.

چراغ سبز سران اروپا برای فاز دوم مذاکرات برکسیت

ترزا می در حالی وارد این نشست می شد که جایگاه خود در مقام نخست وزیر بریتانیا را کاملا متزلزل می بیند. دولت محافظه کار بریتانیا همچنان موفق نشده است تصمیمی قاطع برای ادامه روند مذاکرات برکسیت بگیرد. برکسیت سخت یا برکسیت نرم؟

اعضای کابینه و حزب محافظه کار در جریان واقعی روند برکسیت متوجه شده اند که مسایل فراوانی وجود دارند که بریتانیا را در مذاکرات متضرر خواهند کرد. این عده همانهایی هستند که ماههای پیش از برگزاری همه پرسی برکسیت مردم بریتانیا را تشویق به خروج از اتحادیه اروپا می کردند و حال معلوم شده است که ضرر و زیان بریتانیایی‌ها از خروج بسیار بیشتر از ماندن در اتحادیه اروپا بوده است. به هر ترتیب تحلیلگران معتقدند که فاز دوم مذاکرات برکسیت که پس از تایید ضمنی شورای اروپا در جمعه آغاز خواهد شد و محور اصلی آن چگونگی تجارت میان کشورهای اروپایی و بریتانیا خواهدبود می تواند آینده حزب محافظه کار بریتانیا را به خطر بیندازد. درباره چگونگی روند مذاکرات برکسیت خبرنگاران نظر نخست وزیر هلند مارک روت را جویا شدند. مارک روت، نخست وزیر هلند در اینباره گفت: «به نظرم باید تا روز جمعه چراغ سبز آغاز دور دوم مذاکرات برکسیت را با توجه به رعایت حقوق شهروندان اروپایی در بریتانیا به کمیسیون اروپایی بدهیم.» سران اروپایی تا پیش از ظهر جمعه مهر تاییدی بر ادامه مذاکرات برکسیت خواهند زد.

موافقت رهبران اروپایی با تمدید تحریم روسیه

رهبران اتحادیه اروپا در ادامه نشست پنجشنبه خود همچنین موافقت کردند تا بدلیل نقش مسکو در بحران اوکراین، تحریم‌های روسیه را دستکم برای ۶ ماه دیگر تمدید کنند.

این تحریم ها که در واقع ادامه محدودیت های قبلی است بر صنایع انرژی و دفاع روسیه متمرکز است و ضمن اعمال محدودیت برای بانکها و شبکه های پولی روسیه، واردات برخی کالاها از اروپا به این کشور را محدود می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«اروپا در برابر بحران پناهجویان، چشم‌انداز بلندمدت سیاسی ندارد»

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت