Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چالشهای اقتصادی ساحل عاج برای مهاجرانی که به کشور بازمی گردند

چالشهای اقتصادی ساحل عاج برای مهاجرانی که به کشور بازمی گردند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ساحل عاج چه فرصتهای اقتصادی برای مهاجرانی فراهم می کند که به کشور بازمی گردند؟

آگهی

آبیجان، پایتخت اقتصادی ساحل عاج از نظر استانداردهای شهرسازی نسبت به سایر کشورهای غرب آفریقا از موقعیت خوبی برخوردار است. اما پشت ظاهری موفقیت آمیز، این کشور با مشکلات بزرگ اجتماعی دست و پنجه نرم می کند. فقر گسترده است و در سال ۲۰۱۵ میلادی ۴۰ درصد جمعیت زیر خط فقر بوده اند.

بسیاری از جوانان بیکار کشور در آرزوی زندگی بهتر می خواهند خود را به اروپا برسانند و برای این کار به هر راهی متوسل می شوند.

«دلم می خواهد به اروپا بروم، اما نه در این شرایط»

ژان ماری ۲۱ ساله قبلا بازیکن فوتبال بوده و توسط یک قاچاقچی انسان به تونس رفته است. وی می گوید: «هفته های اول به نظرم می آمد که هر کاری که بخواهم می توانم انجام بدهم. بعد از مدتی فهمیدم سرم کلاه گذاشته اند. کلاهبردار تا مدتها ناپدید شد. ۲۵۰۰ یورو پول من را دزدید و فرار کرد. در نتیجه من در شرایط بدی گیر افتاده بودم. هیچ پولی نداشتم. از نظر من الدورادو اروپا نیست حتی اگر همه ما رویای رفتن به الدورادو را در سر داریم. راستش را بگویم من دلم می خواهد به اروپا بروم، اما نه در این شرایط. ورزشکار هستم اما رفتن به ایتالیا با قایق هیچ تغییری در شرایط من نمی دهد. به همین دلیل هم می خواهم به کشورم برگردم و در آنجا کار و سرمایه گذاری کنم.»

ژان ماری و جوانان زیادی به کمک سازمان بین المللی مهاجرت به ساحل عاج بازگردانده شده اند. باز گرداندن مهاجران به کشور مبدا یکی از اولویتهای اتحادیه اروپاست که در این زمینه با سازمان بین المللی مهاجرت همکاری می کند. تا امروز به ۱۴ هزار نفر از پناهجویان کمک شده است که به کشور خودشان بازگردند

بیشتر بخوانید:گفتگوی اختصاصی یورونیوز با فدریکا موگرینی

سازمان بین المللی مهاجرت برای بازگرداندن پناهجویان به کشورشان با دولت محلی ساحل عاج همکاری می کند.

مسئول سازمان بین المللی مهاجرت در ساحل عاج می گوید: «پناهجو حس شکست می کند و به همین دلیل برای ما بسیار مهم است که در باره عوامل مربوط به روانشناسی فردی و اجتماعی کار کنیم و هویت و حس اعتماد به نفس را به افراد بازگردانیم. آموزش خیلی مهم است و داشتن مدرک آموزشی به فرد این حس را می دهد که بالاخره کاری را به انجام رسانده است و دست خالی به خانه اش باز نمی گردد.»

Sommet #Abidjan: des mesures pour endiguer le fléau de l’esclavage de #migrantshttps://t.co/LkRSqnJcYU via RFIAfrique</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/UE?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#UE</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/UA?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#UA</a></p>&mdash; Pierre Pinto (_PierrePinto) November 30, 2017

صادرات کاکائو در ساحل عاج

ساحل عاج یکی از بزرگترین کشورهای صادرکننده کاکائو در جهان است که بخش عمده ای از تولید ناخالص داخلی کشور را تامین می کند. این می تواند خبر خوبی برای مهاجرانی باشد که به ساحل عاج بازگردانده می شوند، اما زندگی کشاورزان کاکائو در ساحل عاج و در آفریقا بشدت تحت تاثیر نوسان قمیت این محصول در جهان است. از سوی دیگر جای صنایع فراوری کاکائو در ساحل عاج خالی است. تعاونی های کشاورزی می توانند تجارت را عادلانه تر کنند و برای کاکائو پول بهتری دریافت کنند اما فراوری کاکائو است که ارزش کاکائو را افزایش می دهد و این فراوری در ساحل عاج انجام نمی شود. بنابراین پولی که کشاورز دریافت می کند یک دهم (ده درصد) قیمت شکلاتی است که در اروپا به فروش می رسد. البته استثناهایی هم وجود دارد. مثل شرکت تولیدکننده موسوم به «بانداما» در شمال شرق آبیجان. این شرکت از سال ۲۰۱۰ اولین صادرات کننده کاکائو در ساحل عاج است که با تجارت منصفانه این محصول از کشاورزان محلی حمایت می کند. در حال حاضر هدف این شرکت تبدیل کاکائو به شکلات در داخل کشور است.

مدیر شرکت می گوید: «برای فراوری کاکائو و تبدیل آن به شکلات نیاز به کمک مالی یا دستکم کسی برای آموزش داریم. می دانید که در اروپا، مردم از خوردن مواد غذایی شیمیایی خسته شده اند و بدنبال مواد غذایی ارگانیک هستند، بنابراین آینده در گرو پیشرفت در این زمینه است.»

Côte d'Ivoire : Ouattara veut protéger les producteurs de cacao https://t.co/qJLnmvzPy0

— Africanews Français (@africanewsfr) November 18, 2017

آموزش فناوریهای نوین

کارآفرینی و آموزش فناوری های جدید هم برای رونق اقتصادی ساحل عاج اهمیت دارد. انجمن موسوم به «بِیبی لب» در یکی از محله های فقیر آبیجان به راه افتاده و کارش آموزش کامپیوتر به کودکان است.

بنیانگذار انجمن می گوید: «برای اینکه بتوانیم کارهایی را در اینجا به انجام برسانیم که در مناطق دیگر آفریقا انجام داده ایم، باید با مقامات محلی رایزنی می کردیم.»

سرمایه گذاری در حوزه دیجیتال (و همینطور سرمایه گذاری در صنایع انرژی تجدید پذیر و صنایع کشاورزی) یکی از مسائلی بود که در ششمین نشست مجمع تجارت اروپا و آفریقا، به بحث گذاشته شد.

استفانو منسرویسی، مسئول توسعه و همکاری بین المللی اتحادیه اروپا می گوید: «اولویت ارتباط متقابل و دسترسی به اطلاعات اساسی و خدماتی است که شفافتر و ارزانتر باشد: صحبت از ارتباط بین مردم و دولت و همینطور ارتباط بین مردم و بازار است.»

مجمع تجارت اروپا و آفریقا دو روز پیش از پنجمین نشست سران اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا در ۲۹ و ۳۰ نوامبر برگزار شد. موضوع های اصلی نشست سران اتحادیه اروپا و اتحادیه افریقا مهاجرت و سرمایه گذاری بود.

نشست سران در آبیجان خطوط اصلی روابط بین دو اتحادیه را تا سال ۲۰۲۰ مشخص کرد. طرح سرمایه گذاری خارجی اتحادیه اروپا بودجه ای به میزان ۴ میلیارد یورو به رشد تداوم پذیر در آفریقا اختصاص داده و هدفش این است که با این اهرم مالی سرمایه گذاری بخش خصوصی در این دوره را به ۴۴ میلیارد یورو برساند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترس ساحل عاجی‌ها از تکرار خشونت‌های انتخاباتی ده سال پیش

۹ سال پس از خشونت‌های مرگبار ساحل‌عاج؛ نامزد معترض به نتایج انتخابات تبرئه شد

سنگال؛ فضای دوستانه کسب و کار برای سرمایه‌گذاری خارجی